Rozwolnienie w ciąży

3 min
Kobieta siedzi na toalecie trzymajac sie za bolacy brzuch

Biegunka (potocznie nazywana rozwolnieniem) nie jest chorobą, ale objawem informującym o tym, że w organizmie dzieje się coś nie tak.

Kobieta siedzi na toalecie trzymajac sie za bolacy brzuch
Kobieta siedzi na toalecie trzymajac sie za bolacy brzuch

Na podstawie długości trwania  biegunki wyróżnia się jej postać ostrą i przewlekłą. Każda z nich ma inne podłoże i wymaga odrębnej metody leczenia. Biegunka u kobiety ciężarnej nie jest typową dolegliwością – ciąży częściej towarzyszą zaparcia. Z tego względu biegunki nie wolno bagatelizować, gdyż jej konsekwencje mogą być niebezpieczne dla zdrowia przyszłej mamy.

Kiedy rozpoznajemy biegunkę?

O biegunce mówimy, gdy zwiększa się częstotliwość wypróżnień w ciągu doby – jej podstawowym kryterium jest oddawanie 3 lub więcej luźnych  stolców na dobę o konsystencji płynnej lub półpłynnej. Biegunka ostra trwa do 3 tygodni i związana jest najczęściej z zakażeniem (bakteryjnym, wirusowym lub pasożytniczym). Jeśli biegunka utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie, mówimy o biegunce przewlekłej. W tym przypadku konieczna jest wizyta u specjalisty, który znajdzie przyczynę przewlekłej biegunki. Przyczyną przewlekłej biegunki może być alergia lub nietolerancja pokarmowa, zakażenie pasożytami, celiakia, zespół jelita drażliwego lub inna choroba przewlekła. W tym przypadku bardzo ważna jest właściwa diagnoza, ponieważ pozwala wdrożyć odpowiednie postępowanie oraz zmodyfikować we właściwy sposób dietę. Odpowiednie leczenie (np. żywieniowe) eliminuje lub łagodzi biegunkę i zapobiega poważnym konsekwencjom dla kobiety ciężarnej, takim jak np. niedożywanie czy niedobory pokarmowe. Jeżeli biegunce ostrej lub przewlekłej towarzyszą wymioty, podwyższona temperatura, utrata masy ciała większa niż 10%, a w kale znajduje się śluz lub krew, potrzebna jest niezwłoczna wizyta u lekarza.

Postępowanie przy biegunce u kobiety w ciąży

Przyszłe mamy mogą być bardziej narażone na wystąpienie ostrej biegunki, np. infekcyjnej z uwagi na osłabienie układu odpornościowego w ciąży. Przez 9 miesięcy kobieta jest bardziej podatna na zakażenia bakteriami czy wirusami, co sprzyja zatruciom pokarmowym. Warto pamiętać o podstawowych zasadach diety w ciąży i wyeliminować produkty potencjalnie szkodliwe. Ponadto na początku ciąży może pojawić się stres, który może objawiać się zmianą rytmu wypróżnień. Zaleca się wtedy relaks i lekkie ćwiczenia fizyczne, które pomogą rozładować napięcie.

Przy biegunce ostrej najpoważniejszą konsekwencją jest odwodnienie organizmu, dlatego kluczowe dla zachowania zdrowia jest właściwe nawadnianie w trakcie trwania objawów. Najbardziej efektywne jest nawadnianie drogą doustną, czyli wypijanie płynów obojętnych: wody, słabej, niesłodzonej herbaty lub ziołowych naparów – pamiętaj jednak, że nie wszystkie zioła są dozwolone w ciąży. Wraz z kałem tracona jest nie tylko woda, ale także elektrolity, stąd należy także pamiętać o ich uzupełnianiu w trakcie biegunki. W łatwy sposób możesz uzupełniać ich braki - w aptece bez recepty są dostępne liczne preparaty, które zawierają odpowiednią mieszankę elektrolitów.

Dieta przy biegunce zależy od przyczyny, która ją wywołała. W przypadku ostrej biegunki zaleca się stopniowy powrót do diety sprzed wystąpienia biegunki. Nie wolno się głodzić. Nie zaleca się także wypijania gazowanych napojów typu cola – barwniki i dwutlenek węgla w nich zawarte mogą nasilać dyskomfort i potęgować biegunkę. Jeśli cierpisz na biegunkę przewlekłą, Twoje żywienie powinno być dostosowane do choroby podstawowej, której objawem jest m.in. biegunka. Zaleca się wtedy konsultację z dietetykiem, który dostosuje dietę do Twoich potrzeb i zwyczajów.

Oceń ten artykuł: