Wyostrzenie węchu i związane z tym często mdłości to jedne z pierwszych objawów ciąży – wrażliwe powonienie będzie Ci najbardziej doskwierać w I trymetrze ciąży.
Co znajdziesz w tym artykule:
- Nadwrażliwość na zapachy jest naturalna dla kobiet w ciąży, ale każda przyszła mama odczuwa ją inaczej.
- Zmysł powonienia u kobiet jest bardziej rozwinięty niż u mężczyzn – kiedy zachodzisz w ciążę, hormony wytwarzane przez łożysko powodują powstanie nowych połączeń neuronowych, które zwiększają wrażliwość węchu.
- Unikaj zajęć powodujących kontakt z substancjami chemicznymi, które mają silny zapach – takich jak farby, kleje, lakiery. Jeśli lubisz rękodzieło zaopatrz się w nietoksyczne przybory – takie farby i kleje, które są przeznaczone również dla dzieci. Bez problemu kupisz je w sklepach papierniczych.
- Postaraj się otaczać zapachami, które są dla Ciebie przyjemne. Zapachy cytryny, imbiru i cynamonu powinny sprawić Ci przyjemność. Wszystkie przyprawy o ostrym, wyraźnym zapachu mogą być teraz dla Ciebie drażniące.
Ekspert radzi
- Ochrona przez wyostrzony zmysł węchu. Prawdopodobnie wyostrzenie powonienia w ciąży ma chronić Ciebie i dziecko przed szkodliwymi substancjami, które mogłyby Wam zaszkodzić. W praktyce może oznaczać to, że jesteś nadwrażliwa na zapachy – odczuwasz je silniej, a niektóre stają się szczególnie dotkliwe.
- Ulubione zapachy przed ciążą. Nawet zapachy, które do tej pory lubiłaś lub wydawały Ci się neutralne, mogą powodować poczucie odrazy lub nawet mdłości. Odruch wymiotny czy ból głowy mogą być reakcją na drażniące Cię zapachy.
- Kiedy przykre dolegliwości powinny minąć? Zazwyczaj dzieje się to już w II trymestrze ciąży, a w III trymestrze większość kobiet lubi otaczać się zapachami, które kojarzą się z noworodkiem, np. zapach oliwki.
- Zapach dymu papierosowego, mocnego alkoholu lub kawy - wiele kobiet zauważa, że stają się dla nich nie do wytrzymania. W ten sposób organizm ostrzega Cię przed kontaktem z tymi szkodliwymi substancjami. Unikaj sytuacji, w których mogłabyś się z nimi zetknąć.
- Zadbaj o to, by Twój dom, szczególnie sypialnia, były dobrze przewietrzone. Przyniesie Ci to ulgę z tytułu wrażliwego powonienia. Nie bądź zaskoczona, jeśli okaże się, że ulubione perfumy nie są dla Ciebie przyjemne. Nie walcz z tym, tylko zaufaj swojej zapachowej intuicji.
Przeczytaj również
Węch u Twojego rozwijającego się dziecka
Zawiązki nosa pojawiają się w 4. tygodniu ciąży, w 8. tygodniu kształtuje się jego kształt. Nosy noworodków są dosyć szerokie i lekko zadarte – tak by maleństwo mogło oddychać podczas ssania pokarmu z piersi mamy.
Skład chemiczny i zapach wód płodowych zależy od Twojej diety i środowiska, w którym przebywasz (szkodliwe mogą być pleśń, obecność niektórych substancji chemicznych np. środków ochrony roślin czy farb, dymu papierosowego).
Maluszek już w 26. tygodniu ciąży zaczyna rozróżniać zapachy. Dziecko połyka wody płodowe oraz otwiera i zamyka nozdrza. To pierwsze ćwiczenie oddychania i pracy płuc w przyszłości. Stymuluj zmysł węchu swojego nienarodzonego dziecka poprzez otaczanie się przyjaznymi zapachami. Już po porodzie maleństwo dzięki węchowi będzie rozpoznawać Ciebie, Twojego partnera oraz zapach pożywienia. Zapachy, które zapamięta z życia płodowego, będą działały na niego kojąco. Możesz również już teraz wpływać na jego preferencje dietetyczne, zapamiętane zapachy zdrowo zbilansowanej diety sprawią, że dziecko chętnie sięgnie właśnie po te produkty.