Ciąża to duży wysiłek dla Twojego i dziecka organizmu, dlatego maluch może potrzebować dodatkowej pomocy w pokonywaniu kanału rodnego podczas końcowej fazy porodu.
Co znajdziesz w tym artykule:
- Warto już wcześniej dowiedzieć się, jakie są sposoby wspomagania porodu. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, będziesz psychicznie przygotowana i wszystko przebiegnie łatwiej.
- Są różne powody, dla których poród jest wspomagany. Możesz być zbyt zmęczona, żeby przeć, albo też Twoje skurcze są zbyt słabe. Jeśli parcie trwa już od jakiegoś czasu, Twojemu dziecku może zacząć brakować tlenu. Znieczulenie zewnątrzoponowe może Ci utrudnić parcie i za bardzo rozluźnić mięśnie, przez co dziecku trudniej jest ułożyć się we właściwej pozycji.
- Siły natury potrzebują niekiedy pomocy w rozpoczęciu akcji porodowej – na przykład, gdy w grę wchodzi zdrowie mamy i malucha. Wtedy lekarz wywoła poród sztucznie przez podanie odpowiedniego preparatu dopochwowego lub dożylnego. Niekiedy poród wywołuje się także mechanicznie przez naruszenie pęcherza płodowego. Decyzję w takich sytuacjach podejmuje specjalista po dokładnej ocenie stanu zdrowia.
Ekspert radzi
- Jesteś w rękach specjalistów. Bez względu na powód decyzji o wspomaganiu porodu, jeśli okoliczności na to pozwalają, położna sugerując poród wspomagany np. z użyciem próżniociągu wyjaśni Ci sytuację, żeby mieć pewność, że wiesz dokładnie, co się dzieje.
- Poród z próżniociągiem. Poród z próżniociągiem polega na przytwierdzeniu do główki dziecka małej przyssawki w kształcie czepka, żeby ułatwić mu przesuwanie się wzdłuż kanału rodnego. Następnie lekarz wykorzystuje ręczną lub nożną pompkę w celu zassania powietrza tak, by przyssawka trzymała się główki. Przy następnym skurczu wystarczy jeszcze tylko jedno parcie z Twojej strony, by, przy pomocy ssawki, maleństwo wreszcie pojawiło się na świecie.
- Poród wspomagany z użyciem kleszczy. Lekarz lub położna może użyć tego narzędzia także w ostatnim etapie porodu – gdy główka jest już widoczna w kanale rodnym lub na krótko przed tym momentem. Kleszczami obejmuje się główkę malucha, aby przy ostatnim parciu mamy delikatnie wspomóc ruch dziecka.
- Wpływ na dziecko. Zastosowanie próżnociągu lub kleszczy może sprawić, że przez pierwsze kilka dni główka dziecka będzie miała kształt lekko stożkowaty lub pojawią się na niej małe odciski. To nie potrwa długo, więc nie ma powodów do niepokoju.
Przeczytaj również
Rozważ wszystkie scenariusze porodu
Nawet jeśli Twoja ciąża przebiega bezproblemowo, porozmawiaj z Twoim lekarzem lub położną o ewentualnych komplikacjach, które mogą zdarzyć się podczas porodu. Specjalista wytłumaczy Ci na czym polega wywoływanie akcji porodowej, opowie też bliżej o sposobach wsparcia porodu na jego ostatnim etapie.
Jeśli poznasz narzędzia takie jak próżnociąg lub kleszcze, w przypadku wspomagania porodu łatwiej Ci będzie skoncentrować się na najważniejszym – czyli urodzeniu Twojego dziecka. Zmiejszysz też ryzyko wystąpienia niepotrzebnego stresu i obaw o zdrowie dziecka. Zadawaj jak najwięcej pytań, rozwiej wszystkie wątpliwości, które wywołały w Tobie np. przeczytane w internecie artykuły lub zasłyszane historie na temat porodów wspomaganych.
Pamiętaj, że główka dziecka jest przystosowana do zniekształceń związanych z porodem i przejściem przez kanał rodny. Choć kleszcze lub przyssawka mogą dodatkowo wpłynąć na jej kształt, to tylko przejściowe i naturalne. Zaufaj lekarzowi i położnej. Ich doświadczenie zapewni Tobie i dziecku najlepszą opiekę i bezpieczeństwo podczas porodu. Jeśli na sali porodowej towarzyszy Ci ktoś bliski, pamiętaj, że zawsze możesz i powinnaś liczyć na jego wsparcie.