Jak rozwija się Twoje dziecko w 30. miesiącu życia?
Co znajdziesz w tym artykule:
- Twoje dziecko zna już około 300 słów i buduje pełne zdania. Początkowo proste, składające się z kilku wyrazów, z czasem przerodzą się w bardziej rozbudowane wypowiedzi. Maluch często przekręca zasłyszane nazwy i nadaje jednemu słowu wiele znaczeń. Mimo to większość wypowiedzi dwuipółlatka jest zrozumiała dla dorosłych.
- U Twojego dziecka rodzi się silna potrzeba samodzielności – wszystko chce spróbować zrobić samo: jeść, ubierać się, myć zęby czy mieszać picie w kubku. Pozwalaj mu na to, mimo że czasami zrobiłabyś to szybciej niż ono.
- Dziecko chętnie angażuje się w domowe obowiązki, zdobywając przy tym nowe umiejętności. Naśladuje zarówno zachowania jak i słownictwo dorosłych, często bawi się w przedrzeźnianie.
- Twój dwulatek powoli wyrasta z okresu buntu, ale jednocześnie staje się coraz bardziej wstydliwy, zwłaszcza w obecności nowopoznanych osób. Po raz pierwszy doświadcza też różnego rodzaju lęków – przed nagłym dźwiękiem, zwierzętami, ciemnością. W tym wieku jest to całkowicie naturalne zjawisko. Porozmawiaj o tym z dzieckiem i zapewnij je, że jest bezpieczne.
Ekspert radzi
- Wykorzystaj energię malucha w kreatywny sposób! Lepienie z plasteliny, wycinanie z kolorowego papieru i układanie klocków są świetną okazją, by nauczyć dziecko twórczego myślenia.
- Zabieraj dziecko w nowe miejsca. Wycieczki do supermarketu, kina czy piknik na świeżym powietrzu to doskonała okazja, by dziecko poznało nowych ludzi i dostrzegło świat poza domem.
- Pomyśl o zapisaniu dziecka na basen. Wspólne pływanie to zarówno okazja do wspólnej zabawy, jak i doskonały trening dla małych mięśni dziecka. Będzie ono miało okazję do ćwiczenia koordynacji ruchowej, a ponadto zwiększy wydolność układu oddechowego i układu krążenia.
- Pamiętaj, by kontrolować ząbki swojej pociechy. Mimo, iż dziecko coraz więcej czynności chce wykonywać samo, warto pomagać mu przy codziennej higienie jamy ustnej.
- Nie staraj się ciągle poprawiać wymowy dziecka. Jeśli maluch nie potrafi powtórzyć jakiegoś słowa lub głoski, to nie wynika to z braku chęci. Prawdopodobnie aparat mowy nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięty.
- Trzymaj się prostych zasad. Jeżeli ustalisz ich zbyt wiele maluch i tak zapomni o ich przestrzeganiu. Zdecyduj się na kilka z nich i wytłumacz dziecku dlaczego są one dla Ciebie tak ważne.
Przeczytaj również
O rozwoju mowy słów kilka
Dzieci rozwijają się w bardzo rożnym tempie, dotyczy to również aparatu mowy. Mały zakres słownictwa u dwuipółlatka nie powinien być powodem do niepokoju. Zamiast od razu zgłaszać się z dzieckiem do logopedy, warto na początek poświęcić więcej czasu na wspólne rozmowy i czytanie książek. Dawaj swojemu maluchowi jak najwięcej okazji do wypowiadania się i zadawania pytań. Pamiętaj też, że nauka języka przychodzi dużo trudniej chłopcom niż dziewczynkom.
Jest tyle rzeczy do powiedzenia
Niewielki zakres słów w połączeniu z natłokiem myśli skutecznie utrudniają dziecku płynne wystawanie się. Próby poprawiania dziecka sprawią, że będzie się jeszcze bardziej denerwować. Najlepiej poczekać, aż maluch nabierze większej pewności w formułowaniu pełnych zdań, wówczas problem powinien ustąpić.
Jeśli mimo wielu starań dziecko nie robi postępów, warto skonsultować się ze specjalistą. Przyczyny opóźnienia mowy mogą być naprawdę rożne. Najczęściej są związane z niedosłuchem, ale czasami to po prostu wynik skupienia się dziecka na postępach w innej dziedzinie (np. rozwoju ruchowym).
Dowiedz się więcej o rozwoju i żywieniu niemowląt po 6. miesiącu życia. Pobierz bezpłatny poradnik