Umiejętność jedzenia posiłku z butelki lub łyżeczki może okazać się bardzo przydatna.
Co znajdziesz w tym artykule:
- Dziecko karmione wyłącznie piersią może dostawać pokarm mamy odciągnięty w butelce, podczas jej nieobecności. Zdarza się, że z różnych przyczyn, rodzice podają dziecku uzupełniające posiłki z mleka modyfikowanego lub całkowicie rezygnują z karmienia piersią – wówczas butelka jest najwygodniejszym sposobem podawania pokarmu.
- Jeśli karmisz dziecko łyżeczką, pamiętaj aby podawać jedzenie tylko na wargi dziecka – nie wkładaj mu całej łyżeczki do buzi, ponieważ może sie zakrztusić a wtedy łyżeczka będzie mu się źle kojarzyć.
- Bardzo przydatny jest tzw. kubek niekapek, z którego picie nie wylewa się, nawet gdy dziecko przechyla go do góry dnem. Jeśli Twoje dziecko polubi kubek niekapek, możesz spróbować podawać mu w nim również mieszankę mleczną.
- W tym czasie warto zaopatrzyć się w foliowe obrusy, duże śliniaczki i łatwo piorące się ściereczki. Zanim Twój mały odkrywca opanuje sztukę sprawnego operowania butelką, łyżeczką i kubeczkiem minie jeszcze sporo czasu.
Ekspert radzi
- Butelka, to tak łatwo powiedzieć. Bądź przygotowana, że pierwsze próby podawania pokarmu z butelki nie zawsze są uwieńczone sukcesem. Pamiętaj jednak, by się nie zniechęcać! Często nauka bywa łatwiejsza, jeśli zamiast mamy butelkę początkowo podaje inna bliska osoba, na przykład partner czy babcia dziecka.
- Zadbaj o szczegóły. Smoczek i butelka powinny zostać dopasowane do wieku i możliwości dziecka. Liczą się również jego upodobania, które z pewnością dostrzeżesz podczas pierwszych prób karmienia butelką i smoczkiem. Ważne, by wypływ ze smoczka był łagodny, nie powodował krztuszenia się i niepotrzebnego łykania powietrza. Nadmierne łykanie powietrza może przyczyniać się do występowania uciążliwych kolek u maluszków. Jeśli zauważysz, ze Twoje dziecko ma do tego tendencję, możesz wypróbować dostępne na rynku butelki antykolkowe, skonstruowane tak, by minimalizować ten problem.
- Idealny smoczek. Smoczek powinien być dostosowany rozmiarem do wielkości buzi dziecka. Fizjoterapeuci i logopedzi zalecają smoczki twardsze, stymulujące dzieci do tzw. aktywnego ssania (np. silikonowe smoki są twardsze niż lateksowe). Twardość smoka wpływa również na rozwój mięśni odpowiedzialnych za artykulację, czyli prawidłowy rozwój mowy Twojego dziecka.
Przeczytaj również
Pierwsze przygody z karmieniem łyżeczką
W 5. miesiącu życia malucha przychodzi czas na rozpoczęcie kulinarnej przygody! Właśnie teraz zaczynasz rozszerzać dietę swojego dziecka o posiłki bezmleczne. Do podania pierwszych przecierów warzywnych, a potem owocowych najlepiej użyć łyżeczki. Karmienie przy jej pomocy może być dla malucha prawdziwą frajdą, o ile zadbasz o jego bezpieczeństwo i swoją wygodę. Dobrze sprawdzi się łyżeczka z tworzywa sztucznego, miękkiego lub twardego. Powinna być specjalnie dostosowana do rozmiaru buzi dziecka i posiadać odpowiednie atesty bezpieczeństwa.
Pierwsze karmienia łyżeczką bywają trudne! Niemowlę odruchowo wypycha łyżeczkę językiem z buzi i nie potrafi pobrać z niej pokarmu. Cierpliwości! Nagroda w postaci nowych smaków zachęci do dalszych prób. Jeśli smak warzyw i owoców jest dla dziecka trudny do zaakceptowania nie zniechęcaj się, ale co jakiś czas spróbuj podawać mu łyżeczką gęstą kaszkę o znajomym mlecznym smaku.
Higiena sprzętów do karmienia
Wszyscy producenci akcesoriów do karmienia zalecają, by do 6. miesiąca życia dziecka, wszelkie sprzęty używane do karmienia były nie tylko starannie myte, ale również poddawane sterylizacji (np. poprzez wygotowanie w wydzielonym garnku lub przez użycie sterylizatora).