Wspieranie rozwoju dziecka po szóstym miesiącu życia

3 min
Mama usmiecha sie do szescio miesiecznego dziecka

Każde dziecko ma indywidualne tempo rozwoju. Jeśli masz jakieś wątpliwości związane z postępami malucha, porozmawiaj z lekarzem, który odpowie na wszystkie pytania i sprawdzi stan zdrowia dziecka.

Mama usmiecha sie do szescio miesiecznego dziecka
Mama usmiecha sie do szescio miesiecznego dziecka

  • Zaczynasz dostrzegać pierwsze cechy osobowości malucha, który chce być coraz bardziej niezależny. Około szóstego lub siódmego miesiąca życia dziecko powinno obracać główkę w kierunku Twojego głosu, przekręcać się na brzuszek i plecki, chwytać i utrzymywać w palcach grzechotkę, a może nawet przekładać ją z ręki do ręki.
  • W siódmym miesiącu dziecko może już raczkować. Zdarza się, że niektóre dzieci nigdy nie raczkują i z leżenia na brzuszku przechodzą od razu do podciągania się w górę. Zwykle łapią się przy tym mebli – tu zaczyna się prawdziwa zabawa dla malucha. Zabezpiecz odpowiednio sprzęty domowe, aby Twój dom był bezpieczny.
  • Z pewnością zauważasz zamiłowanie dziecka do chwytania przedmiotów. Wszystko przyciąga teraz jego uwagę, odkrywa ono świat z coraz większym zapałem, a każda rzecz, nawet codziennego użytku, jest dla niego doskonałą zabawką-niespodzianką.

Mniej więcej w szóstym miesiącu, gdy dziecko zaczyna gryźć łyżeczkę i wszystko stara się włożyć do buzi, nadchodzi czas na nowe potrawy o ciekawszej konsystencji. Podając jedzenie do rączki, zachęcisz dziecko do samodzielnego jedzenia. Bacznie obserwuj niemowlę, gdy uczy się samo jeść, może bowiem się zakrztusić lub potrzebować Twojej pomocy. Rozłóż plastikową podkładkę pod krzesełkiem do karmienia – unikniesz w ten sposób bałaganu na podłodze.

Zapoznaj się z materiałami na temat rozszerzania diety dziecka – pozwoli Ci to lepiej zaplanować wprowadzanie nowych smaków do jadłospisu niemowlęcia i ułatwi przygotowywanie posiłków. Możesz podawać dziecku płynny pokarm w kubku niekapku. Kolorowe, nowe naczynie wzbudzi jego ciekawość i będzie dobrym wstępem do pożegnania z butelką.

Tempo rozwoju

Pamiętaj, rozwój dziecka nie powinien być przedmiotem konkurencji. Nie irytuj się, jeśli Twoje dziecko nie nauczyło się jeszcze czegoś, co potrafi już dziecko sąsiadów. Najważniejsze, aby Twój maluch spędzał czas w atmosferze ciepła i miłości, które zapewnią mu optymalne warunki rozwoju.

Przydatne informacje

  • Mów do dziecka jak najwięcej. Mimo, że dziecko jeszcze nie odpowiada, uczysz je w ten sposób poprawnych dźwięków mowy. Maluch szybko zacznie Cię naśladować. Jeśli lubisz śpiewać, śpiewaj – to pomoże mu zrozumieć zależności pomiędzy poszczególnymi dźwiękami.
  • Pokaż jak zmieniać pozycję ciała. Wraz z rozwojem układu ruchowego maluch poznaje wiele nowych, ekscytujących, wartych ćwiczenia umiejętności – nic więc dziwnego, że nie chce czasami położyć się do łóżka. Stanie na nóżkach lub siedzenie jest nowe i ciekawe, ale Twoje dziecko nadal potrzebuje stałego wsparcia. Jeśli maluch nie może się sam położyć, trzeba mu pomóc. Pokaż, jak samodzielnie przejść ze stania do siedzenia, naucz samodzielnego układania się do snu. Przyzwyczajaj przy tym dziecko do właściwego rytmu dnia, co pozwoli Ci uniknąć problemów z wieczornym usypianiem.
  • Dbaj o stały rytm dnia. W pierwszych miesiącach życia dziecko dopiero poznaje ogromny, otaczający go świat, przez co może czuć się zagubione. Mama jest dla niego wtedy przewodnikiem. Ustalenie określonych pór karmienia, snu czy zabawy jest dla niemowlęcia bardzo ważne. Stały, przewidywalny plan dnia daje mu bowiem poczucie bezpieczeństwa, które w tym czasie jest wyjątkowo ważne. Dzięki temu dziecko może z radością i spokojem nabywać nowe umiejętności oraz uczyć się zależności panujących w świecie.

Oceń ten artykuł: