Nocne karmienie piersią jest potrzebne, aby podtrzymać rytm trawienia i dostarczyć energii dla wszystkich procesów, które zachodzą w organizmie dziecka podczas snu.
Co znajdziesz w tym artykule:
- Jeśli karmisz dziecko wyłącznie piersią, musisz liczyć się z tym, że maluch chce jeść średnio co 1-3 godziny. Siłą rzeczy przynajmniej jedno karmienie przypada w nocy.
- Mleko produkowane w nocy jest dużo bardziej kaloryczne i sycące niż to dzienne i dlatego na dłużej zaspokaja głód malucha.
- To, czy dziecko często budzi się w nocy zależy od wielu czynników. Największe znaczenie ma niewątpliwie temperament dziecka. Istotne są również warunki jakie zapewnisz dziecku w ciągu dnia.
- Jeśli zdecydujesz się przenieść dziecko do oddzielnego pokoju, pamiętaj o tym, że małe dziecko musi mieć szansę przyzwyczaić się do nowego otoczenia.
- Dziecko przed snem powinno być wyciszone i spokojne. Twój nastrój również ma ogromne znaczenie. Dziecko z łatwością wyczuje zdenerwowanie i napięcie rodziców.
Ekspert radzi
- Ostatnie karmienie powinno mieć miejsce tuż przed zaśnięciem. Przyczyną nocnych przebudzeń jest bardzo często uczucie głodu.
- Pomoc partnera. Jeśli Twój maluch pije też mleko z butelki, możesz zaangażować partnera do nocnego karmienia.
- Zanim wrócisz do pracy, zastanów się jakie modyfikacje zastosować w rytmie dnia Twojego dziecka. Być może uda ci się wydłużyć jego sen poprzez skrócenie drzemek w ciągu dnia.
- Możesz zostawić na noc zapalone światło lub włączyć kojącą muzykę. Dzięki temu jest szansa, że dziecko po przebudzeniu się w nocy, samo zaśnie. Łagodne światło, kojąca muzyka, ulubiony kocyk czy przytulanka dadzą dziecku poczucie bezpieczeństwa.
- Ustaw łóżeczko dziecka obok Waszego łóżka. Takie rozwiązanie z jednej strony umożliwi Wam intymność, a z drugiej pozwoli mieć oko na malucha.
- Włóż do łóżeczka ulubione zabawki dziecka. Kiedy obudzi się ono rankiem, będzie mogło się nimi zająć, a Ty zyskasz trochę czasu dla siebie.
Przeczytaj również
Spanie z dzieckiem. Plusy i minusy
Sytuacja, w której rodzice decydują się dzielić swoje łóżko z dzieckiem, określana jest mianem współspania. Czy jest to dobre rozwiązanie? Eksperci mają w tej kwestii podzielone zdania.
Wspólne spanie niesie ze sobą wiele korzyści. Dziecko czuje fizyczną obecność rodziców, co daje mu poczucie bezpieczeństwa. Tym samym może liczyć na szybką reakcję w odpowiedzi na swoje potrzeby. Dla mamy to też spora wygoda, bo nie musi za każdym razem wstawać do karmienia. Ponadto rodzice nie martwią się o bezpieczeństwo malucha, samotnie pozostawionego w łóżeczku.
Niestety spanie w jednym łóżku z dzieckiem ma też swoje minusy. Pobudki dziecka oznaczają nieprzespane noce dla obojga rodziców. Obecność malucha może wpłynąć negatywnie na Wasze życie seksualne. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że dziecko przyzwyczai się do spania z rodzicami. Wówczas powrót do własnego łóżeczka może okazać się niezwykle trudny.