Karmienie noworodka może z początku wydawać się dość trudne, ale z czasem będziesz sobie radzić coraz lepiej.
Co znajdziesz w tym artykule:
Do karmienia możesz przyjmować różne pozycje. Poniżej znajdziesz ich szczegółowy opis przygotowany przez naszego eksperta. Nie poddawaj się, po kilku próbach na pewno znajdziesz tę, w której Tobie i dziecku jest najwygodniej.
Pozycje przy karmieniu piersią
- Pozycja klasyczna – plecy masz podparte, a stopy na podłodze lub podnóżku. Dziecko przytulone jest brzuszkiem do Twojego brzucha, główka opiera się na zgięciu łokcia, Twoje przedramię podtrzymuje jego plecy, a dłoń pośladki. To najczęściej wybierana przez mamy pozycja.
- Pozycja krzyżowa – dziecko jest ułożone w pozycji klasycznej, ale trzymasz je ręką przeciwną do piersi, z której karmisz. Twoja dłoń podpiera główkę i kark dziecka, a przedramię jego plecy. Pozycja krzyżowa jest zalecana dla dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym i słabo ssących wcześniaków. Podtrzymywanie główki i karku ręką ułatwia im utrzymanie pozycji przy piersi. Jeśli maluszek ma słaby odruch szukania, ta pozycja ułatwia precyzyjne przystawienie.
- Pozycja spod pachy (tzw. futbolowa) – dziecko brzuszkiem jest zwrócone do Twojego boku, a jego nóżki masz pod pachą. Dłonią podtrzymujesz główkę, a przedramieniem jego plecy. W tej pozycji dobrze widzisz dziecko i możesz kontrolować główkę. Ta pozycja jest zalecana mamom z dużym biustem, płaskimi lub wklęsłymi brodawkami i kobietom po cięciu cesarskim. Gdy dziecko słabo przybiera na wadze, jak na przykład wcześniak lub dziecko słabo ssące, podtrzymywanie główki ręką ułatwia mu utrzymanie dobrej pozycji przy piersi, a to ułatwia jedzenie.
- Pozycja leżąca – układasz się na boku, ramię opierasz na podłożu, a głowę nieco wyżej na poduszce. Małe poduszki możesz włożyć między kolana, pod plecy. Dziecko leży przy Tobie brzuszkiem do brzucha, oparte na Twoim ramieniu lub bezpośrednio na podłożu. Możesz podeprzeć dziecko poduszką, by nie osuwało się w czasie ssania. W pozycji leżącej nie należy opierać się na łokciu. Ta pozycja jest zalecana, kiedy chcesz odpocząć w czasie karmienia. Doskonale sprawdza się w nocy.
- Pozycja leżąca po cesarskim cięciu – połóż się na plecach z głową wysoko podpartą poduszkami. Dziecko leży na Tobie, podtrzymywane z boku przedramieniem i poduszkami, tak by jego główka znajdowała się na wysokości piersi. Ta pozycja jest zalecana w pierwszych godzinach po cesarskim cięciu, kiedy wskutek znieczulenia dolna część ciała mamy jest bezwładna.
Przeczytaj również
Jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi?
Drugim ważnym elementem prawidłowej techniki karmienia jest sposób przystawiania do piersi. Prawidłowe przystawienie do piersi zacznij od uchwycenia piersi czterema palcami od spodu (tzw. „zasada litery C”). Następnie ułóż kciuk na piersi tak, aby ciężar piersi spoczywał na Twojej dłoni. Naciśnij kciukiem brodawkę i skieruj w stronę podniebienia dziecka. Muśnij brodawką usta malucha – wtedy odruchowo otworzy buzię. Ważne, aby dziecko objęło ustami jak największą część brodawki.
Pamiętaj, aby nie uciskać piersi ponieważ uciskasz wtedy przewody mleczne.
Pamiętaj, aby nie uciskać piersi, jeżeli dotyka ona noska dziecka, ponieważ uciskasz wtedy przewody mleczne - niemowlę świetnie poradzi sobie samo. Uważaj też, aby podczas karmienia piersią nie uciskać i nie popychać główki dziecka.
Karm dziecko, dopóki samo nie wypuści piersi, a drugą pierś proponuj mu dopiero, gdy pierwsza jest opróżniona. Pamiętaj, aby nie zabierać dziecku piersi w trakcie jedzenia. Jeśli przestaje ssać, ale nie wypuszcza brodawki, delikatne włóż palec w kącik jego ust, by puściło pierś.
Co zrobić jeśli pojawią się problemy ze ssaniem?
Problemy ze ssaniem mogą pojawić się, jeśli nieprawidłowo przystawiasz dziecko do piersi. Jeśli poczujesz ból, przerwij karmienie, wkładając delikatnie mały palec w kącik ust dziecka, a następnie zacznij karmienie od nowa.
Bądź cierpliwa. Z czasem nie tylko opanujesz ulubioną pozycję do perfekcji, ale też nauczysz się karmić w kilku innych.