Dieta w czasie ciąży wspiera Twój organizm oraz prawidłowy rozwój dziecka. Jednak zazwyczaj sama dieta nie wystarcza, by pokryć zapotrzebowanie na składniki niezbędne dla prawidłowego przebiegu ciąży.
Co znajdziesz w tym artykule:
Dlatego porozmawiaj z lekarzem o ewentualnej suplementacji witamin i składników mineralnych.
Spożycie kluczowych składników pokarmowych w czasie ciąży ma wyjątkowe znaczenie, ponieważ ma wpływ na zdrowie Twoje i rozwijającego się w Tobie dziecka. Dlatego w okresie ciąży zaleca się, abyś wspierała swoją dietę odpowiednimi suplementami. O odpowiednich suplementach w ciąży warto porozmawiać lekarzem, ponieważ powinny one być dobrane indywidualnie do Twoich potrzeb.
Zanim dziecko przyjedzie na świat...
Już podczas planowania ciąży warto zadbać o prawidłowo zbilansowaną dietę, jak również o przyjmowanie odpowiednich suplementów.
Najważniejszym z nich jest kwas foliowy, który zapobiega wadom cewy nerwowej u dziecka. Prawidłowo zbilansowana dieta, bogata w produkty z pełnego ziarna, orzechy i zielone warzywa liściaste zaspokaja tylko część zapotrzebowania na tę witaminę, dlatego zaleca się jej suplementację w ciąży.
Równie ważny jest jod, który powinien być suplementowany w I trymestrze ciąży. Zwróć też uwagę na inne składniki diety, takie jak żelazo, witamina D, E, magnez, wapń, kwasy omega 3. Jeśli w Twojej diecie jest ich mało, lekarz powinien zalecić Ci odpowiednie preparaty bogate w witaminy i składniki mineralne.
Przeczytaj również
Ekspert radzi
- Zwróć uwagę na dawki suplementów w ciąży. Nie w każdym suplemencie znajdziesz taką samą ilość witamin lub składników mineralnych. Niektóre suplementy nie powinny być przyjmowane przez cały okres ciąży, ponieważ Twoje zapotrzebowanie zmienia w zależności od trymestru.
- Pamiętaj! Wszelkie minerały i witaminy w ciąży stosuj zawsze w porozumieniu z lekarzem, ponieważ negatywny wpływ na rozwój dziecka ma zarówno ich nadmiar, jaki niedobór.
By niczego nie zabrakło Tobie i dziecku
- Kwas foliowy. To inaczej witamina B9. Pozwala zapobiec powstawaniu wrodzonych wad układu nerwowego dziecka.
Suplementacja w ciąży: Zaleca się przyjmowanie preparatu, który zawiera minimum 0,4 mg kwasu foliowego co najmniej 6 tygodni przed planowanym zajściem w ciążę oraz do końca II trymestru ciąży.
Naturalne źródło w diecie: rośliny strączkowe (fasola, groch, soja), zielone warzywa liściaste (sałata, szpinak, kapusta, natka pietruszki), brokuły, brukselka, szparagi, kalafior, niewielkie ilości występują także w produktach pełnoziarnistych, pomarańczach, pomidorach, jajach czy tłustych serach.
- Witamina D. W 80% pochodzi z syntezy skórnej, zachodzącej pod wpływem słońca, w 20% jej źródłem jest dieta. Niedobory często wynikają z braku bezpośredniego kontaktu skóry ze słońcem i błędów w jadłospisie.
Witamina D bierze udział w regulowaniu gospodarki wapniowo-fosforanowej i warunkuje odpowiednie wchłanianie wapnia. Jej niedobór wpływa na układ szkieletowy dziecka oraz funkcjonowanie innych układów, a także na kondycję układu kostnego mamy spodziewającej się dziecka.
Suplementacja w ciąży: Dawkę ustal z lekarzem, po zbadaniu stężenia 25(OH)D we krwi.
Naturalne źródło w diecie: tłuste ryby, jaja (głównie żółtko), mleko (głównie pełnotłuste w proszku), tłuste sery (przede wszystkim żółte).
- Wielonienasycone kwasy tłuszczowe. W czasie ciąży bardzo ważne są wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, przede wszystkim DHA. To istotny budulec mózgu (kora mózgu składa się w 60% z DHA). DHA wpływa korzystnie także na rozwój mózgu, a także siatkówki oka dziecka.
Suplementacja w ciąży: 200-300 mg kwas DHA dziennie (jeśli mama je mało ryb, nawet 400-600 mg dziennie).
Naturalne źródło DHA w diecie: tłuste ryby (makrela, śledź, łosoś, sardynki).
- Żelazo. Niezbędne do produkcji krwinek czerwonych, wspomaga także rozwój układu odpornościowego dziecka. Zapotrzebowanie na żelazo wzrasta w ciąży o połowę. Prawidłowy poziom żelaza sprzyja przyjściu na świat dziecka o czasie.
Suplementacja w ciąży: Jeśli miałaś anemię jeszcze przed zajściem w ciążę, prawdopodobnie będziesz musiała przyjmować żelazo przez całą ciążę. Suplementację żelaza w ciąży zawsze konsultuj z lekarzem.
Naturalne źródło w diecie: czerwone mięso (wołowina), drób, wędliny, żółtko jaja, ryby, płatki pszenne, owsiane, szpinak, natka pietruszki, fasola, groch, soja, boćwina, sałata, rukola, szpinak, orzechy, pestki dyni, kasza gryczana, pieczywo razowe. Przyswajanie żelaza z mięsa jest znacznie wyższe niż z produktów roślinnych. Warto o tym pamiętać, jeśli stosujesz jedną z diet wegetariańskich.
- Jod. Wspiera m.in. rozwój poznawczy oraz prawidłowe funkcjonowanie tarczycy.
Suplementacja w ciąży: Przed zajściem w ciążę zaleca się przyjmowanie jodku potasu w ilości 50 mikrogramów na dobę, w okresie ciąży zapotrzebowanie na jod to około150-200 mikrogramów na dobę.
Naturalne źródło w diecie: jodowana sól kuchenna (zalecane ilości), woda jodowana, ryby, glony morskie.
- Wapń. To ważny składnik układu kostnego zarówno mamy, jak i dziecka. Niedobór u mamy może powodować osteopenię lub osteoporozę.
Zalecane spożycie: 1000-1300 mg na dobę.
Naturalne źródło w diecie: mleko i jego przetwory (jogurt, maślanka, kefir, ser biały i żółty),jaja, ryby o jadalnym szkielecie, jarmuż, brokuły, migdały, orzechy, figi suszone, soja, fasola. Wapń, podobnie jak żelazo, z produktów zwierzęcych przyswajany jest lepiej niż z produktów roślinnych.
- Magnez. Wspiera utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego. Bierze udział w budowie kości i procesach wzrostu. Wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Usprawnia proces wchłaniania wapnia oraz wpływa na zwiększenie gęstości mineralnej kości.
Naturalne źródło w diecie: orzechy, kiełki, pestki dyni i słonecznika, migdały, rośliny strączkowe (fasola, soja), produkty zbożowe (takie jak płatki owsiane czy pełnoziarnisty ryż), mleko, nabiał, banany, kiwi, suszone owoce, gorzkie kakao.
Suplementacja w ciąży:200-1000 mg na dobę.
- Inne witaminy dla kobiet w ciąży
Np. witamina A (potrzebna do rozwoju wzroku) czy witamina E (chroniąca przed wolnymi rodnikami). Ich suplementacja jest dozwolona wyłącznie pod kontrolą lekarza.