Co znajdziesz w tym artykule:
- Pierwszym sygnałem zwiastującym ciążę bardzo często są powiększone i obrzmiałe piersi. Zmienia się również wygląd brodawki, jej obwódka staje się ciemniejsza i większa. Gruczoły piersiowe przygotowują się do laktacji, organizm produkuje zwiększone ilości progesteronu oraz estrogenu.
- Wraz z upływem kolejnych tygodni ciąży piersi przestają być tak wrażliwe, ale wciąż rosną. Biust powiększa się, czasami nawet o 3 rozmiary. Niestety bardzo często taki nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej powoduje nieestetyczne rozstępy. Dlatego już na początku warto zadbać o prawidłową pielęgnację skóry na piersiach.
- Intensywne zmiany, które zachodzą w obrębie biustu mogą budzić obawy przyszłych tatusiów. Pojawia się wówczas pytanie czy pieszczoty piersi nie będą sprawiać kobiecie dyskomfortu. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji przyszłej mamy. Niekiedy bolesność piersi uniemożliwia nawet delikatny dotyk. Uciążliwe objawy mijają zwykle pod koniec pierwszego trymestru i wówczas wiele par czerpie dużo większą przyjemność ze stymulacji piersi.
Ekspert radzi
- Pierwszy trymestr ciąży to ciągłe zmiany nastrojów. Możesz zauważyć, że znacznie częściej masz ochotę się przytulać, albo zupełnie odwrotnie, że nie masz ochoty na bliskość. Pamiętaj, że wszystkie tego typu reakcje są zupełnie normalne i zwykle mijają z pierwszym trymestrem ciąży. Porozmawiaj szczerze ze swoim partnerem i zastanów się co mogłoby sprawić Ci przyjemność. W tym czasie na pewno docenisz naturalne materiały i wygodne kroje. Twarde szwy i szorstkie faktury mogą być wprost nie do zniesienia.
- W drugim trymestrze ciąży wiele kobiet odczuwa wzmożony apetyt na seks. Dzieje się tak, ponieważ wiele organów intymnych przechodzi zmiany związane z ciążą. Powodują one większe ukrwienie narządów. Możliwe, że przyjemność erotyczna nabierze dla Ciebie zupełnie nowego wymiaru.
- Trzeci trymestr ciąży to duży wysiłek dla organizmu kobiety. Maleństwo, szczególnie w ostatnich tygodniach, rośnie jak szalone i szykuje się do wielkiej podróży. Opuchnięte stopy i nogi, ucisk na organy wewnętrzne, to tylko niektóre przypadłości w tym okresie. Ulgę może przynieść łagodny prysznic i masaże stóp. Niemałym kłopotem dla wielu przyszłych mam są również problemy z zasypianiem. Zastanów się nad zakupem specjalnej poduszki, która przyda Ci się również podczas karmienia.
Przeczytaj również
Zmysł dotyku u Twojego rozwijającego się dziecka
Rozwijające się dziecko bardzo wcześnie zaczyna reagować na Twój dotyk. Wraz z powiększaniem się płodu łatwiej będzie Ci zaobserwować jak maleństwo podąża za ciepłem dłoni przyłożonej do brzucha. W ten sposób nawiązujesz pierwszy kontakt ze swoim dzieckiem. Maluszek z czasem coraz chętniej wita się także z Twoim partnerem. To doskonały sposób, aby tata poczuł jak ważną osobą jest dla dziecka. Pamiętaj, że dotykając swojego brzucha czy otulając go kocykiem, możesz wpływać na nastrój i aktywność malucha, np. uspokajając go, kiedy za bardzo się wierci.
Niestety do dziecka docierają też negatywne emocje. Jeśli jesteś podekscytowana lub zdenerwowana Twoje dziecko jest narażone na wpływ hormonów stresu. Przenikają one przez łożysko wraz z Twoją krwią. Hormony stresu sprawiają, że kurczą się naczynia krwionośne, a to ogranicza ilość płynących do dziecka substancji odżywczych. Jeśli przeżywasz trudne chwile, nie wahaj się skorzystać z pomocy psychologa. Twoja równowaga emocjonalna zapewni maluchowi poczucie komfortu i prawidłowy rozwój.