Problemy związane z układem pokarmowym niemowląt to jedna z głównych dolegliwości w początkowym okresie życia – dotyczy nawet 60% niemowląt. 50% wizyt u lekarza w pierwszych latach życia dziecka jest związanych z obciążeniem alergią.
Alergia pokarmowa to choroba o podłożu genetycznym. Jednakże na rozwój alergii mają również wpływ czynniki środowiskowe. Alergia pokarmowa powstaje wówczas, gdy zawodzi tolerancja organizmu ludzkiego na kontakt z alergenem pokarmowym. Wystąpieniem alergii najbardziej zagrożone są dzieci, których rodzice lub rodzeństwo chorowali bądź chorują na jakąś chorobę alergiczną.
Pojawiają się charakterystyczne czerwone plamy oraz grudki. Skóra jest sucha i szorstka, co powoduje odczuwalny dyskomfort.
Wodnisty katar oraz duszności spowodowane obrzękiem śluzówki nosa mogą być sygnałem alergii pokarmowej.
Może być efektem wytwarzania dużej ilości śluzu w jelitach. Biegunkom często towarzyszą kolki, ulewanie lub wymioty.
Alergia na białka mleka krowiego, potocznie (choć nieprawidłowo!) nazywana "skazą białkową", to najczęstsza postać alergii pokarmowej u niemowląt i małych dzieci.
Alergia pokarmowa występuje najczęściej wśród niemowląt i dzieci do 3. roku życia, wśród których ok. 6–8% demonstruje różnorodne objawy niepożądanych reakcji na pokarmy; częstość ta jest mniejsza wśród młodzieży (ok. 3–4%) oraz dorosłych (ok. 1–3%). Większe prawdopodobieństwo zachorowania na alergię mają dzieci, których przynajmniej jedno z rodziców to alergik.
Głównym alergenem pokarmowym u małych dzieci jest mleko krowie i nabiał, na drugim miejscu jaja kurze, a na trzecim orzechy.
Podstawową metodą leczenia alergii pokarmowej u dziecka jest dieta eliminacyjna.
U niemowląt niekarmionych piersią stosuje się wówczas specjalne preparaty, nazywane hydrolizatami białek mleka (np. Bebilon pepti DHA). Ich zastosowanie wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Także jeżeli karmisz dziecko piersią, do Twojego mleka mogą przedostawać się alergeny pokarmowe. Jeśli wystąpią u niego objawy mogące sugerować reakcję alergiczną, skonsultuj się z lekarzem.
Co najmniej 80% dzieci z alergią pokarmową rozpoznaną w okresie niemowlęcym „wyrasta” z choroby do 5. roku życia. Alergia na białka mleka krowiego ustępuje szybciej u dzieci z niskim stężeniem przeciwciał IgE.
U niemowlęcia, którego oboje lub jedno z rodziców bądź rodzeństwo są alergikami, prawdopodobieństwo wystąpienia alergii jest znacznie większe.