To początki, a już masz wrażenie, że w Twoim ciele zachodzi prawdziwa rewolucja? Nic dziwnego. Dowiedz się, jakie są częste dolegliwości w ciąży.
Co znajdziesz w tym artykule:
Przez kolejne miesiące w Twoim łonie będzie rósł mały człowiek. Najczęstsze symptomy związane z początkami ciąży to:
- Poranne mdłości. To najbardziej charakterystyczna dolegliwość w ciąży występująca u 80% z nich.
- Tkliwość piersi. W ciąży Twoje piersi zmieniają się. Są większe, nabrzmiałe, uwydatniają się grudki na ich otoczce i ciemnieją brodawki. Możesz także odczuwać mrowienie, które jest związane ze zwiększonym napięciem skóry.
- Wyostrzone zmysły. W czasie ciąży węch staje się wyjątkowo czuły a Twoje wcześniejsze preferencje co do lubianych smaków i zapachów mogą stanąć na głowie. Twoje ulubione danie może przyprawiać cię o mdłości, a ogórki kiszone, których wcześniej nie jadłaś staną się Twoją ulubioną przekąską.
- Samopoczucie. Oprócz zmian zachodzących w Twoim ciele zauważysz zmiany związane z samopoczuciem. Wiąże się to z burzą hormonów, która właśnie trwa w Twoim organizmie. W I trymestrze ciąży możesz odczuwać zmęczenie i nadmierną senność, a także wahania nastrojów.
- Mdłości. Towarzyszą 75-80% przyszłych mam. Pamiętaj, że poza dyskomfortem na jaki jesteś narażona, w ich występowaniu wielu specjalistów upatrujeoznak zdrowego łożyska. Jak sobie z nimi radzić? Spróbuj pić imbirową lub miętową herbatę, wodę z cytryną , ssać koski lodu lub zaczerpnąć świeżego powietrza. Mdłości mogą doprowadzić do odwodnienia, dlatego pij dużo płynów, najlepiej wody.
- Piersi. Staną się pełniejsze, co prawdopodobnie ucieszy Twojego partnera. Ty natomiast możesz odczuwać pewien dyskomfort związany z ich nadwrażliwością na dotyk. To dobry czas na zakup nowej bielizny. Zainwestuj w dobrej jakości, miękki biustonosz, który odpowiednio podtrzyma biust. Dla własnej wygody zrezygnuj z fiszbin – mogą ograniczać naturalne zmiany zachodzące w piersiach. Stanik z odpinanymi miseczkami przyda Ci się również przy karmieniu piersią.
- Burza hormonów. Wpływają one na wszystkie aspekty funkcjonowania Twojego ciała. Są odpowiedzialne za uczucie zmęczenia, wahania nastrojów, ale również za zmiany w Twoim wyglądzie. Zwłaszcza na początku ciąży, u niektórych kobiet mogą pojawić się problemy z cerą. Staje się ona bardziej tłusta i czasami towarzyszy temu pojawienie się wyprysków. Sytuacja ta powinna się uspokoić wraz z końcem I trymestru, kiedy zmiany w gospodarce hormonalnej są największe.
Przeczytaj również
W czasie ciąży wszystko się zmienia
Wiele kobiet, zwłaszcza w pierwszych tygodniach ciąży posiada wyczulony zmysł węchu i smaku. Oznacza to, że ulubione danie lub perfumy, których używałaś od lat, teraz mogą kompletnie nie trafiać w Twoje upodobania. Przez pierwszych kilka miesięcy ciąży zrezygnuj z kosmetyków o mocnych zapachach. Poproś o to także partnera. To drobna rzecz, a może znacznie poprawić Twoje samopoczucie. Być może zmienią się także Twoje preferencje kulinarne. Pogódź się z tym i słuchaj swojego ciała.
Jak zwalczać poranne mdłości w ciąży?
Początki ciąży bywają trudne. Wszystko się zmienia a na dodatek większość kobiet męczą nudności. Nie martw się, zazwyczaj większość uciążliwych objawów ciąży znika wraz z początkiem II trymestru.
W zwalczaniu porannych mdłości kluczową rolę odgrywa dieta. Trzymaj się kilku prostych reguł a szybko poczujesz ulgę. Na co zwrócić uwagę?
- Jedz regularnie przyjmując zasadę: mniej a częściej. Nie będziesz w ten sposób przepełniać żołądka.
- Nie wstawaj z łóżka głodna, zjedz śniadanie lub chociaż małą przekąskę w sypialni. Możesz ją zostawić na szafce nocnej jeszcze wieczorem.
- Rano zawsze miej przy łóżku wodę z cytryną lub imbirem. Wypij ją jeszcze przed śniadaniem. Zadbaj o to, żeby w Twojej diecie nie zabrakło produktów będących źródłem węglowodanów. Kiedy poczujesz nudności, sięgnij np. po sucharka.
- Unikaj intensywnych zapachów, które powodują u Ciebie mdłości.
- Pij dużo wody aby uzupełnić niedobór płynów.