Leukocyty zaliczamy do elementów układu odpornościowego, których ilość wzrasta, kiedy mamy do czynienia z infekcją i stanem zapalnym w organizmie. Obecność podwyższonej ilości leukocytów w moczu zdarza się częściej u kobiet w ciąży. Jakie są możliwe przyczyny nieprawidłowego wyniku tego badania i czy może on świadczyć o groźnych dla zdrowia mamy i dziecka zaburzeniach?
Odczuwanie duszności jest powszechną dolegliwością związaną z ciążą. Według dostępnych danych w tym okresie dotyka 60-70% zdrowych kobiet. Sporadycznie zdarza się, że nasilone duszności w ciąży pojawiają się jako objaw choroby układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego. W artykule podpowiadamy, jak sobie radzić z tymi częstymi dolegliwościami, jeśli są one elementem ciąży o prawidłowym przebiegu i wyjaśniamy, jak rozpoznać, kiedy u podłoża leżą poważniejsze zaburzenia w stanie zdrowia.
W czasie ciąży macica stopniowo rozciąga się, - z rozmiaru i kształtu przypominającego gruszkę - powiększają się aż osiągnie wielkość zbliżoną do średniego arbuza. Więzadła utrzymujące ten narząd w odpowiednim położeniu również ulegają wydłużeniu. Te zmiany u niektórych kobiet ciężarnych dają objawy, które budzą niepokój, choć związane są z fizjologicznymi, prawidłowymi adaptacjami organizmu. Dowiedz się, jak mogą wyglądać dolegliwości wynikające z rozciągania się macicy i jej więzadeł w czasie ciąży.
Przeziębienie jest najczęstszym stanem chorobowym występującym u kobiet w ciąży. Typowo wiąże się z występowaniem niezbyt nasilonych, choć uciążliwych objawów ze strony górnych dróg oddechowych. Zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu tygodnia. Przeziębienie pojawiające się w czasie ciąży w zdecydowanej większości przypadków nie wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia płodu, ale należy podejść ostrożnie do sytuacji występowania gorączki u kobiety oraz do wyboru leków łagodzących dolegliwości. Z artykułu dowiesz się więcej o rozpoznawaniu oraz farmakologicznych i domowych sposobach na przeziębienie w ciąży.