Gdy dowiadujesz się, że jesteś w ciąży, pierwsze pytanie, jakie sobie zadajesz brzmi: który to tydzień ciąży? Jak uzyskasz odpowiedź - zastanawiasz się, kiedy przypadnie moment rozwiązania.
Co znajdziesz w tym artykule:
Określenie wieku ciążowego i ustalenie spodziewanego terminu porodu są bardzo ważne i pomagają kontrolować przebieg ciąży. Jak zatem obliczyć tydzień ciąży i ustalić termin porodu?
Data porodu – czy można określić ją precyzyjne?
Dokładne określenie wieku ciążowego jest bardzo istotne w przypadku zagrożenia poronieniem lub porodem przedwczesnym. Jest to kluczowy parametr, dzięki któremu możemy określić, czy rozwój płodu przebiega prawidłowo, np. czy dziecko nie rośnie za wolno albo za szybko. Precyzyjne ustalenie daty porodu jest niezwykle trudne – szacunkowo jedynie 3 – 5 % dzieci rodzi się dokładnie w wyliczonym terminie. Jest to jednak konieczne, aby uniknąć niepotrzebnych działań, jak np. zbyt wczesnego wywołania porodu.
- Lekarz ustala wiek ciąży oraz termin porodu na podstawie daty ostatniej miesiączki. Licząc wiek ciążowy według tego schematu, ciąża trwa 40 tygodni (280 dni).
- Jeśli termin porodu wyznaczany jest na podstawie daty zapłodnienia, wówczas ciąża trwa 38 tygodni (266 dni). Lekarze najczęściej określają wiek ciąży na podstawie daty ostatniej miesiączki – tak wyliczony wiek koryguje się na podstawie wyniku badania USG wykonanego w I trymestrze ciąży.
Obliczanie terminu porodu
Do obliczenia daty ukończenia ciąży wykorzystuje się regułę Naegelego – jest to specjalny wzór. Od pierwszego dnia ostatniej miesiączki odejmujemy 3 miesiące, dodajemy rok i 7 dni. Wzór zatem wygląda następująco: termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki - 3 miesiące + 1 rok + 7 dni. Wzór ten jest przeznaczony dla kobiet regularnie miesiączkujących, których cykl menstruacyjny trwa 28 dni. W przypadku dłuższych cykli, do wyniku dodaje się taką liczbę dni, o ile dłuższe są cykle. W przypadku krótszych cykli, od uzyskanej daty odejmujemy liczbę dni, o którą krótsze są cykle.
Przeczytaj również
Badanie USG
Badanie ultrasonograficzne jest szczególnie przydatne u kobiet, które przed ciążą nie miały regularnych cykli miesiączkowych. Najbardziej przydatnym parametrem do określenia wieku ciąży i terminu porodu jest długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu, tzw. CRL. W miarę rozwoju ciąży długość CRL staje się niemożliwa do określenia, dlatego im wcześniej zostanie ona zmierzona, tym lepiej. Najdokładniejszym pomiarem jest zmierzenie CRL przed ukończeniem 10. tygodnia ciąży. Po 10. tygodniu ciąży przydatne mogą być inne pomiary: poprzeczny wymiar móżdżku płodu (TCD), dwuciemieniowy wymiar główki płodu (BPD) i długość kości udowej (FL).