Czas by rosnąć, czyli rozwój dziecka w III trymestrze ciąży

3 min
Mama trzyma sie za ciazowy brzuch stojac obok lozeczka

Mama trzyma sie za ciazowy brzuch stojac obok lozeczka
Mama trzyma sie za ciazowy brzuch stojac obok lozeczka
  • Teraz zaczynają kształtować się elementy kręgosłupa dziecka – 33 kręgi, 150 stawów i 1000 więzadeł. Rozwijają się naczynia krwionośne i pęcherzyki płucne, otwierają się nozdrza. Rosną płuca, można zaobserwować fale mózgowe związane z czynnością narządów wzroku i słuchu.
  • Od 28. tygodnia ciąży dziecko rozpoznaje Twój głos – staraj się więc jak najwięcej do niego mówić. Uważaj jednak – od nagłego hałasu dziecko może podskoczyć! Słuchaj spokojnej muzyki, dzięki której Ty się zrelaksujesz, a dziecko się  zasłucha.
  • Przed dzieckiem ostatnie dni w Twoim łonie. W ciągu ostatnich 2. miesięcy ciąży jego waga bardzo się zmieni - przeciętna masa ciała noworodka wynosi 3,4 kg a długość ciała to 51 cm.
  • Warto wiedzieć, że tylko 1 na 20 dzieci przychodzi na świat w spodziewanym terminie. Dlatego, jeśli minie wyznaczony termin porodu, nie panikuj – dziecko przyjdzie na świat wtedy, gdy będzie na to gotowe.

Pamiętaj

  • Ruchy dziecka. Z każdym tygodniem ciąży Twoje dziecko jest coraz bardziej aktywne. Jego ruchy to oznaka zdrowia, dlatego wszelki spadek jego ruchliwości powinnaś niezwłocznie zgłosić położnej lub lekarzowi. Możesz liczyć ruchy płodu od ok. 32. tygodnia ciąży.
  • Zmiana pozycji. Dziecko będzie teraz zwijać się, krzyżować nogi i ręce. Jeśli jeszcze to nie nastąpiło, obróci się głową w dół, przygotowując się do porodu.
  • Płyn owodniowy. W ostatnich tygodniach ciąży wzrasta objętość płynu owodniowego. W dalszym ciągu odkłada się tłuszcz, dzięki czemu skóra zmienia kolor z czerwonego na różowy.
  • Rozwój mózgu. Pomiędzy 29. a 33. tygodniem ciąży mózg dziecka wchodzi w fazę gwałtownego rozwoju, jest w stanie kontrolować oddech i regulować temperaturę ciała. Na powierzchni półkul mózgowych tworzą się bruzdy, dzięki czemu zwiększa się powierzchnia kory mózgowej i zdolność myślenia.
  • Odpowiednia dieta. Zadbaj, aby Twój jadłospis zawierał dania bogate w  kwasy tłuszczowe omega-3 odgrywają ważna rolę w rozwoju mózgu.
  • Rozwój płuc. Jedyny ważny narząd, który nie rozwinął się jeszcze w pełni to płuca. W 33. tygodniu płuca dziecka zaczynają wytwarzać substancję, która umożliwia napięcie pęcherzyków płucnych i chroni płuca przed ciśnieniem zewnętrznym.

Jestem duże, czyli dziecko w 34. tygodniu ciaży

W 34. tygodniu dziecko mierzy średnio prawie 46 cm i waży ok. 3 kg. Skóra nabiera różowego koloru, a mięśnie są już dobrze rozwinięte. Dziecko rozróżnia już ciemność od jasności i potrafi mrugać.

Teraz, gdy jest większe, ma mniej miejsca, by się poruszać, co poczujesz, poprzez jego wzmożoną aktywność. Główka dziecka zapewne jest już skierowana w dół w gotowości do porodu a układ nerwowy jest już dojrzały. Twoje dziecko nabyło już cały szereg odruchów, z których będzie korzystać po urodzeniu. Jego reakcje bardzo przypominają teraz reakcje noworodka – ma oczy otwarte, gdy czuwa i zamknięte, gdy śpi.

Jego organizm nabył już podstawową odporność, dzięki której może walczyć z łagodnymi infekcjami. Na paluszkach rosną małe paznokietki. Będziesz musiała je obciąć zaledwie kilka dni po urodzeniu.

Ostatnie tygodnie ciąży

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy ciąży waga dziecka podwaja się, a w ostatnich czterech tygodniach dziecko przyrasta na wadze po 50 g dziennie.

W jelitach gromadzi się smółka, a meszek płodowy pokrywający wcześniej ciało dziecka (lanugo) w większości zanikł.

Zarówno Ty, jak i Twoje dziecko przygotowujecie się do porodu. W ostatnich tygodniach bądź dla siebie łaskawa – odpoczywaj, rób tylko to, na co masz ochotę. Pamiętaj, że dzieci bardzo rzadko rodzą się w wyznaczonym terminie, dlatego obserwuj swoje ciało i nie ignoruj dawanych przez nie znaków. Wszelkie wątpliwości konsultuj z lekarzem.

Oceń ten artykuł: