Piersi to atrybut kobiecości. Kiedy zostajesz mamą zyskują dodatkowego znaczenia. Dzięki nim karmisz dziecko, a jednocześnie nawiązujesz z nim wyjątkową więź. Karmienie maleństwa to zupełnie nowe wyzwanie zarówno dla Ciebie, jak i dla Twoich piersi.
Co znajdziesz w tym artykule:
- Zadbaj o zdrowie swoich piersi. Jeśli na początku karmienia dziecka pojawią się pewne trudności, bądź cierpliwa i nie poddawaj się. Jeśli potrzebujesz pomocy, skonsultuj się z doradcą laktacyjnym lub lekarzem. Odpowiednie postępowanie pozwoli Tobie i dziecku długo cieszyć się karmieniem piersią.
- Utrzymująca się bolesność brodawek może być spowodowana zakażeniem piersi drożdżakiem Candida albicans. Grzybica piersi objawia się swędzeniem lub pieczeniem brodawek, a także bólem w trakcie karmienia. U niektórych kobiet na piersiach pojawia się biały nalot. Grzybica zazwyczaj powstaje w wyniku spadku odporności organizmu.
- Objawy grzybicy z czasem mogą się nasilić. Ten problem pojawia się, kiedy infekcja rozszerza się na kanaliki mleczne. Może to powodować silny ból. Im wcześniej zdiagnozuje się grzybicę piersi, tym lepiej.
Ekspert radzi
Skóra na brodawkach może wyglądać prawidłowo lub może być zaczerwieniona, błyszcząca, łuszcząca się. Jeśli jednocześnie odczuwasz piekący, kłujący ból, koniecznie powinnaś porozmawiać z lekarzem. Odpowiednia diagnoza oraz szybkie leczenie sprawi, że pozbędziesz się problemu.
W trakcie wizyty u lekarza. Prawdopodobnie otrzymasz receptę na odpowiedni krem przeciwgrzybiczy, który zwykle stosuje się po każdym karmieniu. Powinnaś go używać przez 14 dni. Pamiętaj, że można zapobiec grzybicy piersi. Wystarczy stosować kilka prostych zasad:
- Pozwól piersiom oddychać. Piersi potrzebują dostępu świeżego powietrza. Oczywiście należy zachować umiar.
- Używaj zawsze suchych i świeżych wkładek do biustonosza. Mokre i nieświeże mogłyby spowodować infekcję..
- Dokładnie myj ręce po przewinięciu dziecka i po skorzystaniu z toalety. Nigdy nie dotykaj piersi brudnymi rękoma.
- Często pierz bieliznę, która ma kontakt z pokarmem.
- Gotuj elementy laktatora. Rób to przez około 10 minut.
Rozwojowi grzybicy piersi mogą sprzyjać różnorodne czynniki, takie jak: obecność pleśniawek lub rumienia pieluszkowego u dziecka, antybiotykoterapia matki lub dziecka.
Przeczytaj również
Objawy u dziecka
Dziecko może mieć białe plamy na błonie śluzowej jamy ustnej. Wypryski w okolicy pupy dziecka również mogą świadczyć o chorobie. Maluch może być niespokojny i rozdrażniony, jest to spowodowane podrażnieniem śluzówki w trakcie podejmowanych prób ssania. Może zdarzyć się tak, że dziecko nie będzie miało żadnych objawów związanych z grzybicą. Jeśli podejrzewasz, że masz zakażenie piersi, powinnaś z lekarzem także omówić leczenie dziecka.
Dwie perspektywy grzybicy piersi
Grzybica stanowi poważny problem w trakcie karmienia piersią. Jeśli kobieta podczas karmienia odczuwa ból, może rzadziej przystawiać dziecko do piersi. W związku z tym może zmniejszyć się produkcja mleka u mamy. Jeśli dziecko w wyniku grzybicy cierpi na stan zapalny jamy ustnej, może to wpływać na problemy ze ssaniem pokarmu. Zakażenie może łatwo przechodzić z mamy na dziecko i na odwrót, w związku z tym leczenie powinno dotyczyć nie tylko mamy. W trakcie, gdy ona stosuje kremy i maści przecigrzybicze, dziecku należy podawać do ust kropelki. Jeśli leczenie nie będzie przebiegało dwutorowo, ponowne zakażenie piersi mamy jest bardzo prawdopodobne.