Bolące brodawki to częsty problem, zwłaszcza w początkowym okresie karmienia. Warto wiedzieć, co zrobić, żeby nie doprowadzić do podrażnień lub je złagodzić, jeśli się pojawią. Odpowiednie postępowanie sprawi, że karmienie będzie łatwiejsze i bezbolesne.
Co znajdziesz w tym artykule:
W czasie pierwszych dni po porodzie brodawki są bardzo wrażliwe. To naturalne zjawisko, jest ono wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Na ogół ustępuje około tygodnia po porodzie. Jednak podczas pierwszych, a więc długich i częstych karmień mogą powstać podrażnienia.
Jeśli ból nie mija w momencie uruchomienia się odruchu wypływu pokarmu, utrzymuje się przez cały okres karmienia, a brodawka jest zaczerwieniona, pęka i krwawi – mamy do czynienia z problemem.
Bolące brodawki przy karmieniu piersią – przyczyny
Ból brodawek, który pojawia się podczas karmienia piersią, zazwyczaj ma podłoże fizjologiczne, ale może także wynikać z uszkodzenia brodawek albo z chorób piersi.
Ból albo dyskomfort brodawek i piersi może pojawiać się w pierwszych dniach po porodzie i podczas pierwszych prób karmienia. Jego przyczynami są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie matki, a także proces przystosowywania się delikatnej skóry brodawek do częstego i intensywnego ssania. Po 1-3 tygodniach ból powinien sam ustąpić.
Jeśli utrzymuje się dłużej, może wynikać z uszkodzenia i podrażnienia brodawek na skutek:
- nieprawidłowego przystawiania dziecka do piersi,
- braku umiejętności u dziecka prawidłowego chwytania brodawki (np. z powodu krótkiego wędzidełka),
- niecierpliwości dziecka w trakcie karmienia (zagryzania i ściskania sutków),
- intensywnego stosowania laktatora.
Dlatego najczęstszą przyczyną bolących brodawek zą zmiany hormonalne w organizmie matki, okres przystosowania się sutków do ssania przez dziecko oraz nieprawidłowa technika karmienia. Rzadziej są to zaburzenia mechanizmu ssania, nawał, zastój pokarmu (kiedy z powodu obrzmienia otoczki dziecko nie może prawidłowo jej uchwycić i rani brodawkę), choroby piersi albo grzybica lub zmiany alergiczne.
Jednym z powszechniejszych schorzeń, z którymi zmagają się karmiące kobiety, jest zapalenie sutka, które występuje u niemal 25% matek. Objawia się zaczerwienieniem i opuchlizną sutków, węzły chłonne w pachwinie stają się większe, a w okolicach piersi pojawia się kłujący ból w trakcie i po skończeniu karmienia. Objawy te mogą występować razem z dreszczami, bólami głowy, mięśni i stawów oraz gorączką. Tego typu symptomy warto skonsultować z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Warto wiedzieć, że wbrew czasami powtarzanym opiniom wystąpienie zapalenia sutka nie jest wskazaniem do przerwania karmienia piersią, nawet jeżeli konieczne jest zastosowanie w leczeniu antybiotyku.
Sposoby na bolące brodawki podczas karmienia
Wybierz wygodną pozycję do karmienia i rozluźnij się. Na 3-5 minut połóż na piersi ciepły okład. Rozgrzanie spowoduje rozszerzenie przewodów mlecznych, a to ułatwi wypływanie pokarmu z piersi. Zacznij od odciągnięcia niewielkiej ilości pokarmu, żeby zmiękczyć nim otoczkę i pobudzić wypływ mleka.
- Często przystawiaj dziecko do piersi – co najmniej co 1-2,5 godziny – by nie dopuszczać do przepełnienia piersi.
- Zaczynaj karmienie od mniej bolesnej piersi – na początku dziecko może ssać gwałtownie i jeszcze bardziej podrażnić bolące brodawki.
- Skup się na prawidłowym przystawieniu dziecka do piersi. Zmieniaj pozycje w czasie jednego karmienia, korzystaj z pozycji klasycznej oraz z pozycji spod pachy.
- Delikatnie odstawiaj dziecko od piersi, na przykład wsuwając palec do ust dziecka, aby maluch nie ranił brodawki przy próbie wyjęcia mu piersi z buzi.
Ulgę mogą przynieść także ciepłe okłady oraz pielęgnacja brodawek pokarmem – przeczytaj, co na ten temat mówi nasz ekspert:
Przeczytaj również
Bolące brodawki – jak o nie dbać
- Dla złagodzenia podrażnień smaruj brodawki własnym mlekiem i pozwól mu wyschnąć na skórze.
- Często zmieniaj nakładki wchłaniające mleko. Nie mogą być wilgotne, bo wtedy mnożą się w nich bakterie, a ranki gorzej się goją. Ewentualnie zakładaj osłony, tzw. muszle ochronne na piersi, które zbierają wyciekający pokarm.
- Myj piersi raz dziennie ciepłą wodą, delikatnymi ruchami. Można po karmieniu przemywać brodawki solą fizjologiczną, przegotowaną wodą lub naparem szałwii.
- Gojenie się ranek przyspieszy dostęp powietrza, czyli "wietrzenie", więc kiedy tylko możesz, poleż kilkanaście minut z odkrytymi piersiami.
- Specjaliści odradzają stosowanie kapturków ochronnych. Co prawda kapturki pozwalają zmniejszyć ból, ale dziecko może się do nich przyzwyczaić i będzie mu potem trudno uchwycić brodawkę, a pierś będzie słabiej opróżniana.
- Warto pamiętać aby biustonosze były zrobione z naturalnych materiałów, w odpowiednio dobranym rozmiarze
Przy silnym bólu możesz, po konsultacji z lekarzem w kwestii dawki, stosować leki zawierające ibuprofen czy paracetamol.
- Kremy i maści stosuj ostrożnie – mogą zakłócać wydzielanie substancji nawilżająco-natłuszczającej z otoczki, której zapach dodatkowo pomaga noworodkowi znaleźć pierś. Poza tym składniki kremów mogą pozostać na skórze i dostać się do ust niemowlęcia. Nie ma również dowodów na to, że goją one brodawki skuteczniej niż mleko mamy, które jest bezpieczne dla dziecka.
- Jeżeli z powodu bólu nie możesz karmić, zrób kilkanaście, do kilkudziesięciu godzin przerwy, by brodawki miały czas się podgoić. Odciągaj wtedy regularnie pokarm i podawaj go niemowlęciu za pomocą łyżeczki, kubeczka lub kieliszka (takiego jak do lekarstw). Lepiej nie używać butelki, by dziecko nie przyzwyczaiło się do ssania smoczka.
Jeśli mimo Twoich starań brodawka nie goi się, jest silnie zaczerwieniona i bolesna, powinnaś zwrócić się do lekarza, ponieważ mogło dojść do infekcji. Brodawki mogą być zakażane gronkowcem – stosuje się wówczas maść z antybiotykiem.