Wspieranie karmienia piersią po porodzie

3 min
Mama lezy na boku karmiac dziecko piersia

Udane karmienie piersią jest zawsze efektem dobrego współdziałania mamy i dziecka. Niemowlę musi nauczyć się prawidłowo ssać, a Ty dobrze poznać jego potrzeby.

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Aby być zadowoloną karmiącą mamą:
Mama lezy na boku karmiac dziecko piersia
Mama lezy na boku karmiac dziecko piersia

Nie rób sobie wyrzutów, że inne dzieci już potrafią ssać pierś, a Twoje nadal nie. To tylko może pogłębić stres i negatywnie wpłynąć na laktację. Jeśli masz wątpliwości lub kłopoty z karmieniem piersią, po pomoc i poradę udaj się do specjalisty.

Aby z Twojej piersi płynął pokarm, noworodek musi dobrze ssać. Wtedy wypija tyle pokarmu, ile potrzebuje, a tym samym stymuluje piersi do wytwarzania mleka. Dlatego ważne jest, by wybrać pozycję wygodną dla Was obojga i by prawidłowo przystawiać dziecko do piersi.

Pamiętaj, że Ty i dziecko stanowicie wyjątkową parę. Każda kobieta jest inna, niemowlęta też różnią się temperamentem i stanem zdrowia. Nasz specjalista radzi, by w okresie nauki karmienia piersią unikać porównań z innymi mamami i ich dziećmi.

 

Aby być zadowoloną karmiącą mamą:

  • Nie bój się pytać. Już pobyt w szpitalu po porodzie jest doskonałą okazją, aby skorzystać z wiedzy położnych lub doradców laktacyjnych na temat karmienia piersią. Pytaj, proś o rady, nawet kilka razy na ten sam temat. Poproś, aby położna lub doradca laktacyjny towarzyszyli Ci podczas pierwszych karmień noworodka i słuchaj ich uwag. Specjalista łatwiej oceni, na czym polegają trudności w karmieniu piersią i szybko znajdzie rozwiązanie.
  • Daj sobie czas. Nieważne, jak dużo czasu zajmie Ci nauka przystawiania do piersi. Im spokojniej do tego podejdziesz, tym łatwiej nauczysz się rozpoznawać dziecięce potrzeby. Znajdź osoby, które odciążą Cię w domowych obowiązkach i skup się na karmieniu piersią.
  • Dbaj o swoje piersi. W okresie karmienia piersią gruczoły umieszczone w otoczkach brodawek wydzielają płyn, który ma za zadanie nawilżać i dezynfekować piersi karmiącej mamy. Na czas karmienia, podczas mycia piersi, zrezygnuj ze stosowania drażniących kosmetyków. Kup dobry biustonosz, który nie będzie uciskał piersi, za to będzie je podtrzymywał.
  • Dbaj o prawidłową pozycję podczas karmienia piersią. W niewłaściwej pozycji napinasz mięśnie i co chwilę próbujesz ją zmienić, co przeszkadza dziecku ssać. Poza tym prawidłowo ułożone maleństwo dobrze chwyta pierś i efektywniej ssie.

  • Myśl pozytywnie. Powiedz sobie „Jestem najlepszą mamą na świecie i na pewno dam sobie radę”. Jeśli będziesz w dobrym nastroju, poziom hormonów szczęścia w Twoim organizmie wzrośnie i będzie wspierać proces laktacji.
  • Nawadniaj organizm. Produkcja pokarmu „zabiera” mamie sporo wody, dlatego jeśli mało pijesz, nie tylko wytwarza się mniej pokarmu, ale także możesz mieć bóle głowy, być senna i rozdrażniona. To dodatkowo wpłynie negatywnie na laktację i nastrój dziecka przy piersi.
  • Dbaj o dietę. Musi być odpowiednio zbilansowana, dostarczać Ci energii i być bezpieczna dla Twojego dziecka. Powinnaś jeść regularnie pięć niewielkich posiłków dziennie o stałych porach. Nie stosuj diet odchudzających, ponieważ organizm pozbywa się wtedy toksyn, a część z nich przenika do mleka.
  • Pamiętaj o odpoczynku. Pamiętaj o wysypianiu się i odpoczynku, szczególnie w połogu. Śpij podczas drzemek malucha.
  • Dbaj o higienę. Bardzo ważne dla laktacji jest prowadzenie higienicznego trybu życia, unikanie używek oraz właściwa pielęgnacja i troska o piersi, a więc ich stała obserwacja i kontakt z lekarzem w przypadku niepokojących objawów, jak np. pękająca skóra na brodawkach.
  • Spędzaj jak najwięcej czasu z dzieckiem. Przytulanie, głaskanie, masaż nie tylko wzmacnia więź między Wami i sprawia Wam obojgu przyjemność, ale wpływa też na prawidłowy rozwój laktacji.

Oceń ten artykuł: