Trudno jednoznacznie stwierdzić kiedy powinno się odstawić dziecko od piersi. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, żeby karmić dziecko mlekiem matki przez minimum 6 miesięcy.
Co znajdziesz w tym artykule:
- Mama, która wraca do pracy, musi podjąć decyzję czy przerwać karmienie piersią, czy też nadal podawać dziecku swoje mleko. Jeśli zdecydujesz się nadal karmić piersią, to też dobry moment by podać dziecku pierwsze warzywa i owoce.
- Jeśli dojdziesz do wniosku, że nie będziesz mogła nadal karmić piersią zaplanuj stopniową zmianę diety dziecka na 2-3 tygodnie przed Twoim powrotem do pracy. To trudny etap, w którym musisz przestawić dziecko na inny tryb życia i jedzenia.
- Jeśli Twoje maleństwo nie ma jeszcze rozszerzonej diety kluczowym elementem jest spotkanie z lekarzem pediatrą i skonsultowanie wyboru właściwego mleka modyfikowanego dostosowanego do potrzeb Twojego dziecka. Odpowiednio dobrane mleko modyfikowane pozwoli Ci na zachowanie zdrowia.
Ekspert radzi
Gdy już zrezygnujesz z karmienia piersią:
- Naucz malucha pić z butelki ze smoczkiem. Rozmiar i rodzaj smoczka uzależniony jest od wieku i możliwości malucha. Z punktu widzenia logopedycznego korzystniejsze są silikonowe smoczki, o większym stopniu twardości niż lateks. Pierwsze próby podania dziecku pokarmu z butelki nie zawsze są uwieńczone sukcesem. Czasem łatwiej jest, gdy zamiast Ciebie butelkę podaje tata, babcia czy niania. Aby ułatwić naukę picia przez smoczek – do butelki zamiast mieszanki wlej Twój pokarm.
- Zastępuj kolejne karmienia. W kolejnych dniach stopniowo zastępuj kolejne karmienia z piersi mlekiem modyfikowanym. Warto w tym czasie obserwować dziecko i jego reakcję na zmianę diety.
- Odstawiaj dziecko stopniowo. Na początek rezygnuj z jednego karmienia co 2-3 dni. Jest to metoda zbliżona do naturalnego końca karmienia – co oznacza, że nie grozi kłopotami z piersiami i pozwala mamie i dziecku na swobodne przyzwyczajenie się do nowej sytuacji. Jeżeli maluch rzadziej ssie pierś, laktacja w naturalny sposób zacznie zanikać. Możesz również poprosić lekarza o farmakologiczne zahamowanie wytwarzania pokarmu (leki te są dostępne na receptę).
Proces wygaszania laktacji
Zakończenie karmienia piersią to również duża zmiana dla Ciebie. Jeśli stopniowo będziesz rezygnowała z karmień, proces wygaszania laktacji będzie postępował samoistnie. Możliwe, że początkowo piersi będą napełniały się, ciekły i możesz odczuwać pewien dyskomfort. Dlatego zaopatrz się we wkładki laktacyjne. Im rzadziej dziecko będzie ssało pierś, tym mniejsza stanie się produkcja pokarmu. Istnieje również możliwość farmakologicznego zakończenia laktacji. Jest to metoda bardziej radykalna i rzadko stosowana. O podaniu takich leków, dostępnych wyłącznie na receptę, decyduje lekarz.