Choroba karmiącej mamy bywa podwójnym źródłem zmartwień. Czujesz się źle, a jednocześnie martwisz o to, by przyjmowanie leków nie zaszkodziło Twojemu dziecku. Sprawdź, co zrobić, by tego uniknąć i jednocześnie szybko wrócić do zdrowia.
Co znajdziesz w tym artykule:
Stosowanie leków mamy karmiącej piersią
Zanim sięgniesz po leki, spróbuj złagodzić objawy choroby, stosując domowe sposoby. Jeśli to przeziębienie - gardło możesz płukać solą i naparem z szałwii, a w katarze ulgę może przynieść stosowanie soli morskiej w sprayu lub nebulizacji. Jeśli zapach nie przeszkadza dziecku, wypróbuj domowy syrop z cebuli i czosnek. Jednak jeśli będziesz czuła się coraz gorzej, lub Twoja choroba to coś innego niż zwykłe przeziębienie, zastosowanie leków może być konieczne.
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zawsze kontakt z lekarzem, który zdecyduje, czy musisz przyjmować leki i poinformuje Cię, jak je stosować, by nie szkodziły dziecku i nie zaburzały procesu laktacji.
Zanim pojawi się infekcja, przy okazji wizyty lekarskiej zapytaj:
- jakie leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne możesz mieć w apteczce i jak je przyjmować,
- jak i kiedy przyjmować leki, by uniknąć wysokich stężeń w pokarmie,
- jakie objawy choroby powinny skłonić Cię do wizyty u lekarza, a kiedy możesz leczyć się domowymi sposobami.
Przeczytaj również
Karmienie piersią a suplementy diety
To środki, które możesz kupić bez recepty, nawet w sklepie spożywczym. Zazwyczaj są one naturalne, zawierają zioła i witaminy, jednak dziecko może reagować także na te składniki.
Wybierając suplementy diety, najlepiej sięgaj po preparaty przeznaczone specjalnie dla karmiącej mamy. O poradę możesz poprosić lekarza lub farmaceutę. Jeśli u dziecka wystąpi biegunka, wysypka lub inne niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem w celu zmiany preparatu.
Jakie leki można stosować przy karmieniu piersią?
- Konsultuj się z lekarzem. O stosowaniu każdego nowego leku porozmawiaj ze specjalistą. Jeśli w Twoim przypadku wskazane jest przyjmowanie leków, podczas wizyty u lekarza zapytaj, które z nich i w jaki sposób możesz zażywać.
- Czytaj ulotki leków. Nawet w przypadku popularnych leków dostępnych bez recepty, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, a dodatkowo uważnie przeczytać ulotkę, która powinna informować Cię o możliwości karmienia piersią podczas stosowania leku. Wybieraj leki dobrze znane, o krótkim działaniu, mało toksyczne, osiągające niskie stężenie w mleku (takie informacje znajdziesz w ulotce lub udzieli Ci ich farmaceuta).
- Wybieraj właściwą formę leku. Bierz takie leki, które w minimalnym stopniu przenikają do pokarmu – najlepiej o działaniu miejscowym, wziewne, doustne. Najwyższe stężenie we krwi i pokarmie mają leki podawane dożylnie.
- Jeżeli zażywanie leku jest konieczne, dostosuj je do rytmu karmień. Przyjmuj je tuż po karmieniu, wtedy, gdy odstęp między karmieniami może być najdłuższy (leki w ciągu 30-90 minut osiągają największe stężenie w organizmie mamy, a z mlekiem wydzielane są przez około 60 minut – optymalnie jest więc nie karmić w tym czasie piersią).
- Uważaj na leki zabronione. Istnieją leki, które mogą mieć tak negatywne działanie na dziecko, że w czasie ich podawania karmienie piersią jest zabronione. W tym czasie wskazane jest odciąganie pokarmu, by nie hamować laktacji, a jednocześnie karmienie dziecka odpowiednim mlekiem modyfikowanym.
Czy stosowanie leków jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią?
Karmienie piersią przez mamę nie tylko zaspokaja głód niemowlęcia. Tworzy także poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Dlatego, nawet jeśli jesteś przeziębiona i gorączkujesz, a nawet jeśli przyjmujesz antybiotyki dozwolone w czasie laktacji, nie musisz przerywać karmienia.
Podczas infekcji zadbaj o przestrzeganie higieny. Unikaj całowania dziecka. Gdy kichasz czy kaszlesz, zakrywaj usta i nos, często myj ręce swoje i dziecka, od razu wyrzucaj zużyte chusteczki i często wietrz mieszkanie.
Mleko mamy to naturalne lekarstwo dla dziecka! Podczas choroby wytwarzają się w nim przeciwciała, które pomagają Twojemu organizmowi walczyć z chorobą i jednocześnie chronią dziecko. Dzięki przeciwciałom obecnym w twoim mleku dziecko przejdzie chorobę łagodniej, nawet jeśli zarazi się od ciebie.
Działanie uodparniające mają także inne składniki zawarte w mleku mamy, które odgrywają znaczącą rolę w procesach immunologicznych Jednym z nich są oligosacharydy mleka kobiecego (HMO), które stymulują do rozwoju korzystną mikrobiotę, czyli dobre bakterie w przewodzie pokarmowym dziecka, i ograniczają w ten sposób rozwój bakterii chorobotwórczych. W mleku mamy znajdziemy też probiotyki oraz inne składniki o aktywności immunologicznej (takie jak lizozym i laktoferryna), które stanowią ważny czynnik odpowiedzialny za kształtowanie mikrobioty jelitowej i układu odpornościowego dziecka. Zapewniają one w szczególności ochronę przed zakażeniami układu oddechowego, przewodu pokarmowego oraz zapaleniem ucha środkowego.