Przyjście na świat dziecka to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu rodzica. Z uzasadnionych względów nie każda mama – mimo wielkich chęci i planów – może urodzić maleństwo w sposób naturalny. Wtedy koniecznym rozwiązaniem może okazać się cięcie cesarskie. W takich przypadkach dodatkową „pamiątką” po narodzinach niemowlęcia jest blizna po cesarce. Warto o nią dbać już od samego początku. Dlaczego pielęgnacja blizny po cesarce jest tak ważna? Jak to odpowiednio robić i o czym trzeba pamiętać? Podpowiadamy!
Co znajdziesz w tym artykule:
Blizna a bliznowiec po cesarskim cięciu – jakie są różnice?
Na wykonane cięcie cesarskie zazwyczaj wskazuje pozioma linia umiejscowiona poniżej spojenia łonowego – dzięki temu blizna po zabiegu jest mało widoczna. Chociaż jej wielkość uzależniona jest od masy ciała mamy i maluszka, a także jego ułożenia w brzuchu kobiety, zazwyczaj ma ona około 10-15 cm długości i 2-3 mm szerokości. Wykonując ciecie cesarskie, lekarz przecina wszystkie warstwy skóry na brzuchu mamy. Szwy zszywające zewnętrzne warstwy skóry zdejmowane są kilka dni po operacji, a coraz częściej wykorzystuje się rozpuszczalne szwy, przy których jest to zbędne.
W pierwszych dniach po porodzie blizna jest czerwono-różowa, a po pewnym czasie blednie i staje się mniej widoczna. Zdarza się, że w miejscu zszycia powstaje bliznowiec. Jest to forma zgrubienia, która jest większa niż przeciętna blizna. Bliznowiec nie jest niczym groźnym dla organizmu kobiety – może powodować jedynie dyskomfort lub delikatny ból. Jednak największym mankamentem jest jego nieestetyczny wygląd. Chcąc uniknąć pojawienia się bliznowca lub zmniejszyć ryzyko jego pojawienia się, mama powinna jak najszybciej zaopatrzyć się w preparaty (zazwyczaj dostępne w aptekach lub drogeriach), które można stosować po zagojeniu rany, a które w swym składzie posiadają składniki przeciwzapalne i regenerujące skórę. Jeśli bliznowiec już się pojawi i zmniejsza kobiecie komfort życia, należy się skonsultować z lekarzem.
Świeża blizna po cesarce – jak ją odpowiednio pielęgnować?
Chociaż zazwyczaj zagojonej blizny po cesarce prawie nie widać, to świeża rana po cięciu cesarskim wymaga odpowiedniej opieki i pielęgnacji. Początkowo po zabiegu jest ona przykryta opatrunkiem, który nie powinien mieć kontaktu z wodą. Gdy przypadkowo jednak stanie się inaczej, warto jak najszybciej go wymienić. W celu zapewnienia lepszego gojenia dobrze jest zapewnić ranie dopływ powietrza. Młoda mama powinna się również zaopatrzyć się w odpowiednią bieliznę, czyli taką, która nie będzie ściskała ani podrażniała rany. Szczególną uwagę trzeba także poświęcić higienie – do momentu zgojenia się rany kobieta powinna regularnie i odpowiednio ją oczyszczać. Wystarczy przynajmniej 2-3 razy dziennie delikatnie przemywać miejsce cięcia cesarskiego wodą z mydłem (zwykłym szarym) i osuszać je czystym ręcznikiem
Jak dbać o bliznę po cięciu cesarskim?
Aby blizna po cesarce odpowiednio się goiła, z czasem warto ją mobilizować – takie działania zmniejszają ryzyko pojawienia się zrostów oraz poprawiają elastyczność skóry. Mobilizacja blizny polega na tym, że po około kilku tygodniach od operacji kobieta może rozpocząć masaże i ćwiczenia z blizną. Dotykając i masując bliznę, staje się ona bardziej ruchoma, w efekcie czego oddziela się od głębszych warstw skóry, co zapobiega powstawaniu zrostów. Mobilizacja blizny ma również na celu rozluźnienie i nadanie lepszej elastyczności pogrubiałej w miejscu blizny skóry.
Aby mieć pewność, że rana dobrze się goi, mama powinna wybrać się do specjalisty na wizytę. Ten oceni, czy stan skóry po cięciu cesarskim jest odpowiedni. Warto pamiętać, że proces gojenia blizny po cesarce może trwać nawet 2 lata. Warto zatem uzbroić się w cierpliwość i w razie pytań zasięgnąć pomocy od eksperta, np. fizjoterapeuty.
Problemy z blizną po cesarce – o tym warto widzieć!
Nawet długi czas po cięciu cesarskim kobieta może odczuwać ból i dyskomfort – przecież to nie był drobny zabieg. Organizm młodej mamy potrzebuje kilkunastu tygodni, aby wrócić do pełni sił. Warto jednak zwrócić uwagę nawet na drobne zmiany, które mogą świadczyć o problemie. Jeśli blizna po cesarce jest koloru czerwonego, wystąpił obrzęk i mocny ból, kobieta powinna jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, bowiem mogą to być pierwsze symptomy infekcji. Wizyta u specjalisty może również okazać konieczna, kiedy ból nie ustaje nawet po 5 tygodniach od cięcia cesarskiego.
Zdarza się też, że powierzchownie blizna wygląda prawidłowo, ale w głębszych warstwach skóry pojawiają się niedoskonałości. Zmiany powstające pod powierzchnią skóry, np. zrosty, mogą przyczyniać się do stanów zapalnych. Głębokie zrosty mogą doskwierać latami, dlatego tak ważna jest mobilizacja blizny. Poważnym kłopotem są też rozejścia się blizny. Jak je rozpoznać? Pomocne do zdiagnozowania mogą być objawy, które mogą pojawiać się osobno, ale i wszystkie jednocześnie:
- bóle podbrzusza,
- krwawienia między miesiączkami,
- trudności w zajściu w kolejną ciążę,
- bóle podczas oddawania moczu.
Mając na względzie swoje dobro i prawidłowy stan zdrowia, kobieta po cięciu cesarskim powinna zostać poddana badaniu USG z sondą dopochwową, która umożliwi zweryfikowanie, czy po cesarce w organizmie kobiety pojawiły się jakiekolwiek nieprawidłowości.
Dodatkowo w następnych tygodniach i miesiącach kluczowe jest, aby na czas gojenia mama wybierała szybki prysznic aniżeli długie kąpiele. Ważny jest także dobór odpowiedniej bielizny – figi z wysokim stanem powinny zapobiec podrażnieniom rany – warto wybierać to wykonane z naturalnych materiałów. Kobieta po cięciu cesarskim powinna unikać dźwigania oraz nadmiernego obciążania mięśni brzucha – mama nie powinna schylać się nad łóżeczkiem i zbyt szybko nie podnosić samodzielnie niemowlęcia – może to spowodować ból lub uszkodzenie skóry w okolicach cięcia cesarskiego. W okresie połogu dla każdej kobiety kluczowe jest wsparcie bliskich – mama powinna pozwolić partnerowi zadbać o maluszka. Tata z pewnością z wielką chęcią będzie pomagał i wspierał ją w codziennej opiece nad dzieckiem i pielęgnowaniu go.
Co zrobić, żeby karmić piersią po cesarskim cięciu?
Priorytetem jest przystawienie niemowlęcia do piersi jak najszybciej – pierwsze karmienie powinno mieć miejsce do dwóch godzin po przyjściu dziecka na świat. Najlepiej jeśli noworodek przebywa na sali z mamą. Wtedy kobieta również może liczyć na pomoc, opiekę i wskazówki personelu w zakresie laktacji i odpowiedniego przystawiania dziecka do piersi.