Krwiak po cesarce – jak powstaje i jak go usunąć?

4 min
krwiak_cesarka

Cesarskie cięcie jest operacją wiążącą się z powstawaniem dużej rany. Zdarza się, że w okolicy nacięcia na skutek uszkodzenia naczyń krwionośnych tworzy się widoczny krwiak podskórny. Sposób postępowania w takim przypadku zależy od rozmiarów zmiany i obecności dodatkowych objawów. Zazwyczaj krwiak wchłania się samoczynnie, jednak istnieją sytuacje, gdy niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

krwiak_cesarka
krwiak_cesarka

Czym jest krwiak pojawiający się po cesarce i jak powstaje?

Krwiak jest rodzajem zmiany wynikającej z wylewu krwi z naczyń krwionośnych i jej gromadzenia się poza nimi. W czasie operacji cesarskiego cięcia dochodzi do uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych, przez co krew może przepływać do okolicznych tkanek podskórnych. W czasie zabiegu lekarz zamyka uszkodzone przez nacięcie naczynia krwionośne, jednak mimo tego w okresie gojenia istnieje zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia widocznych krwiaków.

Ryzyko powstawania takiej zmiany po cesarskim cięciu (i jej dużego nasilenia) zwiększa się w przypadku kobiet o naturalnej tendencji do tworzenia krwiaków po urazach. Może ona wynikać z indywidualnych predyspozycji związanych m.in. z krzepliwością krwi, a także z obecności niektórych chorób (m.in. schorzeń hematologicznych lub nadciśnienia tętniczego). Na wzrost prawdopodobieństwa powstawania krwiaków wpływa także przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.

Jak rozpoznać krwiak po cesarskim cięciu?

Krwiaki powstające po cesarskim cięciu są widoczne typowo w postaci uniesienia i przebarwienia brzegów rany. Gdy krew gromadzi się pod powierzchnią skóry, zmiany przyjmują sinoczerwony lub fioletowy kolor. Często ich obecności towarzyszy obrzęk i ból. Może także występować uczucie rozpierania. Zdarza się, że dodatkowo pomiędzy szwami na skórze wycieka krew.

Czy krwiak po cc się wchłonie?

W większości przypadków krwiaki po cesarskim cięciu wchłaniają się w ciągu kilku dni lub tygodni, bez interwencji z naszej strony. Zwykle nie trzeba podejmować

żadnych działań w sytuacji, gdy krwiaki są niewielkie i nie grożą pojawieniem się powikłań.

Jeśli mamy do czynienia z dużymi krwiakami, zmiany wywołują silny ból lub powodują rozejście brzegów rany i utrudniają jej gojenie, wskazane jest zastosowanie technik wspomagających ich usuwanie. Leczenie może wtedy polegać na chirurgicznym nacięciu i sączkowaniu krwiaka.

Co robić, jeśli pojawił się krwiak po cesarce?

Jeśli krwiak nie wymaga interwencji lekarskiej, w łagodzeniu związanych z nim objawów można zastosować domowe sposoby. Przede wszystkim należy do nich aplikowanie chłodzącego kompresu żelowego (po zamrożeniu najlepiej osuszyć go, owinąć w czysty ręcznik i przyłożyć na kilka minut w miejsce krwiaka). Pomaga to w redukcji dyskomfortu i obrzęku.

W razie potrzeby można zastosować leki przeciwbólowe. Warto zapytać lekarza lub farmaceutę o rekomendacje środków dostosowanych do sytuacji (aspiryna jest niewskazana ze względu na działanie przeciwzakrzepowe, zwykle najbezpieczniejszy wybór stanowi paracetamol, który może być stosowany także przez kobiety karmiące piersią).

W przypadku, gdy pojawią się niepokojące objawy związane z gojeniem się rany po cesarskim cięciu należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Krwiak i nieprawidłowe gojenie się rany po cesarskim cięciu – co powinno niepokoić?

Symptomy, które mogą oznaczać problemy z gojeniem się rany po cesarce i powinny skłonić do skonsultowania się z lekarzem to:

  • Nasilenie się objawów bólowych (w szczególności, jeśli ból zwiększa się po kilku dniach od porodu),
  • Sytuacja, gdy rana pooperacyjna jest czerwona, doszło do znacznego obrzęku w jej obrębie, a operowane miejsce jest gorące w dotyku,
  • Sączenie się z rany wydzieliny w żółtym lub zielonkawym kolorze,
  • Widoczne otwieranie się rany,
  • Podwyższona temperatura ciała.

Jak zapobiegać powstawaniu krwiaków po cesarskim cięciu?

Powstawaniu krwiaka w okolicy rany chirurgicznej nie zawsze da się zapobiec. Istnieją jednak sposoby, które zmniejszają ryzyko, że ten problem się pojawi.

Przede wszystkim należy unikać wykonywania gwałtownych ruchów i podnoszenia ciężkich przedmiotów w czasie pierwszych tygodni po cesarskim cięciu. W okresie połogu niewskazane są żadne formy intensywnej aktywności fizycznej. Ważne jest także podtrzymywanie rany pooperacyjnej podczas kaszlu lub śmiechu. Znaczenie ma również noszenie ubrań, które nie uciskają miejsca nacięcia.

Źródła:

  1. National Health Service (2022) Information for patents and carers. Haematoma, dostęp: https://www.lancsteachinghospitals.nhs.uk/media/.leaflets/63efa707945223.01234706.pdf.
  2. National Health Service (2023) Drainage of an abscess or haematoma, dostęp: https://www.cuh.nhs.uk/patient-information/drainage-of-an-abscess-or-haematoma/.
  3. Chochowska M., Marcinkowski J. T., Klimberg A. (2017) Terapia manualna w pracy z blizną po operacji cięcia cesarskiego, Hygeia Public Health, 52(2): 151-156, dostęp: http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2017/hyg-2017-2-151.pdf.
  4. National Health Service (2023) Caring for your wound after having a caesarean section, dostęp: https://www.mkuh.nhs.uk/patient-information-leaflet/caring-for-your-wound-after-having-a-caesarean-section.

Oceń ten artykuł: