Przy cesarskim cięciu najczęściej stosuje się znieczulenie podpajęczynówkowe lub zewnątrzoponowe. Mimo skorzystania ze znieczulenia, będziesz świadoma tego, co się dzieje i od razu będziesz mogła przytulić swoje nowo narodzone dziecko. To do lekarza należy decyzja, jakie znieczulenie zostanie użyte. Warto jednak, żebyś zapoznała się z zasadami działania oraz następstwami wszystkich typów znieczulenia przy cięciu cesarskim.
Co znajdziesz w tym artykule:
Znieczulenie podpajęczynówkowe do cięcia cesarskiego
Sposób zakładania tego znieczulenia w odczuciu rodzącej nie różni się właściwie od zakładania ZZO. Z punktu widzenia lekarza to jednak dwie różne techniki. Znieczulenie podpajęczynówkowe jest najczęściej wykorzystywane w położnictwie do cięć cesarskich. Jego założenie odbywa się już w obrębie bloku operacyjnego, na sali operacyjnej, gdzie rodząca jest przyjmowana po wcześniejszym przygotowaniu. Dużą rolę odgrywa tu wkłucie dożylne i odpowiednie nawodnienie pacjentki, dlatego jeszcze przed przekazaniem do sali operacyjnej będziesz miała podłączoną kroplówkę z płynem wieloelektrolitowym, aby zapobiec nadmiernemu spadkowi ciśnienia tętniczego po założeniu znieczulenia. Pierwszą osobą, z którą będziesz miała możliwość porozmawiania, będzie pielęgniarka anestezjologiczna – Twój osobisty anioł stróż na sali operacyjnej. Osoba, z którą przez cały czas będziesz miała kontakt wzrokowy, i która zadba o twoje poczucie bezpieczeństwa. Nierzadko uścisk dłoni tej pielęgniarki jest najlepszym lekiem uspokajającym, kiedy w pobliżu nie ma twojego partnera (nawet, jeśli będzie mógł towarzyszyć Ci podczas cc, spotkacie się, dopiero kiedy będziesz już znieczulona).
Lekarz anestezjolog, który będzie Cię znieczulał, usiądzie za Twoimi plecami. Poprosi, abyś przygięła głowę do klatki piersiowej i spróbowała rozluźnić plecy – pomoże Ci w tym pielęgniarka. Lekarz musi dokładnie umyć skórę pleców, a następnie ją znieczuli, co poczujesz w odcinku lędźwiowym jako ukłucie i uczucie rozpierania. Po chwili anestezjolog przystąpi do zakładania właściwego znieczulenia. Igłą dostanie się do przestrzeni podpajęczynówkowej, a po rozpoznaniu, że jest we właściwym miejscu, poda Ci od razu lek znieczulający. Poczujesz ciepło rozchodzące się po pośladkach do obu nóg, po chwili poczujesz drętwienie.
Bardzo szybko z pomocą pielęgniarki instrumentariuszki powinnaś położyć się na stole operacyjnym, ponieważ już po kilku minutach przestaniesz czuć swoje nogi. Może pojawić się uczucie ciężkości i nie będziesz mogła nimi poruszać – to normalne przy tym rodzaju znieczulenia. Pamiętaj, że przez cały czas operacji pozostajesz w pełni świadoma, dzięki czemu możesz usłyszeć pierwszy krzyk maleństwa. Zaraz po badaniu noworodka lekarz neonatolog podejdzie do Ciebie i udzieli Ci dokładnych informacji o niemowlęciu. Będziesz mogła je także przytulić jeszcze na sali operacyjnej.
Znieczulenie podpajęczynówkowe znosi odczuwanie bólu i możliwość poruszania nogami, jednak możesz czuć dotyk, rozciąganie i poruszanie całego ciała.
Nie martw się – możliwość poruszania nogami i czucie wrócą po kilku godzinach – najpierw zaczniesz czuć i poruszać stopami, następnie uruchomią się kolana, a w ostatniej kolejności poczujesz pośladki i biodra
Po 6-8 godzinach od założenia znieczulenia możesz już swobodnie wstać z łóżka, odzyskujesz pełną sprawność i władzę w nogach. Oczywiście nie powinnaś tego robić samodzielnie – poczekaj na asystę położnej, która będzie się tobą opiekowała w pierwszej dobie po cięciu cesarskim.
Znieczulenie Ogólne do cięcia cesarskiego
Nie zawsze i nie u każdej kobiety można zastosować znieczulenie podpajęczynówkowe do cięcia cesarskiego. Może się zdarzyć, że ze względu na swoje choroby zostaniesz zakwalifikowana do znieczulenia ogólnego. W takiej sytuacji Twój partner pozostaje przed blokiem operacyjnym i będzie pierwszą osobą, która zobaczy maleństwo. Cięcie cesarskie odbywa się bowiem wtedy w pełnym znieczuleniu ogólnym i wymaga intubacji. Zanim się obudzisz, minie kilka godzin. W tym czasie dziecko przebywa w Oddziale Patologii Noworodka, gdzie tata może go kangurować i uczestniczyć w pielęgnacji. W takim przypadku najczęściej jeszcze przed zaśnięciem, spotkasz się z lekarzem neonatologiem, który opowie Ci, co będzie się działo z dzieckiem po porodzie i jakie procedury są przewidziane w szpitalu. Warto, abyś znała je wcześniej i poinformowała neonatologa o swoich zgodach na poszczególne. To bardzo ważne, kiedy śpisz, a personel szpitala opiekuje się noworodkiem, aby wiedział, na co się zgadzasz, a czego wolałabyś uniknąć.