Ćwiczenia w połogu – jakie można wykonywać?

5 min
cwiczenia_w_pologu

Połóg, czyli okres, który rozpoczyna się bezpośrednio po porodzie i trwa przez 6-8 tygodni. Jest to czas w którym organizm kobiety regeneruje się po urodzeniu dziecka i redukuje zmiany, które zaszły podczas ciąży do fizjologicznego stanu z przed poczęcia. Choć nie zaleca się wtedy podejmowania intensywnej aktywności, wiele łagodnych ćwiczeń i właściwych nawyków może wywrzeć korzystny wpływ na sprawniejszy powrót do formy po porodzie.

cwiczenia_w_pologu
cwiczenia_w_pologu

Czy warto wykonywać ćwiczenia w czasie połogu?

Ćwiczenia w okresie połogu pełnią ważną rolę w wspomaganiu organizmu w powrocie do pełnej sprawności. Odpowiednio dostosowana do stanu kobiety po porodzie, nieobciążająca zanadto organizmu aktywność fizyczna, sprzyja szybszemu tempu zmian połogowych, m.in. obkurczaniu macicy i jej powrotowi do odpowiedniego położenia po ciąży. Przyczynia się także do profilaktyki wielu zaburzeń, które mogą pojawić się po urodzeniu dziecka (np. nietrzymania moczu czy rozejścia kresy białej).

Pierwsze ćwiczenia w połogu po porodzie naturalnym i po cc - pobudzenie krążenia

Pierwsze ćwiczenia tak naprawdę warto zacząć już w szpitalnym łóżku, w ciągu 12 godzin po porodzie, jeszcze przed pionizacją niezależnie od typu porodu. Zaczynamy od prostych ćwiczeń wspomagających cyrkulację krwi w ciele w ramach profilaktyki przeciwobrzękowej i zakrzepowej.

>Ruchy okrężne dłoni i stóp - zginanie grzbietowe i podeszwowe stóp, zwijanie dłoni w pięść i rozluźnianie ich

>Ćwiczenia izometryczne (napinanie mięśni bez wykonywania ruchu kończyną) - naprzemienne napinanie i rozluźnianie (proporcje 1:1, min 5s) dużych grup mięśniowych w ciele np. pośladków, mm.czworogłowych

>Aktywacja mięśni dna miednicy oraz mięśnia poprzecznego brzucha.

U wielu kobiet można je rozpocząć już w pierwszym dniu po porodzie naturalnym oraz w drugiej dobie po cesarskim cięciu. Przed pierwszym wykonaniem tych ćwiczeń warto jednak zapytać lekarza, czy nie ma przeciwwskazań do ich wdrożenia, nie zaleca się w przypadku cewnikowania.

>Wstawanie po porodzie naturalnym i CC. Warto wyrobić sobie nawyk wstawania przez przetoczenie na bok i unoszenie tułowia poprzez odepchnięcie się powolne ręką od podłoża (przy CC możemy zabezpieczyć obszar rany delikatną kompresją). Jest to profilaktyka przeciwko pogłębianiu się rozejścia kresy białej, odbarczająca mm. proste brzucha i kręgosłup.

> Kaszel i kichanie - sama czynność stymuluje proces regeneracyjne obszaru brzucha, pamiętaj jednak aby zabezpieczać obszar rany po CC poduszką lub dłonią aby przeciwdziałać rozejściu się rany

Ćwiczenia mięśni dna miednicy w połogu

Ćwiczenia mięśni dna miednicy pomagają zmniejszyć obrzęki i dyskomfort pojawiające się w tej okolicy w czasie połogu, a także zmniejszają ryzyko ich dysfunkcji, objawiającej się m.in. pogorszeniem kontroli oddawania moczu.

Jak aktywować te mięśnie?

  1. Ćwiczenie możesz wykonywać w pozycji siedzącej, leżącej (na plecach lub na boku) lub stojącej.
  2. Zrób wdech i jednocześnie delikatnie napnij mięśnie dna miednicy - tak jakbyś chciała unieść okolicę krocza do wnętrza miednicy. Utrzymaj napięcie przez kilka sekund, bez wstrzymywania oddechu.
  3. Przy wydechu rozluźnij całkowicie napięte wcześniej mięśnie.

Ta partia ciała jest często mocno osłabiona na skutek ciąży oraz porodu i warto powoli pracować nad jej wzmocnieniem. W kolejnych dniach i tygodniach stopniowo wydłużaj czas napięcia mięśni, aż będziesz mogła utrzymywać je przez około 10 sekund. Możesz także dodatkowo zacząć wykonywać ćwiczenie w szybszych powtórzeniach. Pamiętaj jednak, żeby po każdym skurczu całkowicie rozluźniać mięśnie. Wykonuj ćwiczenie w seriach po około 10 powtórzeń, najlepiej co najmniej 3 razy dziennie.

Jeśli w czasie porodu miałaś założony cewnik, wstrzymaj się z wykonywaniem ćwiczenia przynajmniej do jego usunięcia oraz do momentu, gdy powrócisz do normalnego oddawania moczu.

Ćwiczenia mięśni brzucha w połogu

Mięśnie brzucha podobnie jak mięśnie dna miednicy w czasie ciąży ulegają znacznemu rozciągnięciu i osłabieniu. Aktywacja i stopniowe wzmacnianie tych mięśni w połogu i kolejnych miesiącach po porodzie pomagają m.in. w zapobieganiu problemom z postawą i kręgosłupem.

Na początku warto wykonywać aktywację mięśnia poprzecznego brzucha połączoną z ćwiczeniem oddechowym.

Oto przykład:

  1. Rozpocznij w pozycji leżącej na plecach. Możesz zgiąć nogi w kolanach.
  2. Na wdechu kieruj powietrze do klatki piersiowej unosząc mostek (bez jednoczesnego uwypuklania brzucha). Nie pogłębiaj zbyt mocno wdechu i uważaj, żeby nie unosić ramion i nie napinać szyi.
  3. Na wydechu skoncentruj się na napięciu dolnej części brzucha. Możesz przy tym ułożyć dłonie w okolicy kolców biodrowych. Powinnaś być w stanie wyczuć, że tkanka staje się bardziej napięta i twardsza. Utrzymuj skurcz przez około 6-10 sekund.
  4. Wykonaj 3 serie po 10 powtórzeń.

Po pewnym czasie możesz zacząć aktywować kolejne partie mięśni brzucha wprowadzając wersję ćwiczenia z wykonaniem tyłopochylenia miednicy przez wciśnięcie odcinka lędźwiowego w podłoże.

Powrót do aktywności po porodzie – kiedy można zacząć treningi?

Zalecane powyżej ćwiczenia mają za zadanie stopniową i łagodną aktywizację kluczowych w okresie połogu grup mięśniowych. Nie chodzi tu o wylewanie potu i pokonywanie granic, a o spokojną, systematyczną pracę nad powrotem do sprawności i formy.

Ważne, żeby w okresie kilku tygodni po urodzeniu dziecka wykonywać ćwiczenia z dużą uwagą, powoli i zaprzestać ich, jeśli zaczniesz odczuwać ból. Pamiętaj także, żeby w połogu unikać podnoszenia ciężarów (oczywiście to zalecenie nie dotyczy noszenia niemowlaka), a także silnych skrętów tułowia, zaleca się rezygnację z prowadzenia samochodu jeżeli nie jest to konieczne. W przypadku porodu przy pomocy CC warto zasięgnąć konsultacji fizjoterapeutycznej w celu edukacji w zakresie uruchamiania blizny.

Na ćwiczenia o większej intensywności przyjdzie jeszcze czas. Na początkowym etapie po urodzeniu dziecka mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Zaleca się, żeby z powrotem do treningów wstrzymać się co najmniej przez 6 tygodni po porodzie siłami natury. Intensywne ćwiczenia w połogu po cesarskim cięciu są zwykle całkowicie niewskazane. W tym przypadku można do nich wrócić po około 12 tygodniach po porodzie.

Rekomendacje mogą różnić się pomiędzy kobietami w zależności od przebiegu porodu i ewentualnego wystąpienia powikłań, dlatego warto zapytać lekarza prowadzącego o indywidualne zalecenia odnośnie powrotu do ćwiczeń.

Proces odzyskiwania formy może znacznie ułatwić konsultacja z fizjoterapeutą uroginekologicznym lub posiadającym specjalizację w kierunku pracy z kobietami w ciąży i połogu. Dobierze on zestaw ćwiczeń dostosowany do twojego stanu, co skuteczniej pomoże skorygować zmiany w układzie ruchu, które zaszły w twoim organizmie na skutek ciąży i porodu.

Źródła:

  1. Torbe D., Stolarek A., Lubkowska A. i wsp. (2016) Aktywność fizyczna zalecana we wczesnym połogu, Pomeranian Journal of Life Sciences, 62(3): 53-56, dostęp: https://blog.meringer.pl/wp-content/uploads/2017/10/Abstrakt-aktywno%C5%9B%C4%87-fizyczna.pdf.
  2. Gablankowska M., Radziszewska S. (2019) Aktywność fizyczna kobiet w ciąży, w trakcie porodu oraz połogu, Sztuka Leczenia, 1: 59-64, dostęp: https://www.sztukaleczenia.pl/pub/2019/1/sztuka-leczenia-2019-59-64.pdf.
  3. National Health Service (2022) Keeping fit and healthy with a baby, dostęp: https://www.nhs.uk/conditions/baby/support-and-services/keeping-fit-and-healthy-with-a-baby/.

Oceń ten artykuł: