Dzięki aktywności fizycznej utrzymujemy dobrą kondycję i sprawność, a także prawidłową wagę, wszystko to przekłada się na ogólny stan naszego zdrowia i daje satysfakcję oraz pewność, że dobrze dbamy o organizm.
Co znajdziesz w tym artykule:
- Ruch na świeżym powietrzu daje natychmiastowe skutki – organizm jest dotleniony, zrelaksowany, odpoczywają zmęczone siedzeniem przy biurku plecy i rzadko ruszające się w ciągu dnia stawy.
- Uprawianie sportów jest świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu rodziców z dziećmi. Poza korzyściami dla zdrowia, ważny jest fakt przejmowania wzorców aktywnego spędzania czasu przez dzieci.
- Uprawianie sportu od najmłodszych lat uczy maluchy dbania o kondycję, co przekłada się na niezmiernie ważną profilaktykę wielu chorób, w tym szczególnie niebezpiecznej otyłości.
- Dobrym pomysłem na wspólne uprawianie sportów przez rodziców i dzieci jest organizacja spotkań kilku rodzin. Zapewni ona towarzystwo obu grupom i pozwoli, w zależności od preferencji, stworzyć jedną dużą lub kilka mniejszych drużyn.
Pamiętaj
- Endorfiny. Wysiłek fizyczny, zwłaszcza ten długotrwały lub połączony z elementami rywalizacji, powoduje wzmożone wydzielanie endorfin – hormonów nazywanych hormonem szczęścia. Endorfiny powodują dobre samopoczucie, są źródłem uczucia zadowoleniai zmniejsza odczuwanie bólu. Dzięki endorfinom, uprawiając sport, dajesz z siebie o wiele więcej, niż mogłabyś się spodziewać.
- Funkcja relaksująca. Sport jest jednym z najlepszych sposobów na odreagowanie stresów. Zapewnia także chwilę relaksu i wytchnienia podczas wypełnionych obowiązkami dni. Czas wydzielony na uprawianie sportu jest jednocześnie czasem, w którym relaksuje się umysł. Biegnąc, jadąc na rolkach czy rowerze, wypatrujesz wyznaczonego sobie celu, nie myśląc o wszystkich innych angażujących umysł sprawach.
- Dbaj o formę. Równie ważne, co komfort psychiczny wynikający z uprawiania sportu, jest utrzymywanie formy fizycznej. Regularne uprawianie sportów przekłada się na to, że na czwarte piętro wbiegniesz bez wysiłku i zadyszki, a wielogodzinny rajd po sklepach będzie dla Ciebie mniej męczący. Zwłaszcza, kiedy podczas tych czynności towarzyszy Ci maluch.
Przeczytaj również
Wspólna pasja
Przyzwyczajeni do aktywnego wypoczynku dorośli mogą się swoją pasją dzielić z dziećmi. Czas spędzany z rodzicami jest dla dzieci niezmiernie ważny – o tym nie trzeba przekonywać nikogo. Znaczenie ma także to, w jaki sposób ten czas jest zorganizowany. Dzięki wspólnemu podejmowaniu aktywności fizycznej, rodzice uczą dzieci zdolności współpracy w grupie i pomagania słabszym (zwłaszcza przy grach zespołowych). Zdrowa sportowa rywalizacja mobilizuje dzieci do ciągłego poprawiania swoich wyników, ale uczy także radzenia sobie z przegraną i dzielnego znoszenia drobnych kontuzji. Wszystkie te umiejętności przydadzą się w przedszkolu, szkole, a potem w dorosłym życiu.
Spotkania w grupach
Świetnym pomysłem jest spotykanie się w większej grupie rodziców i dzieci, co pozwala na organizację gier zespołowych lub podział na mniejsze grupy zgodnie z zainteresowaniami. W grupie rodziców znajdą się pasjonaci wielu różnych dyscyplin sportowych, a więc łatwiej będzie zainteresować dziecko różnymi formami aktywności. Dzięki temu dziecko może odkryć w sobie nowy talent.