Jak wygląda brzuch po ciąży? Rozejście mięśni, pomarszczona skóra

7 min
brzuch_po_ciazy

W teorii – to nie ma znaczenia w obliczu tego, że daje się życie nowej istotce. Praktycznie, niemal każda kobieta przejmuje się tym, jak będzie wyglądał jej brzuch po ciąży. Nie ma się bowiem co czarować – wygląd ma ogromny wpływ na pewność siebie i samopoczucie świeżo upieczonej mamy. Jak więc wygląda brzuch po ciąży, co jest naturalne, a co warto omówić z lekarzem? I w końcu – jak zgubić brzuch po ciąży?

brzuch_po_ciazy
brzuch_po_ciazy

Brzuch po ciąży – jak wygląda?

W obecnych czasach coraz częściej odczarowuje się rzeczywistość i pokazuje prawdę, także jeśli chodzi o ludzką fizyczność. Warto mieć świadomość, że mimo wszystko, social media i telewizja nadal czasem mijają się z prawdą. Nierzadko pokazują świeżo upieczone mamy z płaskimi brzuchami, jędrną skórą, świetną figurą. Prawda najczęściej wygląda jednak inaczej i bywa, że nawet te kobiety, które były szczupłe przed ciążą, po porodzie mają nieco większy brzuch. Co więcej – u większości kobiet w pierwszych tygodniach po porodzie brzuch wygląda jak w pierwszych miesiącach ciąży i jest to zupełnie naturalne!

W czasie ciąży ciało kobiety wykonuje ogromną pracę i przechodzi niezwykłą transformację. Brzuch rósł systematycznie przez 9 miesięcy – jakim cudem miałby więc wrócić do pierwotnego stanu od razu po porodzie? Jest to niemal niemożliwe – musi minąć nieco czasu, zanim wszystkie organy wrócą na swoje miejsce, macica w pełni się obkurczy, a hormony przestaną szaleć. Okres ten nazywa się połogiem i trwa około 6 tygodni. Nie jest to jednak regułą, więc nie należy oczekiwać, że po równych 6-u tygodniach brzuch znów będzie idealny.

O tym, jak wygląda brzuch kobiety po ciąży i porodzie, decyduje wiele czynników, między innymi jej forma przed zajściem w ciążę, predyspozycje genetyczne oraz tempo zmian hormonalnych. Jak wygląda przeciętny brzuch po ciąży?

● Po porodzie nadal pozostaje większy, wiele kobiet zauważa odstający brzuch po ciąży, który wygląda mniej więcej jak w 6. miesiącu ciąży.

● Skóra na brzuchu jest wiotka, luźna, niektóre kobiety zauważają wręcz obwisłą skórę na brzuchu po ciąży.

● Utrzymuje się linea negra (ciemna linia na brzuchu).

● Widoczne są pajączki, wynikające z popękanych naczynek krwionośnych.

● Mogą rozejść się mięśnie brzucha po ciąży.

● Widoczne są rozstępy, wynikające z rozerwania sieci włókien elastynowych i kolagenowych w procesie rozciągania skóry.

● Widać wystający pępek[1].

Oczywiście nie każda kobieta zauważy u siebie te same zmiany, ale też żadna nie jest w stanie powiedzieć przed ciążą, jak będzie wyglądała po porodzie.

Dość często bywa tak, że im kobieta była bardziej aktywna przed ciążą, tym szybciej wraca do formy po niej, ale nie jest to żadną regułą, ponieważ ciąża jest stanem nieprzewidywalnym. Pewne jest jednak to, że większa dbałość o swoje ciało i skórę przyspiesza procesy regeneracyjne i zmniejsza ryzyko powstawania uszkodzeń. Wyćwiczone ciało jest bardziej elastyczne i lepiej przygotowane na wszelkie zmiany.

Najczęstsze problemy z brzuchem po ciąży

Brzuch w ciąży tydzień po tygodniu rośnie i jest to prawdopodobnie jedyne mile widziane zwiększanie jego obwodu w życiu kobiety. I choć każda przyszła mama liczy się ze zmianami w swoim ciele i przyjmuje je z radością w okresie ciąży, tak po niej chciałaby możliwie szybko wrócić do formy, by mieć dobrą kondycję i dobrze się czuć. A tymczasem nie wszystkie zmiany są szybko odwracalne, co więcej – niektóre mogą zostać trwałą pamiątką po ciąży. Należą do nich m.in. rozstępy, najpowszechniejszy problem, któremu nie sposób zapobiec i którego najtrudniej się pozbyć. Co jeszcze może spotkać świeżo upieczoną mamę?

Rozejście mięśni prostych brzucha po ciąży

Jedną z dość częstych przypadłości kobiet po ciąży, utrudniającą powrót do wymarzonej formy, jest rozejście mięśni prostych brzucha, zwane też rozejściem kresy białej. Kresa biała to splot włókien kolagenowych rozcięgien mięśni skośnych i poprzecznych brzucha. Przebiegają one między wyrostkiem mieczykowatym do spojenia łonowego, łącząc prawą i lewą część mięśni prostych brzucha[2] i przylegają do siebie.

W czasie ciąży kresa biała wiotczeje i poszerza się, co jest naturalnym procesem. Zwykle wraca do swoich rozmiarów do około 4 miesięcy po ciąży[3], jednak może się zdarzyć, że dochodzi do trwałego rozejścia mięśni. Wpływ na to ma kilka czynników, m.in. ciąża mnoga, duże wymiary dziecka, nadwaga matki, duży przyrost wagi, brak lub zbyt mała ilość aktywności fizycznej, cesarskie cięcie, nieprawidłowa postawa ciała, zbyt słabe mięśnie dna miednicy. Wówczas, jeśli po roku czasu kobieta nadal zauważa u siebie objawy rozejścia się mięśni prostych brzucha, konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty, a w skrajnych przypadkach operacja. Trwałe i nieleczone rozejście mięśni prostych brzucha po ciąży może prowadzić m.in. do złego rozmieszczenia narządów w obrębie brzucha, nietrzymania moczu, osłabienia mięśni dna miednicy czy przepukliny brzusznej[4].

Jak rozpoznać rozejście mięśni prostych brzucha po ciąży?

Należy położyć się na plecach, z nogami zgiętymi w kolanach i jedną ręką ułożoną pod głową. Palec wskazujący i środkowy drugiej ręki należy położyć nad pępkiem i lekko unieść klatkę piersiową, jak podczas ćwiczenia brzuszków, a palcami sprawdzać stan kresy białej od pępka w dół. Powinno czuć się ich lekkie ściśnięcie przez mięśnie i nie powinny się zapadać w głąb brzucha. Jeśli wyczuwa się pod palcami trzewia lub palce mocno się zapadają i nie czuć żadnego oporu – lepiej wybrać się do specjalisty i upewnić się, że kresa jest uszkodzona[5].

Ponadto, jeśli kobieta zauważy odstający brzuch po ciąży, który się nie zmniejsza mimo spadku wagi, a także rano jest wystający i większy, oznacza to prawdopodobnie problemy z rozejście kresy białej. Najlepszym, co można zrobić w tej sytuacji, jest skierowanie się do specjalisty, który wskaże, jakie kroki należy podjąć – być może wystarczą odpowiednie ćwiczenia i fizjoterapia[6].

Pomarszczona skóra na brzuchu po ciąży

Także jakość skóry po ciąży dla wielu kobiet nie jest zadowalająca – jest pomarszczona, wiotka, luźniejsza i pozbawiona jędrności. To niestety naturalne – przez kilka miesięcy była poddawana ekstremalnemu rozciąganiu, więc potem ciężko jej wrócić do normy (można to porównać do nadmuchanego balona i takiego, z którego spuszczone jest powietrze – już nie wygląda tak, jak balonik świeżo wyciągnięty z opakowania). Niestety, jeśli chodzi o pomarszczoną skórę po ciąży, wymaga ona nieco pracy, by znów się ujędrnić, ale jest też tak, że ów pracę należy wykonywać… już na etapie planowania ciąży i w jej trakcie. Kluczem do sukcesu jest bowiem nawilżenie – im lepiej jest nawilżana i odżywiana skóra, tym jest bardziej elastyczna, a co za tym idzie – podatna na rozciąganie, które nie będzie naruszało i uszkadzało jej struktur. Im wcześniej rozpocznie się pielęgnację, im jest bardziej systematyczna i dłuższa – tym lepiej. Po ciąży warto stosować różnego rodzaju balsamy nawilżające oraz regenerujące czy ujędrniające, a także nawadniać organizm od środka.

Kobiety, które karmią piersią, powinny zwracać uwagę na składy kosmetyków – nie wszystkie są polecane dla mam karmiących.

Jak pracować nad brzuchem po ciąży?

Aktywność fizyczna, odpowiednia dieta, nawilżenie i pielęgnacja – to cztery kwestie, które są najważniejsze, by brzuch po ciąży doprowadzić do dobrego stanu. Jednak o tym, czy można wykonywać ćwiczenia po ciąży, powinien zadecydować lekarz, a wszelka aktywność wskazana jest dopiero po zakończeniu okresu połogu i kontrolnej wizycie u ginekologa. Jeśli wszystko przebiegło dobrze, a organizm zdążył się zregenerować – zaleca się stopniowy powrót do ćwiczeń na brzuch po ciąży, które wzmocnią mięśnie.

Odpowiednia dieta oraz pielęgnacja są z kolei wskazane już od pierwszych dni po porodzie, z uwzględnieniem sposobu karmienia dziecka. Nie ma diety mamy karmiącej, ale jak zostało wspomniane – są kosmetyki, których powinna unikać podczas karmienia piersią.

Zabiegi na brzuch po ciąży: jakie i czy warto je stosować?

Dla kobiet, które chcą nieco przyspieszyć powrót do formy i dobrego wyglądu, poleca się zabiegi na brzuch po ciąży z zakresu medycyny estetycznej, które są bezpieczne po porodzie, a które mogą pomóc w takich kwestiach, jak obwisła skóra brzucha po ciąży czy brak jędrności. Należą do nich m.in. endermologia, fala uderzeniowa Storz, karboksyterapia czy mezoterapia igłowa[7][8]. Skuteczność zabiegów na brzuch po ciąży jest zależna od ich częstotliwości, jakości skóry i poziomu jej uszkodzenia oraz indywidualnych predyspozycji organizmu każdej kobiety.

Przed skorzystaniem z jakichkolwiek zabiegów warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który oceni, czy organizm po ciąży jest już na nie gotowy.

Bibliografia:

[1] https://www.blizejciebie.pl/poradnik/wpis/brzuch-po-ciazy-i-po-porodzie-brzuch-po-cesarce-kiedy-i-jak-dlugo-znika-czym-smarowac

[2] https://swiatzdrowia.pl/artykuly/kresa-biala-gdzie-wystepuje-rozejscie-sie-przepuklina-ciaza/

[3] J. Lelito, Jak długo obkurcza się brzuch po porodzie? [online:] https://dzidziusiowo.pl/jak-dlugo-obkurcza-sie-brzuch-po-porodzie, dostęp: 25.02.2024

[4] M. Ostrowska, Rozejście się mięśni brzucha po ciąży – na czym polega i jak je zniwelować? [online:] https://globaltherapy.pl/blog/artykuly/rozejscie-miesni-brzucha-po-ciazy

[5] A. Klicka, Rozstęp mięśni brzucha, [online:] https://www.fizjomama.pl/co-leczymy/problemy-w-ciazy-porodzie-pologu/rozstep-miesni-brzucha-rozejscie-kresy-bialej/, dostęp: 25.04.2024

[6] M. Ostrowska, tamże.

[7] K. Osipowicz, Brzuch po ciąży – jakie zabiegi skutecznie poprawiają wygląd? [online:] https://klinikaotco.pl/blog/brzuch-po-ciazy-jakie-zabiegi/#karboksyterapia, dostęp: 25.02.2024

[8] https://projektskora.pl/blog/zabiegi-na-brzuch-po-ciazy/

Oceń ten artykuł: