Jak rozwija się Twoje dziecko w 9. miesiącu życia?
Co znajdziesz w tym artykule:
- Niemowlę w tym wieku potrafi już siedzieć i raczkować. Poza tym nie ma problemu ze zmianami pozycji ciała, swobodnie przechodzi z leżenia do siedzenia i na odwrót.
- Koniec dziewiątego miesiąca to czas, w którym dziecko jest w stanie ustać na szeroko rozstawionych nogach. Pozycja ta będzie mało stabilna, ale Twój brzdąc będzie coraz chętniej wstawał opierając się o kanapę czy też inne meble. Pamiętaj żeby zbyt często nie pomagać dziecku, gdyż ciągłe raczkowanie to najlepsza gimnastyka w tym okresie.
- Niemowlę coraz rzadziej wkłada przedmioty do buzi. Woli je oglądać i dotykać. Jego działania stają się bardziej celowe, maluch robi coraz więcej rzeczy intencjonalnie.
- Niemowlęta uwielbiają głośne zabawki. Dzwoneczki, grzechotki, śpiewające i piszczące zabawki je fascynują. Jego zmysły pobudzają również dźwięki muzyki – nie zdziw się kiedy zasłucha się lub zacznie podrygiwać do rytmu.
- 9. miesiąc to moment, w którym dziecko uświadamia sobie, że mama wywołuje je za pomocą imienia. Dziecko zareaguje nie tylko na swoje imię, ale także na proste polecenia.
Ekspert radzi
- Twoje niemowlę raczkuje z zawrotną prędkością i odkrywa coraz to nowe atrakcje w Waszym mieszkaniu. Musisz pamiętać o tym, że dziecko dotrze w każdy jego zakamarek. Zabezpiecz miejsca, w których mogłoby sobie zrobić krzywdę. Zwróć szczególną uwagę na ostre kanty mebli, gniazdka elektryczne i drobne przedmioty, którymi może się zadławić.
- Dziecko z zaciekawieniem obraca w palcach różne przedmioty. Przygląda się im, dotyka, pociera, umie wkładać je i wyjmować z pojemników. Przy udziale kciuka i palca wskazującego potrafi podnieść wszystkie dostrzeżone przez siebie rzeczy, zbada nawet najmniejsze okruszki. Maluch często wkłada swoje znaleziska do buzi, musisz więc uważać, żeby w zasięgu jego rączek nie pojawiały się drobne przedmioty, którymi mógłby się zakrztusić.
- Dziecko coraz sprawniej komunikuje swoje życzenia i okazuje emocje. Energicznie kręci główką, żeby podkreślić swoje zdanie. Musisz pogodzić się z tym, że dziecko nie we wszystkim będzie się z Tobą zgadzało.
- Niemowlę lubi zabawy ruchowe. Coraz chętniej szuka sobie towarzysza do zabaw. Uśmiecha się do innych osób, podaje im przedmioty. Baw się z dzieckiem, które szuka kontaktu. Pamiętaj, że potrzebuje Twojego przyzwolenia i akceptacji.
Przeczytaj również
Każde dziecko jest inne
Pamiętaj o tym, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Niektóre 9. miesięczne niemowlęta raczkują z prędkością „światła” i samodzielnie wstają. Inne dzieci zaczną wstawać dopiero w 10. czy 11. miesiącu życia. Część maluchów rwie się do chodzenia, inne obserwują świat z pozycji siedzącej, ale za to więcej mówią. Różnice między dziećmi są naturalne, ponieważ te różnią się temperamentem. Wiele też zależy od Ciebie – dobry kontakt z rodzicami sprawia, że dziecko łatwiej zdobywa nowe umiejętności.
Maluch coraz więcej mówi
Niemowlę gaworzy i artykułuje już szereg sylab. Czasem możesz wychwycić wśród dźwięków wydawanych przez dziecko różne słowa. Maluch kojarzy już znaczenie wielu słów, jednak zacznie się nimi posługiwać dopiero w okolicach pierwszych urodzin. Pamiętaj, że w rozwoju aparatu mowy dziecka ogromne znaczenie mają spożywane przez niego pokarmy. Nie miksuj jedzenia dziecka na papki, pozwól mu nauczyć się gryźć i żuć. Wypowiadaj do dziecka poprawnie językowo nieskomplikowane zdania, używaj prostych zwrotów. Staraj się przede wszystkim mówić do dziecka jak najwięcej.