Rozwój mózgu dziecka w wieku przedszkolnym. Jak go wspierać?

2 min
Dziewczynka maluje pedzlem obraz na sztaludze

W okresie przedszkolnym wciąż intensywnie rozwija się mózg oraz tkanki nerwowe, od których zależy sprawna pamięć, rozwój funkcji poznawczych i zdobywanie przez dziecko nowych umiejętności, a także cały przyszły proces uczenia się.

Dziewczynka maluje pedzlem obraz na sztaludze
Dziewczynka maluje pedzlem obraz na sztaludze

Odpowiednia dieta, ćwiczenie pamięci i wyobraźni, w czym pomaga czytanie i zabawki interaktywne, to czynniki pomocne we wspieraniu prawidłowego rozwoju dziecka, w tym szczególnie rozwoju funkcji poznawczych. 

Jak działa mózg przedszkolaka?

W wieku przedszkolnym nadal trwa rozwój mózgu dziecka. Na czym polega? Masa mózgu wciąż intensywnie wzrasta – dopiero gdy dziecko skończy 5. rok życia, jego mózg osiągnie wagę mózgu osoby dorosłej. Zachodzi również proces mielinizacji, w trakcie którego wypustki komórek nerwowych są pokrywane osłonkami tłuszczowymi. Osłonki te umożliwiają szybszy przepływ informacji między komórkami nerwowymi.

Natomiast przez całe życie trwa tworzenie się nowych połączeń między komórkami nerwowymi, które nazywamy synapsami. Obydwa te procesy można wspierać poprzez dietę i odpowiednie zabawy dla przedszkolaków. 

Dieta dla mózgu

Z myślą o rozwoju mózgu przedszkolaka należy dostarczać mu pokarmy bogate w wielonienasycone długołańcuchowe kwasy tłuszczowe z grupy omega 3: kwas alfa-linolenowy (kwas ALA) oraz kwas dokozaheksaenowy (DHA).

Pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe z grupy omega 3:

  • ryby: łosoś, śledź i makrela atlantycka, pstrąg,
  • migdały, orzechy, pestki dyni
  • oleje: lniany, rzepakowy, sojowy,
  • produkty wzbogacone, np. mleko modyfikowane typu junior.

Ku pamięci – rozmowa i literki dla dzieci

Okres przedszkolny to czas, w którym dziecko ma niezwykłą łatwość przyswajania i zapamiętywania informacji. Jednym ze sposobów na ćwiczenie pamięci dziecka jest częste odbywanie z nim rozmów. Rozmowa ćwicząca pamięć dziecka to taka, w trakcie której przywoływane są wydarzenia z przeszłości. Pytać można o wszystko: w co dziecko bawiło się w przedszkolu, jak spędziło czas z opiekunką, a także co chciałoby robić w weekend. Pamiętajmy, jednak, by nie zasypywać dziecka wszystkimi pytaniami naraz. Czytanie dziecku również ćwiczy jego pamięć, poszerza zasób słownictwa i pobudza wyobraźnię Czasami może zdarzyć się, że padasz ze zmęczenia i nie masz siły poczytać dziecku – z pomocą przyjdą Ci bajki w formie audiobooka.

Zabawki dla przedszkolaka

Zabawki interaktywne to takie, które reagują na działania dziecka, pobudzają jego wyobraźnię i uczą zależności przyczynowo-skutkowych. Dziecko po 2,5 roku życia nie jest jeszcze zbyt sprawne manualnie, dlatego należy podsuwać mu zabawki manipulacyjne, z dużymi elementami. Odpowiednie zabawki dla przedszkolaka to m.in.: puzzle, klocki drewniane, książki z kolorowymi rysunkami.

Możesz też zaopatrzyć się w kolorowanki dopasowane do umiejętności dziecka, które będą doskonałym pretekstem do rozmowy z przedszkolakiem, a przy okazji treningiem umiejętności mózgu.

Oceń ten artykuł: