Jakie czynniki genetyczne i środowiskowe mają wpływ na pojawienie się alergii i jak sprawdzić, czy Twoje dziecko jest na nią narażone?
Co znajdziesz w tym artykule:
Zgodnie z danymi epidemiologicznymi na całym świecie alergia występuje coraz częściej. Problem ten dotyczy szczególnie najmłodszych - ok. 6-8% niemowląt ma alergię na jakiś pokarm.
Częstsze występowanie alergii pokarmowej u niemowląt i małych dzieci wiąże się z ich dopiero rozwijającym się układem odpornościowym i pokarmowym. To choroba o podłożu genetycznym, czyli może być ona dziedziczona.
Znaczenie genów
W diagnozie alergii pokarmowej lub ocenie ryzyka jej wystąpienia duże znaczenie ma wywiad rodzinny, ponieważ to, czy niemowlę jest narażone na alergię, w dużym stopniu zależy od predyspozycji rodzinnych. Gdy oboje rodzice są alergikami, ryzyko odziedziczenia alergii u dziecka osiąga nawet do 40-60%. Znaczenie ma również występowanie choroby alergicznej u rodzeństwa. Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój maluch może być narażony na wystąpienie alergii pokarmowej ze względu na jej dziedziczenie, skorzystaj z Sprawdź czy Twoje dziecko jest narażone na alergię
Mimo że alergia pokarmowa jest chorobą o podłożu genetycznym, istnieją pewne czynniki, które zwiększają ryzyko jej wystąpienia. To np. nadmiernie higieniczny tryb życia, częste stosowanie antybiotyków czy zanieczyszczenie środowiska.
Wpływ środowiska
Rozwój alergii pokarmowej u dziecka to wynik działania nie tylko czynników genetycznych, ale również środowiskowych. To, gdzie i w jakich warunkach żyje niemowlę, ma znaczenie dla wystąpienia u niego choroby alergicznej. Pewne zwyczaje i zachowania, jak np. wzmożona higiena, zanieczyszczenia, narażenie na dym tytoniowy, częste przyjmowanie antybiotyków zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia alergii.
Jeśli chcesz sprawdzić, jakie czynniki środowiskowe zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia alergii u Twojego dziecka, skorzystaj z Kalkulatora alergii u niemowląt
Czy wiesz, że występowanie objawów alergicznych jest częstsze w rejonach miejskich w porównaniu z wiejskimi?
Z myślą o dzieciach nie karmionych piersią u których zdiagnozowano alergię na białka mleka krowiego dostępne są preparaty mlekozastępcze zawierające białko poddane znacznej hydrolizie (czyli zostało rozbite na mniejsze elementy, dzięki czemu zostały obniżone jego właściwości alergizujące). Produkty te stosuje się z zalecenia i pod nadzorem lekarza.