Układ odpornościowy dziecka z alergią pokarmową nadmiernie reaguje na białko, powszechnie obecne w pokarmach.
Co znajdziesz w tym artykule:
Właśnie dlatego mały alergik lub niemowlę z grupy ryzyka narażonych na alergię wymaga szczególnej diety, uwzględniającej produkty, w których białko zostało poddane hydrolizie. Co to właściwie znaczy?
Po stwierdzeniu u niemowlęcia alergii na białka mleka krowiego pediatra zaleci wyeliminować z jego diety mleko i wszelkie przetwory mleczne. Jeśli dziecko jest karmione mlekiem mamy, to powinna ona zrezygnować ze spożywania m.in. serów, jogurtów, śmietany, masła itp. Jeśli niemowlę jest karmione mlekiem modyfikowanym, zamiast niego należy podać mu preparat mlekozastępczy. W tego typu produktach białka mleka krowiego są poddawane hydrolizie znacznego stopnia.
Hydroliza białka, czyli co?
Hydroliza to proces, który powoduje zmniejszenie alergenności białka pokarmowego. Struktura łańcucha białkowego zostaje rozbita na mniejsze elementy (peptydy), dzięki czemu nie wywołują one niepożądanej reakcji organizmu.
Produkty, w których białko zostało podzielone na mniejsze fragmenty, są to dietetyczne środki specjalnego przeznaczenia medycznego, produkty poddane znacznej hydrolizie, o udowodnionej skuteczności, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w żywieniu dla dzieci z alergią pokarmową na białka mleka krowiego.
Na rynku dostępne są również mieszanki aminokwasowe. Takie produkty nie zawierają fragmentów białka, ale pojedyncze aminokwasy, dzięki czemu są bezpieczne dla maluchów z najcięższą postacią alergii.
Jak wybrać i jak długo stosować mieszankę?
W doborze preparatu mlekozastępczego zawsze powinien doradzić lekarz pediatra, który zdiagnozował u dziecka alergię pokarmową.
Często obserwuje się wyrastanie z alergii na białka mleka krowiego. Właśnie dlatego, podawanie takich produktów powinno odbywać się pod okiem pediatry, który obserwuje dziecko i ustala wykonywanie prób prowokacyjnych, aby sprawdzić wystąpienie tolerancji pokarmowej.