Ulewanie to fizjologiczne zjawisko, które nie zawsze świadczy o poważnym problemie. Jednak, gdy ulewanie staje się uporczywe i towarzyszą mu inne objawy należy zgłosić się do specjalisty.
Co znajdziesz w tym artykule:
Dlaczego dziecko karmione piersią ulewa pokarm?
Ulewanie u niemowląt związane jest z przyjmowaniem zbyt dużej ilości pokarmu i niedojrzałością poszczególnych elementów układu pokarmowego. Żołądek niemowląt ma jeszcze bardzo małą pojemność i często nie jest w stanie „przyjąć” dużej ilości pokarmu podawanego z piersi, zwłaszcza mleka z I fazy karmienia, które jest bardziej wodniste. Ponadto dolny zwieracz przełyku nie jest jeszcze na tyle sprawny, aby zapobiec cofaniu się treści żołądkowej do jamy ustnej. Niektóre dzieci bardzo łapczywie ssą pierś, połykając przy tym duże ilości powietrza, co może sprzyjać ulewaniom. Wśród częstych przyczyn ulewań wymienia się także niewłaściwą technikę karmienia piersią.
Czy ulewanie jest niebezpieczne?
Warto obserwować niemowlę i reagować, gdy ulewnie występuje często, jest obfite i wywołuje niektóre powikłania.
Chociaż ulewanie to typowa dolegliwość wieku niemowlęcego, która mija około 4. – 6. miesiąca życia (niekiedy może doskwierać dziecku do 1. roku życia) warto poznać faktyczną przyczynę tego problemu. Czasem ulewanie może świadczyć o refluksie lub alergii. Wtedy ulewaniom towarzyszą również inne objawy, takie jak: niski przyrost masy ciała niemowlęcia, problemy skórne lub inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (biegunka, kolki). W takim przypadku niezbędna jest wizyta u specjalisty, który zleci dodatkowe badania, wykluczające problem lub zdiagnozuje chorobę refluksową bądź alergię u dziecka.
Przeczytaj również
Jak zapobiegać ulewaniu, gdy karmisz piersią?
Pierwszą i z reguły najbardziej skuteczną metodą walki z ulewaniem jest zadbanie o prawidłową technikę karmienia piersią. Jeśli cierpisz na nawał pokarmu, przed karmieniem dziecka odciągnij pokarm laktatorem. Dzięki temu mleko nie będzie wypływać z piersi bardzo szybko, a niemowlęciu łatwiej będzie rozpocząć spokojne ssanie piersi. Zadbaj o dobrą atmosferę podczas karmienia piersią. Unikaj przewijania najedzonego niemowlęcia, gdyż może to powodować ucisk brzuszka, a w efekcie ulewanie pokarmu. Jeśli musisz przebrać niemowę, zrób do delikatnie, lekko dopinając pieluszkę bądź ubranka.
Karmiąc piersią pamiętaj o:
- Właściwej pozycji. Dziecko powinno ssać pierś w pozycji półleżącej (odchylone o około 30 stopni)
- Odbijaniu. Nawet podczas jednego karmienia warto zrobić kilka przerw, aby dziecku się odbiło.
- Wyborze odpowiednich akcesoriów. Jeśli karmisz niemowlę butelką (odciągniętym pokarmem lub mlekiem modyfikowanym) zaopatrz się w butelkę antykolkową, dzięki której dziecko nie będzie łapczywie połykać powietrza podczas karmienia.
Jeśli powyższe działania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów i dziecko nadal ulewa możesz skonsultować z lekarzem zastosowanie preparatu zagęszczającego kobiecy pokarm. Nie zawiera on mleka krowiego, laktozy i sacharozy – jest zatem bezpieczny dla niemowląt uczulonych na białko mleka krowiego. Preparat zagęszcza pokarm i sprawia, że łatwiej jest mu pozostać w żołądku dziecka i nie cofać się do przełyku.
Preparat zagęszczający może być dodawany bezpośrednio do:
- odciągniętego pokarmu mamy;
- mleka modyfikowanego dla niemowląt;
- napoju, np. wody, soku;
- lub podawany łyżeczką w postaci gęstej papki bezpośrednio przed karmieniem, pojeniem lub spożywaniem półpłynnego posiłku.