Trudne do uchwycenia brodawki

3 min
Kobieta trzyma reka piers karmiac niemowlaka

Karmienie piersią może być dla Ciebie trudne z różnych powodów, np. możesz mieć nawał mleczny, obrzęk piersi czy zatkanie przewodu mlecznego. Zdarza się też, że problemem są brodawki, zwłaszcza jeśli są zbyt wklęsłe, płaskie lub nieelastyczne.

Kobieta trzyma reka piers karmiac niemowlaka
Kobieta trzyma reka piers karmiac niemowlaka

  • Każdej karmiącej mamie zdarzają się przejściowe kłopoty związane z procesem laktacji. Możesz stosować specjalne nakładki, stymulować brodawki, wykonywać ćwiczenia Hoffmana. Jeśli nie potrafisz sobie poradzić z problemem, skonsultuj się z lekarzem lub doradcą laktacyjnym. Odpowiednie postępowanie pozwoli Tobie i dziecku cieszyć się karmieniem piersią.
  • Podobnie, jak różne są rozmiary i kształty piersi, różnią się też sutki poszczególnych kobiet. Wiele mam obawia się, że z powodu kształtu, czy rozmiaru brodawki, karmienie piersią będzie dla nich i ich dziecka utrudnione. Wynika to ze stereotypu myślenia o ssaniu piersi, ponieważ w rzeczywistości niemowlę ssie mleko z otoczki piersi (a nie z brodawki).

Pamiętaj

  • Cierpliwie poczekaj. Jeśli spodziewasz się dziecka i martwisz się, że Twoje brodawki mogą być trudne do uchwycenia, nie martw się na zapas. Podczas ciąży często dochodzi do samoistnego uwypuklenia brodawek.
  • Trudne do uchwycenia brodawki. Kłopot może się pojawić wtedy, kiedy posiadasz brodawki płaskie, wklęsłe albo nieelastyczne. Brodawki płaskie nie twardnieją i nie wznoszą się pod wpływem stymulacji. Brodawki wklęsłem nie wysuwają się przy uciśnięciu otoczki. O nieelastyczności brodawki mówimy w odniesieniu do brodawki i otoczki. Chodzi o sytuację, w której otoczka jest niepodatna na zmiany kształtu, więc dziecku trudno chwycić pierś bez względu na kształt brodawki.
  • Kapturki silikonowe. Kapturek powinien być ostatnim sposobem radzenia sobie z trudnymi brodawkami. Jego stosowanie zaplanuj na kilka, kilkanaście dni, jednocześnie wciąż przystawiając dziecko bezpośrednio do piersi. Kapturek musi być dopasowany rozmiarem do wielkości brodawki i jamy ustnej dziecka, tak by sięgał odpowiednio głęboko. W czasie stosowania kapturka, należy obserwować, czy piersi są dobrze opróżniane i jak dziecko przybiera na wadze. Jeśli nie jesteś pewna, jak je stosować skonsultuj się z doradcą laktacyjnym lub lekarzem.

Jak poradzić sobie z brodawkami trudnymi do uchwycenia?

Przystawiaj maluszka, kiedy jest spokojny, można wcześniej podać mu kilka łyżeczek odciągniętego pokarmu, by złagodzić pierwszy głód - raczej unikaj smoczków. Korzystaj natomiast z nakładek korekcyjnych, które nosi się między karmieniami. Ich wewnętrzny krążek uciska brodawkę tak, by była wypychana do przodu. Nakładki należy regularnie myć i raz w tygodniu sterylizować. Dobierz biustonosz tak, by nakładka nie ugniatała piersi.

Możesz również stymulować trudne do uchwycenia brodawki – pamiętaj jednak, że ćwiczenia, z których możesz skorzystać są skuteczne dopiero po porodzie. W przypadku płaskich lub wklęsłych brodawek, problem rozwiązuje najczęściej sam maluch – zdrowe, chętne do jedzenia i prawidłowo przystawianie dziecko ssie pokarm z otoczki i nie dochodzi do zaburzeń mechanizmu karmienia. Najskuteczniejsze są tzw. ćwiczenia Hoffmana. Polegają one na uchwyceniu brodawki dwoma palcami i rozciąganiu w przeciwnych kierunkach. Ćwiczenie wykonuj 2-3 razy dziennie, po 10 ruchów w pionie i poziomie. Dodatkowo przed karmieniem możesz stymulować brodawkę, rolując ją u podstaw.

Oceń ten artykuł: