Jak rozwija się Twoje dziecko w 7. miesiącu życia?
Co znajdziesz w tym artykule:
- W 7. miesiącu Twoje dziecko waży już około 8 kg. To około dwa razy więcej niż w chwili, kiedy się urodziło. Nie podwoiło jednak swojego wzrostu. Wynika to z tego, że przez pierwsze sześć miesięcy dziecko mniej rośnie wzdłuż, a zdecydowanie więcej przybiera na wadze.
- Dziecko coraz częściej próbuje się czołgać i przemieszczać. Dziecko podpiera się chętnie na rączkach. To dobra okazja do ćwiczeń. Zazwyczaj potrafi już sprawnie obrócić się z pleców na brzuch a po jest wstęp do samodzielnego siadania. Podtrzymywane pod paszkami podskakuje, tak jakby sprężynuje.
- Dziecko jest coraz bardziej ciekawe świata. Niemowlę odkrywa świat obserwując swoich najbliższych, często się rozgląda za dochodzącym dźwiękiem lub ulubioną zabawką. Szuka wzrokiem przedmiotu, który mu upadł (wcześniej brał nowy). Dziecko ogląda się w lustrze i zaczyna wyciągać rękę do swojego odbicia. W tym okresie niezwykle interesujące będą dla malucha wyprawy poza dom.
- Maluch rozpoznaje bliskie osoby. Dziecko kojarzy osoby, które zna. Jeśli spotyka osoby obce może zareagować strachem. Niemowlę zaczyna okazywać uczucia i przywiązanie. Rozpoznając znajomą osobę będzie się uśmiechać czy machać rączkami. Jeśli przestraszy się może marudzić albo wybuchać płaczem.
Ekspert radzi
- W 7. miesiącu Twoje dziecko zaczyna rozumieć znaczenie słowa „nie”. Na szczęście minie jeszcze trochę czasu, nim samo zacznie go używać. Słowo „nie” jest w tym okresie Twoim narzędziem, którym budujesz pierwsze oznaki bezpieczeństwa i właściwego myślenia Twojego dziecka.
- Zwracanie na siebie uwagi. Dziecko wie już, że może zwrócić na siebie uwagę wydając różne dźwięki i świadomie przywołuje osoby z najbliższego otoczenia. Reaguje na swoje imię i próbuje porozumiewać się ze swoim odbiciem w lustrze. Coraz częściej zdarza się mu wyciągać do Ciebie rączki. Wie już, jak miło być noszonym.
- Chwytanie przedmiotów. W wieku 7. miesięcy dziecko chętnie chwyta przedmioty, stuka nimi o szczebelki łóżeczka lub pociera o kocyk. Niemowlę zaczyna chwytać zabawki kciukiem i palcem wskazującym. Możesz obserwować czy dziecko chętniej posługuje się lewą czy prawą rączką, chociaż w tym wieku lateralizacji nie da się jeszcze określić
- Możesz zacząć uczyć dziecko pić z kubeczka. Dzięki kubkowi niekapkowi maluch będzie mógł ćwiczyć samodzielne picie. Niemowlę spróbuje trzymać kubek dwoma rączkami.
- Raczkowanie. Niemowlę podciąga pod siebie nogi przygotowując się w ten sposób do raczkowania. W pozycji na brzuszku maluch próbuje już pełzać do tyłu. Dziecko położone na podłodze będzie się turlać i kręcić wokół własnej osi.
Przeczytaj również
Niemowlę potrafi coraz więcej
Dziecko nie tylko siada, ale też przygotowuje się do raczkowania. Pełzając pod podłożu potrafi jednocześnie trzymać w ręce przedmiot. Kiedy położysz niemowlę na plecach i w pobliżu nie będzie zabawki dziecko zacznie się bawić swoimi stópkami. Ciekawym zjawiskiem może być dla Ciebie rodząca się wola dziecka. Może ono zasygnalizować Ci na przykład brak ochoty na dalsze spożywanie posiłku poprzez zaciskanie ust i odwracanie główki. Twoje dziecko coraz więcej mówi to znaczy „gaworzy”, zmienia głośność i intonację i zaczyna powtarzać znane mu sylaby wielokrotnie.
Nauka siadania
Nie musisz zmuszać dziecka do nauki siadania. Prawidłowo rozwijający się maluch nauczy się siadać w odpowiednim dla niego czasie. Dziecko uczące się pozycji siedzącej szuka na początku punktów podporu. Początkowo będzie siadał w rozkroku i wyciągał nóżki przed siebie podpierając się jednocześnie rączkami, bez których, póki co nie potrafi utrzymać stabilnej pozycji siedzącej. Wkrótce jednak Twoje dziecko podczas siedzenia zacznie zmieniać pozycję nóżek, będzie też coraz rzadziej potrzebowało wsparcia na rączkach czy też na oparciu kanapy. Obserwuj niemowlę i towarzysz mu w tych ćwiczeniach, nigdy mu nie przeszkadzaj – na pewno poradzi sobie sam.