Ustalony rytm dnia jest korzystny dla wszystkich dzieci. Jednak każdy maluszek jest inny.
Co znajdziesz w tym artykule:
- Pierwsze tygodnie życia to czas, kiedy noworodek uczy się funkcjonować w systemie noc - dzień. Odróżnienie pór dnia i związanych z nimi odmiennych aktywności staje się możliwe między innymi dzięki funkcjonowaniu jednego z gruczołów – szyszynki.
- Stopniowo maluch zaczyna uczyć się, że kolejne czynności – pielęgnacja, karmienia, spacer, sen, kąpiel następują po sobie w kolejnych sekwencjach i są wykonywane przez te same, bliskie osoby.
- Stałość i powtarzalność rytuałów dnia codziennego staje się podwaliną poczucia bezpieczeństwa dziecka. Dzięki regularnie powtarzającym się czynnościom jest ono w stanie uporządkować swoje doznania i emocje.
- Harmonia i porządek pozwalają maluchowi sprawnie funkcjonować w otaczającej go rzeczywistości oraz stopniowo zdobywać nowe doświadczenia. W tej sytuacji nie jest wskazane pozbawione koordynacji działanie oparte na improwizacji. Warto natomiast stworzyć możliwy do przestrzegania przez wszystkich członków rodziny plan dnia, który zwłaszcza najmłodszym pozwoli czuć się pewniej i bezpieczniej.
Ekspert radzi
- Wyjątkowe doświadczenia. Zachowanie codziennej rutyny staje się wyjątkowo ważne wtedy, kiedy Wasze dziecko jest szczególnie wrażliwe. Dla wielu dzieci zaburzenia schematu dnia są przyczyną dyskomfortu. Dla tych najbardziej delikatnych, zmiany w sferze codziennych czynności mogą spowodować niepokój, a nawet dolegliwości somatyczne związane z przejściowym zachwianiem poczucia bezpieczeństwa.
- Stały punkt dnia. Stałym elementem codzienności są dla malucha posiłki. Zarówno dzieci karmione naturalnie „na żądanie”, jak i dzieci żywione mieszanką stopniowo ustalają sobie rytm dnia, podyktowany porami aktywności i natężeniem poczucia głodu.
- Pory jedzenia. Oczywistym jest, że pory posiłków mogą ulegać okresowym modyfikacjom zależnym od indywidualnych okoliczności, pobyt u znajomych, wyjazd na wakacje mogą nieco przesunąć pory posiłków. Pamiętaj jednak, że podstawowy rytm to istotny czynnik wpływający na komfort malucha.
- Warunki zewnętrzne. Znaczenie ma nie tylko sam posiłek, ale także sposób jego podania – przytulenie i bliskość opiekuna, odpowiednio dobrany, wygodny smoczek i mieszanka, która nie tylko smakuje, ale zaspokaja wszelkie potrzeby malucha.
Przeczytaj również
Ramowy plan dnia
Gdy niemowlę rośnie i może już otrzymać posiłki bezmleczne łyżeczką, ponownie pojawia się okazja, aby nadać ramy planowi dnia. Ustalenie stałej pory obiadu, drzemki i spaceru porządkuje rzeczywistość Twojej pociechy, a Tobie pozwala lepiej planować czas. Jest to szczególnie ważne w czasie, kiedy mama wraca do pracy. Wówczas warto, by przygotowała plan dnia malucha dla osoby, która pod jej nieobecność opiekuje się dzieckiem. Pozwoli to zachować dotychczasowe zwyczaje i zapewnić maluchowi komfort i poczucie bezpieczeństwa. Dziecko powinno spożywać 5 posiłków dziennie, rano i wieczorem możesz karmić je piersią, a w ciągu dnia opiekun może podawać mu zdrowe posiłki w słoiczkach. Ustalenie pór posiłków powinno być dla Ciebie priorytetem, czas na zabawę, kąpiel dostosuj do pór spożywania jedzenia.
Uzbrój się w cierpliwość
Ustalenie rytmu dnia może potrwać nawet kilka tygodni. Bądź cierpliwa i konsekwentna, dzięki temu uregulujesz ramowy plan dnia dla siebie i malucha. W tym okresie należy obserwować maluszka i podążać za jego potrzebami. Zdrowie i właściwy rozwój fizyczny to efekty uregulowanego trybu życia i prawidłowej diety. Aby upewnić się, że wszystko jest w porządku, warto okresowo odwiedzać pediatrę.