Obrzęki najczęściej występują w okolicach kostek, całych nóg, palców rąk jak też na twarzy, głównie pod oczami. Często towarzyszy im wrażenie drętwienia i mrowienia w kończynach oraz uczucie ciężkich nóg.
Co znajdziesz w tym artykule:
- Przyczyną występowania obrzęków w czasie ciąży jest zwiększona ilość krążącej w organizmie krwi, co łączy się z zatrzymaniem wody.
- Ryzyko wystąpienia obrzęków w czasie ciąży jest większe w przypadku ciąży mnogiej. Na ich powstawanie ma również wpływ pogoda – występują częściej kiedy jest gorąco.
- Obrzęki mogą nasilać się w nocy lub w ciągu dnia po znacznym wysiłku, długim przebywaniu w pozycji stojącej lub siedzącej.
- W czasie ciąży znacznie wzrasta stężenie hormonów: progesteronu i estrogenu, które wpływają na napięcie i przepuszczalność naczyń krwionośnych. Zmiany te mogą skutkować wystąpieniem obrzęków.
- Częstą przyczyną obrzęków jest ucisk macicy na żyły biodrowe, które zatrzymują krew w naczyniach nóg i utrudniają jej powrót do serca. Mamy wówczas do czynienia z tzw. „obrzękami zastoinowymi”, wywołanymi wzrostem ciśnienia i spowolnieniem przepływu w naczyniach żylnych.
Ekspert radzi
Aby zminimalizować dyskomfort wywołany obrzękami w ciąży stosuj poniższe porady:
- Odpoczywaj. Kobietom z obrzękami w ciąży zaleca się wypoczynek w pozycji leżącej z uniesionymi do góry nogami (wspartymi na poduszce, zwiniętym w rulon kocu, lub na oparciu łóżka). Ułatwi to odpływ krwi, odciąży kończyny i zmniejszy uczucie nacisku.
- Zadbaj o właściwy dobór obuwia. Najlepsze będą buty płaskie, przewiewne, wykonane z naturalnego materiału, zapobiegającego poceniu.
- Dobierz właściwą garderobę. W zimowych miesiącach noś specjalne rajstopy ściągające zamiast zwykłych. W lecie, w miarę możliwości całkowicie zrezygnuj z rajstop, obcisłych podkolanówek lub skarpetek. Unikaj również obcisłych spodni.
- Jedz prawidłowo. Odpowiednia dieta, pozwoli uniknąć nadmiernego, szybkiego przyrostu masy ciała. Pamiętaj by ograniczyć spożywanie soli, która zatrzymuje wodę w organizmie.
- Pij herbatę z pokrzywy. Może pomóc w pozbyciu nadmiernie zgromadzonej wody w organizmie.
- Chłód przynosi ulgę. Pozwól sobie na chwilę relaksu i orzeźwienia poprzez moczenie stóp i rąk w chłodnej wodzie. Po kąpieli możesz wsmarować również w nogi balsam z mentolem, który sprawi, że będziesz czuła się odświeżona, a obrzęk wokół kostek stanie się mniej dokuczliwa zwłaszcza z letnie dni.
Przeczytaj również
Jak zapobiegać obrzękom i je leczyć?
Szacuje się, że około 75 procent kobiet w ciąży ma problemy z obrzękiem nóg i innymi formami obrzęków, które są wywołane zatrzymywaniem wody w organizmie. Zwykle jest to zupełnie naturalne, dlatego też niewielkie obrzęki kostek nóg nie są powodem do niepokoju. Jednak, gdy obrzęk obejmuje kolejne partie ciała, towarzyszy Ci rano, zwiększa się oraz pojawiają się inne objawy, zwłaszcza nadciśnienie, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Na co zwrócić uwagę?
Kiedy oprócz puchnących kończyn zaczynają u Ciebie występować nadciśnienie tętnicze (powyżej 140/90) oraz w badaniu wystąpi podwyższony poziom białka w moczu, może to oznaczać tak zwane zatrucie ciążowe – gestozę. Zwykle pojawia się po 20. tygodniu ciąży i towarzyszyć mu mogą poza obrzękami, nadciśnieniem i białkomoczem, zaburzenia układu krzepnięcia krwi, funkcji nerek, wątroby i zaburzenia neurologiczne. Gestoza występuje bardzo rzadko (tylko u 5-10% przyszłych mam). Najczęściej u kobiet będących w ciąży po raz pierwszy oraz tych, które zdecydowały się na macierzyństwo po 30. roku życia. Nie należy bagatelizować tego schorzenia, bo ma ono wpływ na zdrowie i życie mamy oraz dziecka. Nieleczone zatrucie ciążowe lub szybko nasilające się objawy pomimo lecznia powodują silne drgawki tak zwaną rzucawką. Przypomina ona atak padaczki i może stanowić zagrożenie dla życia.