W II trymestrze kontynuujesz regularne wizyty u Twojego lekarza ginekologa. Pierwsze badania masz już za sobą, z każdym dniem czujesz się coraz lepiej – nudności i zmęczenie ustępują, jesteś pełna energii i obserwujesz jak zmienia się Twoje ciało.
Co znajdziesz w tym artykule:
- Choć Twoje samopoczucie może wskazywać, że wszystko jest pod kontrolą, powinnaś przestrzegać zaleceń lekarza i przeprowadzać podstawowe badania diagnostyczne. Dzięki nim Twój ginekolog będzie mógł sprawdzić stan Twojego zdrowia i w porę zareagować na ewentualne odchylenia od normy, które mogą wpłynąć na rozwój maluszka.
- Jeżeli Twoja ciąża przebiega prawidłowo, wizyty u ginekologa będą odbywać się raz w miesiącu. Podczas każdej z nich lekarz zmierzy Twoje ciśnienie, sprawdzi zmianę wagi ciała w stosunku do ostatniej wizyty. Przeprowadzi także badanie ginekologiczne, które wykaże, czy stan szyjki macicy i wydzieliny pochwowej jest prawidłowy. Ilość i częstotliwość zleconych badań laboratoryjnych nie będzie już tak duża, jak w I trymestrze ciąży.
- Przy użyciu specjalnego detektora możesz w II trymestrze posłuchać tętna dziecka.
Ekspert radzi
- Obowiązkowe badania. W II trymestrze powinnaś na zlecenie lekarza wykonywać rutynowe badania, np.: morfologię krwi, badanie ogólne moczu.
- Zrób doustny test tolerancji glukozy (DTTG). W II trymestrze lekarz powinien zlecić Ci wykonanie tego badania – ma na celu wczesne wykrycie nieprawidłowości w gospodarce węglowodanowej.
- Zrób badanie USG. Powinnaś je wykonać między 18. a 22. tygodniem ciąży. Organy wewnętrzne płodu (serce, mózg, płuca, nerki) są na tyle dojrzałe, że diagnosta może je skontrolować. Istnieje również szansa, że teraz poznasz płeć swojego dziecka. W II trymestrze możesz też wykonać badanie USG 3D lub 4D, które pozwoli Ci obejrzeć maluszka w różnych wymiarach i zobaczyć jego kształt i twarz.
- Wykonaj badania prenatalne. Jeżeli masz więcej niż 35 lat lub urodziłaś wcześniej dziecko ze schorzeniem genetycznym lub wadą wrodzoną powinnaś porozmawiać z lekarzem o przeprowadzeniu badań prenatalnych. II trymestr to optymalny moment.
- Pytaj lekarza. Jeżeli ginekolog zlecił Ci wykonanie dodatkowych badań, a Ty nie wiesz czemu mają służyć lub się ich obawiasz – zapytaj go o nie. Każdy lekarz dobiera badania indywidualnie do przebiegu ciąży.
Przeczytaj również
Jak odczytać wyniki badana moczu?
Na wyniku badania moczu otrzymasz oznaczenia szeregu składników – poniżej znajdziesz podpowiedź, jak je interpretować. Rozmawiaj z lekarzem o wskaźnikach, dzięki temu będziesz miała pewność, że prawidłowo je rozumiesz.
- Zabarwienie. Norma to kolor jasnożółty lub słomkowy. Niewłaściwe krwiste lub brunatne zabarwienie może świadczyć o nieprawidłowej pracy nerek lub innych schorzeniach.
- Przejrzystość. Norma to klarowny, przejrzysty. Mętny mocz może świadczyć o infekcjach dróg moczowych czy kamicy nerkowej.
- Odczyn PH. Norma to odczyn kwaśny od 4,5 do 7,8 pH. Wskazuje na prawidłową pracę nerek.
- Ciężar właściwy. Norma – 1, 023 - 1,035 g/cm3. Wskazuje czy nerki sprawnie zagęszczają mocz.
- Bakterie. Norma to brak. Obecność bakterii w moczu może świadczyć o zakażeniu.
- Białko. Normalnie nie powinno być obecne, ale w moczu ciężarnej dopuszcza się do 200 mg na dobę.
- Glukoza. Normalnie nieobecna, w ciąży dopuszczalne są śladowe ilości w moczu. Występowanie glukozy w kolejnych badaniach moczu może świadczyć o podejrzeniu cukrzycy ciążowej.
- Bilirubina. Norma to całkowita bilirubina 1,1 mg/dl, a związana – poniżej 0,3 mg/dl. Bilirubina w moczu występuje podczas żółtaczki, na przykład żółtaczki noworodków.
- Erytrocyty. Norma to 3 w polu widzenia mikroskopu. Erytrocyty, czyli krwinki w moczu w śladowej ilości są w ciąży dopuszczalne. Więcej niż 10 w polu widzenia mikroskopu może świadczyć o schorzeniach dróg moczowych.
- Leukocyty. Norma to 5 w polu widzenia mikroskopu. Więcej oznaczać może bakteryjne zakażenie dróg moczowych lub nerek.
Jak odczytać wyniki badania poziomu glukozy?
Przesiewowy test obciążenia glukozą polega na zmierzeniu poziomu glukozy we krwi na czczo oraz w godzinę po przyjęciu 50 g glukozy. Wykonuje się je między 24. a 28. tygodniem ciąży. Prawidłowy wynik na czczo to do 105 mg%, a w godzinę po przyjęciu 50 g glukozy – do 140 mg%. Jeśli wynik testu będzie przekraczał normę, lekarz zleci Ci wykonanie kolejnej próby z obciążeniem 75 g glukozy na czczo.