Nawet jeśli dziecko przyszło na świat przez cesarskie cięcie, może być z powodzeniem karmione piersią. Warunkiem sukcesu jest prawidłowe przystawianie noworodka do piersi i odpowiednie wsparcie, którego potrzebuje teraz karmiąca mama.
Co znajdziesz w tym artykule:
- 1.Czy karmienie piersią po cesarskim cięciu jest możliwe?
- 2.Cesarskie cięcie – z czym się trzeba zmierzyć?
- 3.Znieczulenie w cesarskim cięciu a karmienie piersią
- 4.Ekspert radzi
- 5.Co zrobić, by karmienie piersią po cesarskim cięciu się powiodło?
- 6.Pamiętaj o swoich potrzebach
- 7.Mikrobiota jelitowa a cesarskie cięcie
Czy karmienie piersią po cesarskim cięciu jest możliwe?
Twój organizm już podczas ciąży przygotowywał się do karmienia piersią. Poród naturalny uruchamia naturalne mechanizmy odpowiedzialne za rozpoczęcie laktacji. W przypadku cesarskiego cięcia ten proces zostaje zakłócony i w efekcie mogą wystąpić pewne trudności w rozpoczęciu naturalnego karmienia. Jeśli jednak zastosujesz się do zaleceń położnej lub doradcy laktacyjnego, możesz im zaradzić i z powodzeniem karmić piersią.
Cesarskie cięcie – z czym się trzeba zmierzyć?
Twoja niedyspozycja po cesarskim cięciu może utrudniać karmienie piersią. Zanim odzyskasz siły, upłynie nieco czasu – zwykle powrót do formy po takim zabiegu trwa nieco dłużej niż po porodzie naturalnym. Działanie znieczulenia oraz dyskomfort spowodowany samym zabiegiem mogą na jakiś czas ograniczyć Twoją samodzielność.
Niejedna mama przed cesarskim cięciem była wcześniej pacjentką oddziału patologii ciąży i ma za sobą długie tygodnie lub miesiące przebywania w pozycji leżącej, co spowodowało osłabienie mięśni. Także z powodu koniecznego przed zabiegiem postu organizm ma mniej energii, by zajmować się dzieckiem.
Po cesarskim cięciu mogą wystąpić obfitsze krwawienia, pojawia się też większe ryzyko infekcji. Po zabiegu lekarz zaleci Ci przyjmowanie leków przeciwbólowych w dawkach bezpiecznych dla dziecka. Wszystkie te trudności nie uniemożliwiają jednak karmienia piersią.
Przeczytaj również
Znieczulenie w cesarskim cięciu a karmienie piersią
Cesarskie cięcie wymaga znieczulenia – jeśli lekarz zaleci znieczulenie zewnątrzoponowe (przewodowe), mama będzie mogła świadomie powitać swoje dziecko na świecie i być może będzie mogła przystawić je do piersi od razu po porodzie.
Ekspert radzi
- Pierwszy dotyk mamy. Na laktację korzystnie wpływa możliwie najszybszy kontakt mamy i dziecka. Przy znieczuleniu przewodowym (zewnątrzoponowym) możliwy on jest już na sali porodowej, przy znieczuleniu ogólnym – do pół godziny po obudzeniu mamy. Bliskość mamy i kontakt „skóra do skóry” ma także bardzo duże znaczenie dla noworodka.
- Opieka i wsparcie. Po cesarskim cięciu warto skorzystać z pomocy personelu medycznego przy pierwszych karmieniach dziecka. Ze względu na dyskomfort pooperacyjny możesz mieć trudności z właściwą pozycją do karmienia i przystawieniem dziecka do piersi.
- Stała produkcja pokarmu. Jeśli dziecko nie może być początkowo karmione piersią, powinnaś odciągać pokarm. Dzięki temu Twoje piersi będą wytwarzać jego stałą, odpowiednią ilość.
- Pozycje do karmienia piersią. Najważniejsze jest, abyś karmiła w wygodnej dla Ciebie pozycji i aby dziecko nie uciskało rany pooperacyjnej. Najpopularniejsza jest pozycja półleżąca, ale mamy lubią też pozycję spod pachy. Po cesarce musisz poleżeć dłużej niż po porodzie naturalnym, dlatego poproś położną o pomoc w przystawieniu dziecka.
Co zrobić, by karmienie piersią po cesarskim cięciu się powiodło?
Przede wszystkim przystaw dziecko do piersi najszybciej, jak to tylko możliwe – pierwsze karmienie powinno odbyć się maksymalnie 2 godziny po porodzie. Specjaliści podkreślają również, że mama po operacji powinna przebywać z dzieckiem na tej samej sali, a personel powinien wspierać ją w podejmowanych próbach karmienia piersią. Wszystko po to, by karmienia mogły odbywać się na żądanie, a więc by mama mogła przystawiać noworodka do piersi, kiedy tylko noworodek będzie się tego domagać.
Jeśli Twoje dziecko nie jest wcześniakiem, a mimo to widzisz, że ma kłopoty ze ssaniem, o pomoc poproś lekarza, położną lub doradcę laktacyjnego.
Bywa, że mama po cesarskim cięciu jest jednak oddzielona od dziecka ze względu na stan noworodka – większość wcześniaków rodzi się właśnie przez cesarskie cięcie. Jeśli Twoje dziecko przyszło na świat przed planowanym terminem, pomocny może być dla Ciebie artykuł o karmieniu piersią wcześniaków.
Czasem dziecko, które przyszło na świat poprzez cesarskie cięcie, może mieć osłabiony odruch ssania, taki noworodek będzie też potrzebował dużej ilości snu. Budź go wtedy na karmienie i przystawiaj do piersi jak najczęściej.
Pamiętaj o swoich potrzebach
Jeśli chcesz zadbać o laktację i sukces w karmieniu piersią, zadbaj również o siebie. Staraj się odpoczywać, zdrowo się odżywiaj i pij dużo wody – podczas karmienia zapotrzebowanie na płyny u mamy znacząco się zwiększa.
Unikaj stresów – naucz się popularnych technik relaksacyjnych, by móc skupić się na tym, co teraz najważniejsze – swoim dziecku i zapewnieniu mu najlepszego pokarmu z możliwych. Dzięki temu łatwiej zapomnisz o wszystkich przejściowych trudnościach w karmieniu piersią po cesarskim cięciu.
Mikrobiota jelitowa a cesarskie cięcie
Istnieje wiele doniesień, które wskazują rolę rodzaju porodu na kolonizację bakteryjną przewodu pokarmowego na wczesnym etapie życia. Kolonizacja przewodu pokarmowego niemowlęcia przez Bifidobakterie odbywa się zasadniczo poprzez poród naturalny oraz karmienie piersią. Poród przez cesarskie cięcie może opóźniać kolonizację przewodu pokarmowego niemowlęcia przez kluczowe bakterie jelitowe. U niemowląt karmionych piersią urodzonych naturalnie, karmionych piersią najbardziej liczebnymi gatunkami Bifidobakterii są m.in Bifidobacterium breve. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia niezależnie od tego w jaki sposób dziecko przyszło na świat czy w sposób naturalny czy poprzez cesarskie cięcie. Mimo, że karmienie piersią to złoty standard żywienia niemowląt, nie zawsze jest to możliwe. Istnieją sytuacje, w których mama nie może wyłącznie karmić piersią. Dodatkowo poród przez cesarskie cięcie może powodować trudności w karmieniu piersią. W rozpoczęciu karmienia piersią nie bój się prosić o pomoc położną czy doradcą laktacyjnego. Rozwiązaniem żywieniowym wspierającym wzrost kluczowych bakterii z rodzaju Bifidobacterium u niemowląt, ktore nie moga być karmione piersią może być zastosowanie mieszanek synbiotycznych, zawierających żywe bakterie i oligosacharydy prebiotyczne. Badania wykazały, że zastosowanie mieszanki z dodatkiem scGOS/lcFOS i bakterii probiotycznych Bifidobacterium breve M-16V niwelowało niekorzystne zmiany w mikrobiocie jelitowej, poprzez zwiększenie liczebności Bifidobakterii u niemowląt urodzonych drogą cięcia cesarskiego.