Połóg to trwający mniej więcej 6 tygodni okres, w którym Twoje ciało przystosowuje się do zmian w Twoim życiu.
Co znajdziesz w tym artykule:
- Macica się obkurcza i wraca do pierwotnych rozmiarów, goi się krocze lub rana po cesarskim cięciu, pojawia się rutyna związana z karmieniem dziecka piersią.
- Narodziny dziecka to wielkie przeżycie. Odczuwasz wielką radość, ale również wielkie zmęczenie i lęk przed nieznanym. W okresie połogu towarzyszyć Ci mogą różne odczucia zarówno fizyczne jak i emocjonalne. Pamiętaj, że masz prawo przeżywać ten czas na swój sposób. Rozmawiaj o swoich odczuciach z bliskimi.
- Kiedy już cała rodzina znajdzie się w komplecie w domu, zorientujesz się, że w Twoim życiu zaszły wielkie zmiany. Natłokowi uczuć i emocji może towarzyszyć przygnębienie.
- Mówi się też o kryzysie 3. dnia po porodzie, jednak zwykle trwa ono kilka dni. Jest to zupełnie normalny stan, który jest zwykle przeplatany momentami euforii i poczucia spełnienia płynącego z kontaktu z dzieckiem. Jeśli Twoje przygnębienie przedłuża się, jest dotkliwe, dominujące i uniemożliwia Ci funkcjonowanie, czy opiekę nad dzieckiem powinnaś zgłosić się do lekarza. Zdarza się bowiem, że niektóre kobiety cierpią z powodu depresji poporodowej, którą można i należy leczyć.
Ekspert radzi
- Skurcze macicy. Od momentu urodzenia łożyska, macica zaczyna się zwijać, co sprawia, że odczuwasz skurcze, którym może towarzyszyć duża potliwość oraz odczucie zimna. Skurcze będą nasilone podczas pierwszych prób karmienia dziecka i może im towarzyszyć zwiększona ilość wydzieliny z dróg rodnych. Zwijanie się macicy trwa do kilkunastu dni po porodzie, w zależności od tego czy poród odbywał się siłami natury czy przez cięcie cesarskie. Dzięki niemu Twój brzuch wraca do rozmiarów sprzed ciąży.
- Oczyszczanie. Po porodzie rozpoczyna się proces oczyszczania macicy, który objawia się krwawą wydzieliną z pochwy w pierwszych dniach połogu, następnie brunatną która zmienia się w kolejnych dniach połogu w białawą do surowiczej. Takie krwawienia mogą trwać nawet kilka dni i ich obfitość stopniowo się zmniejsza. Szczególnie jeśli krwawienie nasiliło się kiedy już jesteś w domu, powinnaś zawiadomić lekarza, ponieważ może to prowadzić do krwotoku lub być świadectwem innych komplikacji.
- Czas gojenia się ran. Nawet, jeżeli podczas porodu, dzięki działaniu hormonów, znieczulenia czy emocji nie czułaś bólu, niestety pojawi się on niedługo po porodzie. Jeżeli rodziłaś naturalnie Twoje krocze będzie tkliwe. Jeśli akcja porodowa wymagała nacięcia krocza, dyskomfort będzie większy. Zwykle rana po pęknięciu lub nacięciu krocza goi się około 10 dni, ale przykre odczucia mogą trwać do miesiąca.
Przeczytaj również
Co w okresie połogu dzieje się z Twoim ciałem?
Jednym z trudniejszych momentów po porodzie jest pierwsza wizyta w toalecie. Po pokonaniu odległości, która dzieli łóżko z łazienką, co samo w sobie jest wyzwaniem, może okazać się, że będziesz się bała oddać mocz lub stolec. To naturalne. Boli Cię całe ciało, jednak spróbuj się rozluźnić, ponieważ wstrzymywanie moczu lub stolca jest niezdrowe. Wiele kobiet w okresie połogu ma także problem z nietrzymaniem moczu. To częsta dolegliwość, która zwykle mija wraz z obkurczaniem się macicy. Zwykle trwa to od 6. do 12. tygodni. Jeśli po upływie kilku miesięcy ten problem nie zanika powiedz o tym swojemu ginekologowi.
Rana po cesarskim cięciu
Jeżeli rodziłaś poprzez cesarskie cięcie musisz szczególnie dbać o ranę po zabiegu. Nie powinnaś też dźwigać, ani uciskać miejsca nacięcia. Ograniczenia te sprawiają, że opieka nad noworodkiem oraz karmienie piersią są trudniejsze, dlatego też skorzystaj z pomocy bliskich.
Opieka nad dzieckiem
Kiedy jesteś w szpitalu w opiece nad dzieckiem powinien wesprzeć Cię personel medyczny. Wykorzystaj ten czas i … pytaj. Spróbuj rozwiać wszystkie swoje wątpliwości, podpytać o czynności, które sprawiają Ci trudność. Po wyjściu ze szpitala poproś bliskich o pomoc w codziennych obowiązkach, tak abyś mogła skupić się na maleństwu i odpoczywać. Bardzo ważne, abyś zdrowo się odżywiała i mogła dużo spać. Jeśli ból związany z raną krocza, raną po cięciu cesarskim lub skurczami macicy jest silny możesz stosować, w ilościach ustalonych z lekarzem, paracetamol lub ibuprofen. Te substancje czynne, stosowane w zalecanych dawkach są bezpieczne również dla karmiących piersią.
Życie intymne
Warto wiedzieć, że po porodzie przez dłuższy czas może Cię nie interesować seks. Jest to wynikiem działania hormonów oraz dyskomfortu fizycznego. Jeśli podczas ciąży nie ćwiczyłaś mięśni Kegla teraz jest dobry moment, aby zacząć. Ćwiczenia polegają na rytmicznym zaciskaniu mięśni pochwy. Ten prosty ruch ma doskonały wpływ na powrót do dobrej kondycji Twojego krocza oraz pęcherza.
Wizyta kontrolna
Po 6. tygodniach od porodu czeka Cię wizyta kontrolna, podczas której lekarz sprawdza, jak przebiega proces rekonwalescencji. Oceni stopień gojenia się ran, zważy Cię, zbada ciśnienie krwi i możliwe, że zleci badanie krwi i moczu. Jeśli karmisz piersią możesz spodziewać się również oględzin brodawek. To spotkanie to również dobry moment, aby porozmawiać o antykoncepcji.