Jak rozwija się Twoje dziecko w 20. tygodniu życia?
Co znajdziesz w tym artykule:
- Nowe umiejętności osiągane przez malucha w 20. tygodniu życia to: zdolność do sięgania i przyciągania stópek do główki, przyjmowanie nowej pozycji – leżenie na brzuszku z podparciem się na wyprostowanych rękach, umiejętność szybkiej zmiany pozycji – obrót z brzuszka na plecy.
- U niektórych maluchów na przełomie 20. i 22. tygodnia życia może rozpocząć się ząbkowanie. Rozpoznasz je obserwując u dziecka zmęczenie, utratę apetytu i nadmierne ślinienie się. Dziąsła są zaczerwienione, rozpulchnione, obrzęknięte. Dziecko chce gryźć. Wyżynaniu się ząbków może towarzyszyć także podwyższona temperatura ciała i obecność luźniejszych stolców.
- Dziecko ma już 5 miesięcy, jeśli do tej pory podstawę jego żywienia stanowiło mleko modyfikowane, oznacza to, że możesz pomyśleć o rozszerzeniu diety niemowlęcia. Zacznij od przecieranych warzyw, a dopiero później wprowadź do diety malucha owoce, aby nie przyzwyczajać dziecka na początku do słodkiego smaku. Ważne, by nowe produkty wprowadzać stopniowo, uwzględniając kilka dni na obserwację ewentualnych reakcji alergicznych dziecka. Powyższe wskazówki nie dotyczą maluchów karmionych mlekiem mamy. Zgodnie z zaleceniami specjalistów podstawę ich diety powinien w dalszym ciągu stanowić dotychczasowy pokarm.
Ekspert radzi
- Mały sportowiec. Malec może próbować opierać się na stopach i robić coś w rodzaju „mostka”. Kiedy leży na brzuchu, potrafi wyprostować ramiona i nogi, jak podczas pływania. Jest coraz bardziej energiczny i czasami porusza się także przez sen. Pamiętaj, że Twoje dziecko jest coraz bardziej ruchliwe, nigdy, nawet na moment, nie zostawiaj go samego na przewijaku czy na brzegu łóżka.
- Ciekawość świata. Maluszek żywo interesuje się otaczającym go światem – kiedy leży na plecach, próbuje utrzymać głowę wysoko, aby obserwować otoczenie. Może celowo energicznie potrząsać trzymanym przedmiotem. Jeśli upuścisz coś na podłogę, to dziecko z uwagą będzie śledziło lot tego przedmiotu. Twojemu maluchowi podobają się kolorowe zabawki – z dużą przyjemnością je obraca, wkłada do buzi i przekłada z ręki do ręki.
- Pierwsze słowa. Maluch intensywnie ćwiczy sztukę mowy, łączy samogłoski i spółgłoski. Możliwe, że niedługo usłyszysz słowa, jak mama, dada, agagaaa. Często dziecko gaworzy samo do siebie, wypróbowując różne natężenia głosu i intonacje. Pamiętaj jednak, że są to słowa wypowiadane nieświadomie i służą głównie ćwiczeniu głosu. Dlatego nawet jeśli usłyszysz wyczekiwane „mama” lub „tata”, to istotnie maluch będzie w stanie powiązać słowa ze znaczeniem dopiero w okolicach 1. roku życia.
Przeczytaj również
Zabawa z 20. tygodniowym maluchem
Pięciomiesięczny maluch zaczyna zauważać zabawki i bawić się nimi. Wyciąga do nich rączki gimnastykując przy tym całe ciało. Jego zainteresowanie budzą także rozmaite domowe przedmioty, jak na przykład poruszająca się firanka czy włączona lampa. Uwadze maluszka z pewnością nie umkną również – zwłaszcza kolorowe – kolczyki, korale lub bransoletka mamy. Pamiętaj jednak, by nie pozostawiać tego rodzaju drobnych elementów w zasięgu rąk dziecka, które może małe przedmioty włożyć do buzi i je połknąć.
22. tygodniowe dziecko zazwyczaj potrafi już bez przeszkód obracać się na boki oraz na przemian z brzuszka na plecy. Oznacza to, że jest ono już doskonałym partnerem do zabawy, co ma znaczenie nie tylko dla satysfakcji rodziców, ale również dla wzmacniania fizycznej aktywności i mięśni dziecka.
Doskonałą zabawą dla rodziców i malucha będzie turlanie. Pozwala ona na rozwój mięśni i ćwiczenia koordynacji. Do zabawy będziecie potrzebować koca lub ręcznika zwiniętego w rulon. Możecie wykorzystać w tym celu także poduszkę w kształcie walca. Ułóż dziecko brzuszkiem do dołu, tak, by na jego środku znajdował się zwinięty rulon ułożony w poprzek. Następnie chwyć malucha za stópki i lekko unieś, starając się przy tym zachęcić go do udziału w zabawie i odepchnięcia się rączkami z przodu. Tego rodzaju aktywność wspiera rozwój motoryczny dziecka, co z pewnością przyspieszy moment raczkowania.