Jak rozwija się Twoje dziecko w 27. miesiącu życia?
Co znajdziesz w tym artykule:
- Dziecko wie już, że istnieje pojęcie płci. Ma świadomość bycia chłopcem lub dziewczynką, chociaż nie do końca zdaje sobie sprawę, co to oznacza.
- W tym okresie następuje bardzo intensywny rozwój mowy. Maluch posiada już zasób około 50 słów, potrafi też budować proste zdania.
- Maluch z łatwością okazuje uczucia i emocje. Jest w stanie zrobić wiele, by otrzymać pochwałę. Przeglądanie się w lustrze i robienie minek sprawia mu prawdziwą przyjemność. Jednocześnie dziecko jest bardzo wrażliwe na słowa krytyki i dezaprobaty.
- Dzięki rozwojowi wyobraźni maluch coraz bardziej interesuje się zabawkami. Lalki, samochody i pluszaki stają się prawdziwymi przyjaciółmi dziecka. Obecność Twoja lub kogoś bliskiego jest konieczna, żeby maluch czuł się bezpiecznie, ale pamiętaj o tym, że dziecko potrafi zająć się przez chwilę sobą. Pozwól mu na to!.
- Zachęcaj swoją pociechę do samodzielności – dzięki temu przekonasz się, że potrafi samodzielnie założyć kurtkę, spodenki lub buciki na rzepy.
- Zabawy ruchowe to dla malucha prawdziwa gratka. Chętnie zaangażuje się w grę w piłkę czy wyścigi.
Ekspert radzi
- Wzmacniaj poczucie wartości dziecka. Zauważaj nawet najdrobniejsze postępy, chwal za sukcesy, nie krytykuj potknięć.
- Angażuj dziecko w drobne prace domowe. Niewielka pomoc w postaci posprzątania zabawek, pościerania kurzu czy wytarcia naczyń pozwoli dziecku poczuć się ważnym.
- Zaangażuj się w zabawę z dzieckiem. Naśladujcie zwierzęta, odgrywajcie śmieszne scenki. Takie działania pobudzają kreatywność i poszerzają słownictwo. Dziecko chętnie wysłucha czytanych mu bajek i przejrzy razem z Tobą książeczki.
- Zwróć uwagę na jakość kupowanych zabawek. Informacja o tym czy zabawka nadaje się dla dzieci poniżej 3. roku życia powinna znajdować się na opakowaniu. Zawsze warto też sprawdzić czy produkt posiada niezbędne atesty.
- Staraj się ograniczać czas spędzany przez dziecko przed telewizorem. Badania pokazują, że dzieci, które oglądają dużo telewizji rozwijają się wolniej niż ich rówieśnicy i trudniej wchodzą w nowe interakcje. Wykorzystaj fakt, że dziecko zaczyna zauważać korzyści płynące z zabawy z innymi dziećmi.
Przeczytaj również
Pierwsze kroki do korzystania z nocnika
Nie ma określonego wieku, w którym należy rozpocząć naukę korzystania z nocnika. Wszystko zależy od bardzo wielu indywidualnych czynników. Zwykle dopiero pod koniec 2. roku życia dziecko zaczyna łączyć parcie na pęcherz z potrzebą zrobienia siusiu. Na początku należy po prostu obserwować dziecko, być może uda Ci się zauważyć pewną regularność lub konkretne zachowanie, które towarzyszy dziecku podczas wypróżniania w pieluszkę. Należy pamiętać, że podjęcie pierwszych prób nauki nie powinno pokrywać się z innym ważnymi wydarzeniami w życiu dziecka, takimi jak pójście do przedszkola, pojawienie się nowego członka rodziny czy wyjazd na wakacje.
Relacja z rówieśnikami
27. miesiąc życia to okres, kiedy dziecko dopiero uczy się wchodzić w interakcje z rówieśnikami. Właśnie wtedy dochodzi do pierwszych konfliktów na placach zabaw i w przedszkolu. Ważne, aby w takich sytuacjach nie reagować krzykiem i nie próbować na siłę rozdzielać dzieci. Dużo skuteczniejsze może okazać się zaaranżowanie wspólnej zabawy czy wymiana zabawkami. Dzięki temu dzieci uczą się nie tylko współdziałania, ale również poszerzają zakres swojego słownictwa.
Dowiedz się więcej o rozwoju i żywieniu niemowląt po 6. miesiącu życia. Pobierz bezpłatny poradnik