Jak rozwija się Twoje dziecko w 33. miesiącu życia?
Co znajdziesz w tym artykule:
- Pamiętaj, że dziecko to nie mały dorosły. Jego dieta powinna być specjalnie zbilansowana z myślą o potrzebach młodego, intensywnie rozwijającego się organizmu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do jadłospisu malucha skonsultuj się z pediatrą. Układ pokarmowy dziecka jest już prawie dojrzały i potrafi ono samodzielnie przeżuć i rozdrobnić nawet większe kawałki pożywienia. Unikaj ciężkostrawnych, tłustych dań.
- Dziecko w tym wieku potrafi już przeliterować proste słowa, posługuje się zaimkami osobowymi i spójnikami. Swobodnie używa przymiotników, rzeczowników i czasowników. Zaczyna rozróżniać kolory i segreguje przedmioty pod względem wielkości i barw. Posiada poczucie swojej odrębności i rozumie znaczenie wyrażeń „ja”, „moje”. Pochwały i komplementy są dla niego motywacją do działania i dalszych postępów.
- Mimo iż chętnie angażuje się w zabawy grupowe z rówieśnikami, nadal najsilniejsza więź łączy dziecko z mamą.
Ekspert radzi
- Nóż i widelec. Nauka samodzielnego jedzenia będzie dużo łatwiejsza, jeśli zadbasz o odpowiednią oprawę. Dobrym pomysłem jest zakupienie kolorowej zastawy stołowej. Talerze i sztućce z motywami bajkowymi uatrakcyjnią spożywanie posiłków.
- Indywidualny rozwój. Nie zmuszaj dziecka na siłę do nauki pisania i czytania. Każdy maluch rozwija się we własnym tempie, a zbyt wczesne rozpoczęcie edukacji przyniesie więcej szkody niż pożytku.
- Bez pieluch. Przyszły przedszkolak musi umieć skorzystać z toalety, w przedszkolach na ogół nie ma już nocników, więc samodzielność w tym zakresie zaoszczędzi dziecku dodatkowych stresów.
- Białe kły. Mycie zębów to czynność, która może sprawić dwuipółlatkowi jeszcze wiele kłopotu. Na początku warto pokazać dziecku jak prawidłowo posługiwać się szczoteczką, a dopiero z czasem pozwalać mu na coraz większą samodzielność. Brak odpowiedniej higieny może bardzo szybko spowodować próchnicę.
- Pierwsze obowiązki. W życiu Twojego dziecka powinny pojawiać się pierwsze proste obowiązki takie jak np. utrzymanie porządku w pokoju. Świetnym pomysłem jest kupienie kilku plastikowych pojemników i wspólne segregowanie pluszaków po skończonej zabawie.
Przeczytaj również
Ćwiczymy samodzielność
Jedną z umiejętności, której możesz zacząć uczyć swoje dziecko jest samodzielne ubieranie się. Upewnij się jednak, że ubranka, które ma założyć są „przyjazne”. Zrezygnuj z tych, które mają zbyt dużo guzików, sprzączek lub tasiemek. Większość dzieci w tym wieku jest w stanie sobie z nimi poradzić, ale może to zająć zbyt dużo czasu np. kiedy rano będziecie wychodzić z domu. Najlepszym rozwiązaniem będą więc zapięcia na rzepy. Jeśli chodzi o bluzki i bluzy, to należy wybierać te z rozciągliwym dekoltem. Spódniczki i spodnie z wszytą gumką, a czapki bez dodatkowych wiązań.
Posiłki przy wspólnym stole
Gdy dziecko wkracza w etap jedzenia tych samych potraw, co pozostali domownicy, ma już wyraźnie sprecyzowane preferencje smakowe. Wszelkiego rodzaju próby wprowadzania nowych smaków mogą skończyć się protestem. Bardzo ważne, by nie zmuszać dziecka do jedzenia potraw, które mu nie smakują. Jeśli jednak Twoje dziecko jest prawdziwym niejadkiem, to dobrym pomysłem może okazać się przygotowywanie kolorowych posiłków, które go zainteresują i skuszą do spróbowania. Nigdy nie przekupuj dziecka słodyczami. Takie postępowanie może spowodować, że dziecko będzie już zawsze odmawiał posiłków, jeśli za każdym razem nie dostanie ulubionego deseru.