Jak rozwija się Twoje dziecko w 36. miesiącu życia?
Co znajdziesz w tym artykule:
- Twoje dziecko rozpiera energia, wspina się po meblach, chowa do szafy i chętnie uczestniczy w różnego rodzaju zabawach. Ruchliwość dziecka to skutek zwiększonego apetytu i szybkiego wzrostu. Przeciętny trzylatek waży około 16 kg i mierzy około metra. W tym okresie, ok. 30-40% dzieci cierpi na tzw. bóle wzrostowe. Jest to zupełnie naturalne zjawisko i nie stanowi powodu do niepokoju.
- Dziecko zna ponad 900 słów, potrafi budować logiczne zdania i może skupić się kilkanaście minut na jednej czynności. Trzylatek wie jak okazywać emocje: zazdrość, wstyd, lęk, nudę, empatię, radość, tęsknotę.
- Dziecko coraz chętniej poznaje nowe osoby. Nie reaguje już z zażenowaniem i wstydem, a raczej ciekawością. Jest to niewątpliwie związane z większą dojrzałością emocjonalną, a także rozwojem społecznym.
- W wieku trzech lat dziecko rozumie już czym są urodziny i z niecierpliwością wyczekuje tego święta. Jest to świetny moment, by urządzić huczne przyjęcie, a w przygotowania zaangażować samego solenizanta. Możesz być pewna, że maluch będzie pamiętał to wydarzenie przez wiele miesięcy.
Ekspert radzi
- Co za dużo to niezdrowo. Nie przyzwyczajaj dziecka do słodyczy. Zbyt duża ilość cukru wpływa negatywnie na stan zębów, zaburza łaknienie, ma wpływ na nawyki żywieniowe w przyszłości. Spróbuj wyznaczyć jeden dzień w tygodniu na jedzenie słodyczy, ale to nie znaczy, że w tym czasie będzie miał do nich nieograniczony dostęp. Pamiętaj, że ta zasada obowiązuje również pozostałych członków rodziny.
- Wygibasy. Trzylatek jest bardzo sprawny ruchowo, umie już stać na jednej nóżce, umyć rączki czy rzucić piłkę do przodu. Jeśli Twoje dziecko nie potrafi jeszcze wykonać tych czynności, warto skontaktować się ze specjalistą i upewnić się, czy rozwój malucha przebiega prawidłowo.
- Poskromienie złośnicy/złośnika. Wybuchy złości w tym wieku to typowe zachowanie, dzięki któremu maluch daje upust swoim emocjom. Powodem do zmartwień może być raczej zbytnia uległość i brak zainteresowania otoczeniem.
- 100 pytań do… Na tym etapie rozwoju dziecko zaczyna zadawać coraz więcej kłopotliwych pytań. Bardzo często jest nieustępliwe w dociekaniu przyczyn wielu zjawisk. Mimo, iż bywa to meczące, staraj się zachować cierpliwość i objaśniaj dziecku świat. Pamiętaj, że to Ty jesteś dla niego największym autorytetem i źródłem wiedzy. Ciągłe zbywanie dziecka może go skutecznie zniechęcić do kolejnych pytań.
Przeczytaj również
Czy dziecko jest gotowe do przedszkola?
Posłanie dziecka do przedszkola powinno być wynikiem świadomej decyzji rodziców. Trudno określić idealny wiek na wyjście z domu. Cześć psychologów wskazuje na trzy lata, inni uważają, że dopiero czterolatki mogą w pełni skorzystać na interakcji z rówieśnikami. Również charakter Twojego dziecka ma tutaj niebagatelne znaczenie. Otwarty i śmiały brzdąc z łatwością zaaklimatyzuje się w nowym miejscu. Z kolei dla introwertyka, który nie przepada za pracą w grupie pierwsze tygodnie w przedszkolu mogą okazać się trudne.
Place zabaw
Zabawa na osiedlowej piaskownicy to nie tylko możliwość nawiązywania nowych znajomości, ale również szansa na wypracowanie wielu interpersonalnych umiejętności. Warto jednak pamiętać, że nawet najbardziej zadbana piaskownica może być źródłem pasożytów i bakterii. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia trzeba wybierać ogrodzone place zabaw. Zwierzęta domowe nie maja tam wstępu, a to właśnie one przyczyniają się w głównej mierze do zanieczyszczania piasku. Wybierając się z dzieckiem na plac zabaw nie wolno zapominać o środkach do dezynfekcji. W przypadku skaleczenia natychmiastowe oczyszczenie rany uchroni przed przykrymi powikłaniami.
Dowiedz się więcej o rozwoju i żywieniu niemowląt po 6. miesiącu życia. Pobierz bezpłatny poradnik