Mózg rozwija się od samego poczęcia, a w chwili narodzin składa się już ze 100 miliardów komórek i nadal nie zwalnia tempa rozwoju. Poznaj zasady, którymi należy się kierować, aby skutecznie wspierać rozwój mózgu dziecka.
Co znajdziesz w tym artykule:
1. Urozmaicaj rutynę
Twoje dziecko wykonuje codziennie ogromną pracę, poznając otaczający je świat, właściwości przedmiotów oraz zależności między zdarzeniami. Dla efektywności nauki ważne jest, aby robiło to z otwartością i naturalną oraz dziecięcą ciekawością. Pomóż mu to osiągnąć, zapewniając poczucie bezpieczeństwa. We wczesnym dzieciństwie ważnym elementem jest stały rozkład dnia i kolejność wykonywanych czynności, m.in. jasno wyznaczony czas na zabawę i posiłki. Dopiero w ramach tego rutynowego planu aktywności warto zadbać o urozmaicenie podejmowanych czynności, na przykład jednego dnia czas poobiedniej zabawy może koncentrować się w pokoju dziecka, innego upłynie Wam na spacerze lub wizycie na placu zabaw.
2. Opowiadaj i pokazuj świat
Od samego początku warto mówić do dziecka jak najwięcej. Czytanie, opowiadanie, wskazywanie różnych przedmiotów w otoczeniu ma głęboki sens. Głos mamy buduje u dziecka poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie poszerza jego horyzonty. Stanowi stymulację dla zmysłu słuchu, a z czasem – także wzroku, gdy dziecko obserwuje towarzyszącą mowie gestykulację czy mimikę. W trakcie każdej opowieści intensywnie też rozwija i ćwiczy pamięć oraz koncentrację. Maluch bardzo wcześnie zaczyna rozumieć znaczenie często powtarzanych słów. Umiejętność tę ćwiczy jeszcze przez długie miesiące. Pamiętaj – słuchanie to solidne przygotowanie do nauki mowy.
3. Pozwól dziecku poznawać świat wszystkimi zmysłami
Twoje dziecko wciąż wyrzuca coś z wózka podczas spacerów? Spróbuj pomyśleć o tym jak o fizycznym doświadczeniu, które roczniak powtarza z ciekawością i konsekwencją badacza. Obserwując spadające na ziemię zabawki, części garderoby czy smoczek, dziecko faktycznie sprawdza siłę grawitacji. Podobnie jest z innymi ćwiczonymi przez dziecko umiejętnościami, jak samodzielne jedzenie, sprawdzanie reakcji rodzica po chwyceniu go za nos lub włosy czy wdrapywanie się na meble. Trzeba czuwać nad bezpieczeństwem małego eksperymentatora, ale warto uzbroić się w cierpliwość.
Przeczytaj również
4. Składniki pożywienia ważne dla rozwoju mózgu
Dla prawidłowego rozwoju mózgu dziecka niezwykle ważna jest odpowiednio zbilansowana i urozmaicona dieta. Warto pamiętać, że mózg jest najbardziej energochłonnym z organów i do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych. Do tych najistotniejszych, które należy uwzględnić w diecie dziecka, należą kwasy z grupy omega 3, w tym szczególnie istotny dla rozwoju mózgu i tkanek nerwowych kwas alfa-linolenowy.
5. Pamiętaj, że dziecko naśladuje
Dziecko uczy się poprzez modelowanie, czyli naśladowanie zachowania dorosłych. Dotyczy to nie tylko powtarzanych gestów czy prostych słów. Dziecięce naśladownictwo ma dużo głębszy wymiar, który sprawia, że maluchy przejmują od dorosłych nawyki, postawy i sposób widzenia świata. To dlatego warto zadbać o różnorodność dostarczanych wrażeń i doświadczeń. Czytać dziecku, i chwalić je, gdy samo przynosi książeczkę do poczytania. Okazywać mu czułość i uwagę, aby było przekonane, że jego sprawy są ważne. Pozwolić obserwować wyrażanie różnych emocji i zachęcać do różnych form aktywności, aby w przyszłości dziecko miało szerokie spektrum wyboru własnych pasji i zainteresowań.