Pojawienie się gestu wskazywania palcem wyznacza początek kolejnego ważnego etapu w rozwoju – nie tylko w kontekście nabywania przez malucha umiejętności motorycznych, ale także kształcenia zdolności do komunikacji. Wyjaśniamy, czemu służy gest wskazywania palcem u dziecka i kiedy się pojawia.
Rozwój niemowlęcia jest dynamiczny i w pierwszym roku życia przebiega tak szybko, jak nigdy później. Dowiedz się czym są i jak objawiają się skoki rozwojowe oraz jakich umiejętności nabywa dziecko w pierwszych 12. miesiącach życia.
Mózg dziecka to centrum dowodzenia, które w pierwszych latach życia dopiero uczy się rozpoznawać istotne bodźce zewnętrzne, przetwarzać je w taki sposób, by były użyteczne oraz odpowiednio na nie reagować.
Odpowiednia kaloryczność pokarmu, udział białka, kwasów tłuszczowych w diecie oraz zawartość mikroelementów i witamin mają bardzo duży wpływ na prawidłowy rozwój mózgu już od momentu narodzin.
Zmysły dziecka rozwijają się już w okresie płodowym, a od momentu narodzin maluch poznaje świat wszystkimi zmysłami. Ważny jest dla niego dotyk i bliskość mamy.
Chociaż niemowlę widzi już od urodzenia, jego obraz jest nieostry, a wzrok noworodka wciąż się rozwija. Na rozwój wzroku u niemowlęcia duży wpływ ma sposób odżywiania.
Wzrok dziecka rozwija się już w okresie płodowym. Noworodek widzi rozmazane obrazy, odwrócone „do góry nogami”, dostrzega tylko te znajdujące się blisko niego, nie rozróżnia kolorów.
W każdej chwili życia narządy zmysłów człowieka odbierają wiele różnych bodźców, a do mózgu trafiają rozmaite informacje. Mózg dokonuje wyboru istotnych informacji oraz je łączy, aby mogły się uzupełnić i przełożyć na konkretne działanie człowieka.
Choć pojęcie inteligencji jest wieloznaczne, wiadomo, że pod tym terminem kryje się m.in. zdolność do uczenia się czy rozwiązywania problemów.
Prawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego pozwala dziecku na rozumienie otaczającej rzeczywistości i uczenie się: naukę przemieszczania się, wyrażania emocji oraz porozumiewania się. Rodzice każdym swoim zachowaniem stymulują zmysły dziecka i wpływają na rozwój jego mózgu, w tym także rozwój mowy.