W przeszłości poród przez cesarskie cięcie był operacją wykonywaną wyłącznie w szczególnych okolicznościach i miał na celu ratowanie życia dziecka lub matki. Obecnie procedura traktowana jest nie tylko jako ostateczna, ale również jako jeden ze sposobów zakończenia ciąży.
Co znajdziesz w tym artykule:
Należy jednak pamiętać, że jest to wysoce inwazyjny zabieg chirurgiczny, który pozostawia ślad nie tylko w postaci niewielkiej blizny na brzuchu mamy, ale również może nieść długofalowe efekty związane z rozwojem chorób o podłożu immunologicznym u dziecka.
Skąd się bierze alergia?
Częstość występowania chorób alergicznych stale wzrasta, a do przyczyn ich powstawania można zaliczyć wiele czynników związanych z tzw. zachodnim stylem życia. Jak się okazuje, na ich rozwój wpływa również wzrost liczby cięć cesarskich, które z kolei w znacznym stopniu warunkują skład mikrobioty jelitowej uznawanej obecnie za organ niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego¹.
Mikrobiotyczna teoria rozwoju alergii
1000 pierwszych dni życia to czas rozwoju mikrobioty jelitowej– ogół bakterii zasiedlających przewód pokarmowy człowieka. Jej skład jest również uzależniony od rodzaju zakończenia ciąży². Uważa się, że prawidłowa mikrobiota, która zmniejsza ryzyko zachorowania na alergię, występuje u dzieci urodzonych naturalnie, karmionych piersią, mających kontakt z rówieśnikami, zwierzętami, bez stosowania antybiotyków i nadmiernej higienizacji życia³.
Cięcie cesarskie a poród naturalny
Kolonizacja przewodu pokarmowego przez różne rodzaje bakterii jest kluczowa do właściwego kształtowania się odporności w trakcie pierwszych lat życia. Noworodek urodzony siłami natury ma kontakt z korzystnymi bakteriami wpływającymi na układ immunologiczny już w trakcie porodu, w kanale rodnym matki. Cesarskie cięcie cechuje:
- brak kontaktu z matczyną mikrobiotą przewodu pokarmowego i pochwy w czasie porodu,
- utrudniony kontakt między skórą matki i noworodka,
- opóźnione karmienie pokarmem naturalnym, zwłaszcza siarą.
- opóźnienie kolonizacji przez korzystne bakterie
To wszystko ma związek ze zwiększonym ryzykiem rozwoju alergii⁴
To ciekawe! Liczne badania potwierdzają, że w porównaniu z niemowlętami urodzonymi naturalnie mikrobita jelitowa dzieci, które przyszły na świat przez cięcie cesarskie, charakteryzuje się nie tylko niższym zróżnicowaniem mikrobiologicznym, ale także obecnością bakterii potencjalnie patogennych⁵. Kolonizacja przewodu pokarmowego niemowlęcia przez Bifidobakterie odbywa się zasadniczo poprzez poród naturalny oraz karmienie piersią. Poród przez cesarskie cięcie może opóźniać kolonizację przewodu pokarmowego niemowlęcia przez korzystne bakterie jelitowe. U niemowląt karmionych piersią urodzonych naturalnie, karmionych piersią najbardziej liczebnymi gatunkami Bifidobakterii są m.in Bifidobacterium breve. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia niezależnie od tego w jaki sposób dziecko przyszło na świat czy w sposób naturalny czy poprzez cesarskie cięcie. Mimo, że karmienie piersią to złoty standard żywienia niemowląt, nie zawsze jest to możliwe. Istnieją sytuacje, w których mama nie może wyłącznie karmić piersią. Dodatkowo poród przez cesarskie cięcie może powodować trudności w karmieniu piersią. W rozpoczęciu karmienia piersią nie bój się prosić o pomoc położną czy doradcą laktacyjnego. Rozwiązaniem żywieniowym wspierającym wzrost kluczowych bakterii z rodzaju Bifidobacterium u niemowląt, ktore nie moga być karmione piersią może być zastosowanie mieszanek synbiotycznych, zawierających żywe bakterie i oligosacharydy prebiotyczne. Badania wykazały, że zastosowanie mieszanki z dodatkiem scGOS/lcFOS i bakterii probiotycznych Bifidobacterium breve M-16V niwelowało niekorzystne zmiany w mikrobiocie jelitowej, poprzez zwiększenie liczebności Bifidobakterii u niemowląt urodzonych drogą cięcia cesarskiego.