Mleko jest podstawą diety niemowlęcia oraz jest ważnym składnikiem diety małego dziecka. Przez pierwszych 6 miesięcy życia, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), mleko mamy powinno być jedynym pokarmem dziecka.
Co znajdziesz w tym artykule:
W drugim półroczu do jego jadłospisu stopniowo wprowadza się nowe pokarmy, pamiętając, że mleko wciąż jest podstawowym składnikiem diety niemowlęcia.
W pierwszych latach życia dziecko nie tylko rośnie i przybiera na masie ciała, ale również intensywnie się rozwija, a to wiąże się z wysokim zapotrzebowaniem na składniki odżywcze. Właśnie dlatego dieta dziecka zawsze powinna być dopasowana do potrzeb i etapu rozwoju, na jakim się znajduje. Na początku to pokarm kobiecy w pełni zaspokaja wszystkie potrzeby młodego, intensywnie rozwijającego się organizmu. Jeśli mama z uzasadnionych powodów nie może karmić piersią lub rozważa zmianę sposobu żywienia dziecka, po konsultacji z lekarzem pediatrą powinna wybrać mleko modyfikowane odpowiednie do wieku dziecka.
Dla dziecka między 6. a 12. miesiącem życia , które z różnych przyczyn nie może być karmione piersią, odpowiednie jest mleko modyfikowane oznaczone cyfrą „2”. Mimo że po 1. roku życia można już wprowadzać do diety dziecka mleko krowie, to zbyt wczesne wprowadzenie go do diety malucha może wiązać się z niedoborami ważnych składników pokarmowych.
Przeznaczone dla starszych dzieci mleka modyfikowane oznaczone są kolejno cyframi „3”, „4” i „5”. Mleka modyfikowane typu Junior pomagają zbilansować dietę dziecka po 1 roku życia.
Najnowsze badania pokazują, że aż 94% dzieci po 1 roku życia otrzymuje niewystarczającą ilość witaminy D1. Kolejne mleka mają skład dostosowany do potrzeb rozwoju dziecka na danym etapie. Zmianę mleka modyfikowanego najlepiej robić stopniowo – są dwie metody.
- Na początek można podawać dziecku porcję nowego mleka tylko raz w ciągu dnia. Tak karmić można przez kolejne 2-3 dni. Jeśli nie będzie żadnych niepokojących objawów, kolejnego dnia nowym mlekiem modyfikowanym można zastąpić dwa posiłki, i tak dalej. Nową mieszankę można też wprowadzać co drugi lub trzeci dzień.
- Druga metoda zmiany mleka polega na zmianie proporcji mleka. Jeżeli dziecko pije mleko przygotowywane przykładowo z 6 miarek, to przez pierwsze dwa dni do danej porcji wody dodaje się 5 miarek odstawianego mleka i 1 następnego. W kolejnych dniach mleko przyrządza się z 4 miarek odstawianego i 2 następnego. Następnie 3 i 3, potem 2 i 4, i na końcu przez dwa dni już tylko 1 miarkę mleka odstawianego i 5 następnego.
Zmiana mleka modyfikowanego na nowe czasem może spowodować problemy ze strony przewodu pokarmowego, najczęściej o charakterze przejściowym. Najczęściej zmienia się rytm i konsystencja stolców. Częściej maluch może mieć problem z zaparciami niż z biegunkami. Niepokojące jest, jeżeli problem w ciągu kilku dni (najdłużej 7-14 dni) nie ustępuje oraz w stolcu pojawi się duża ilość śluzu bądź krew. Zbyt częste zmiany nie są korzystne. Ciągłe zamiany mleka nie wpływają pozytywnie na układ pokarmowy dziecka. Warto odczekać chwilę, aż organizm przyzwyczai się do zmiany diety. Bywa, że po tygodniu bądź dwóch wszystko wraca do normy.
Przeczytaj również
- 1Badanie „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia”, zostało zrealizowane w 2016 roku przez Instytut Matki i Dziecka. Projekt badawczy został zainicjowany i sfinansowany przez Fundację Nutricia. Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 1059 rodziców niemowląt i małych dzieci z całej Polski. Raport z badania dostępny jest na stronie: www.fundacjanutricia.pl