Wiele przyszłych mam zastanawia się, jak uchronić swoje dziecko przed alergią pokarmową. Często „na wszelki wypadek” wykluczają z diety potencjalnie alergizujące produkty, stosując na własną rękę dietę eliminacyjną – co jest zbyt pochopnym działaniem.
Co znajdziesz w tym artykule:
- 1.To, czy kobieta w trakcie ciąży będzie spożywać pokarmy o właściwościach alergizujących, nie będzie miało wpływu na ryzyko pojawienia się alergii u jej dziecka, a źle prowadzona, niepotrzebna dieta eliminacyjna może niekorzystnie wpłynąć na stan jej odżyw
- 2.Odpowiednia dieta w ciąży
- 3.Decyzję o diecie eliminacyjnej zawsze konsultuj z lekarzem
- 4.Zdrowa dieta mamy to prawidłowy rozwój dziecka
- 5.Ryzyko alergii pokarmowej a geny
To, czy kobieta w trakcie ciąży będzie spożywać pokarmy o właściwościach alergizujących, nie będzie miało wpływu na ryzyko pojawienia się alergii u jej dziecka, a źle prowadzona, niepotrzebna dieta eliminacyjna może niekorzystnie wpłynąć na stan jej odżyw
Odpowiednia dieta w ciąży
Prawidłowo zbilansowana dieta w okresie ciąży jest istotnym czynnikiem wpływającym na rozwój organizmu dziecka. W trakcie ciąży mama powinna wraz z dietą dostarczać do swojego organizmu produkty o odpowiedniej jakości i we właściwej ilości. Dieta powinna opierać się na najwyższej jakości bezpiecznych produktach, bez dodatku konserwantów, sztucznych barwników. Sposób odżywiania kobiety ciężarnej jest bardzo istotny, ponieważ wspiera on kształtowanie m.in. układu odpornościowego oraz nerwowego dziecka. Dlatego przyszła mama w swoim jadłospisie powinna uwzględnić:
- pełnoziarniste produkty zbożowe,
- warzywa i owoce,
- mleko i produkty mleczne,
- jaja, mięso oraz tłuste ryby, np. makrelę,
- 2-2,5 l płynów dziennie, w tym 1-1,5 l wody,
- tłuszcze roślinne (olej rzepakowy, oliwa z oliwek).
Decyzję o diecie eliminacyjnej zawsze konsultuj z lekarzem
Mimo że udowodniono możliwość reakcji płodu na produkty alergizujące w życiu prenatalnym, to profilaktyka alergii w ciąży poprzez dietę eliminacyjną nie jest rozwiązaniem, którego skuteczność byłaby potwierdzona przez ekspertów.
Decyzje o wykluczaniu jakichkolwiek produktów z jadłospisu kobiety ciężarnej powinny być zawsze konsultowane z lekarzem.
To bardzo ważne, ponieważ organizm dziecka jest bardzo wrażliwy na wszystkie niedobory składników odżywczych. Wszelkie błędy żywieniowe popełnione w okresie ciąży mogą skutkować konsekwencjami dla zdrowia kobiety i dziecka. To dlatego dieta mamy powinna być starannie zbilansowana, a wszelkie wykluczone z niej produkty należy zastępować pełnowartościowymi zamiennikami. W ciąży, szczególnie w drugim i trzecim trymestrze, wzrasta zapotrzebowanie na składniki odżywcze oraz witaminy. Ich niedobory u matki mogą wiązać się z zaburzeniami metabolicznymi u dziecka. Jeśli przyszła mama ma jednak zdiagnozowaną alergię pokarmową, ważne jest, by kobieta, w porozumieniu z lekarzem, nadal stosowała dietę eliminacyjną. W przypadku, kiedy nie ma takich wskazań zdrowotnych u mamy, nie powinna ona eliminować ze swojego jadłospisu potencjalnych alergenów.
Zdrowa dieta mamy to prawidłowy rozwój dziecka
Nieodpowiedni sposób żywienia i styl życia przyszłej mamy wpływają negatywnie na rozwój i przebieg procesów fizjologicznych płodu. Kobieta w trakcie ciąży może zadbać o prawidłowy rozwój dziecka. Jeśli chce uniknąć lub zminimalizować rozwój alergii u swojego dziecka, powinna:
- stosować odpowiednią, zbilansowaną dietę,
- utrzymywać prawidłową masę ciała (BMI),
- minimalizować styczność z alergenami i czynnikami drażniącymi.
Ryzyko alergii pokarmowej a geny
Dzieci, u których występuje alergia pokarmowa, jest coraz więcej. Ma na to wpływ wiele czynników.
Ryzyko pojawienia się alergii jest u dziecka większe, jeśli przynajmniej jedno z rodziców jest alergikiem.
Gdy oboje są obciążeni genetycznie tą chorobą, wtedy ryzyko odziedziczenia alergii u dziecka wzrasta do 50-80%.
Na pojawienie się alergii u dziecka bardzo duży wpływ ma uwarunkowanie genetyczne, ale nie tylko. W badaniach potwierdzono, że czynnikiem wywołującym alergie u dzieci będących jeszcze w brzuchu mamy jest dym tytoniowy. Palenie papierosów przez ciężarną bądź przebywanie w środowisku palących mogą wyrządzić wielkie szkody w organizmie dziecka jak np. ryzyko pojawienia się astmy w późniejszym dzieciństwie.
Czynne i bierne palenie tytoniu negatywnie wpływa na przebieg ciąży oraz rozwój dziecka. Dlatego styl życia kobiety spodziewającej się dziecka warunkuje rozwój płodu. Jeśli przyszła mama źle się odżywia, jest podatna na używki, jest mało aktywna fizycznie, wpływa na wzrost ryzyka pojawienia się alergii u dziecka.
Podstawowe zasady pozwalające zapobiec rozwojowi i ujawnianiu się alergii u kobiet w czasie ciąży:
- regularne wizyty kontrolne u lekarzy: ginekologa, internisty lub/i alergologa (jeśli mama jest alergiczką),
- monitorowanie rozwoju płodu,
- stosowanie odpowiedniej i zbilansowanej diety oraz zdrowego stylu życia,
- u kobiet z objawami astmy prowadzenie leczenia zgodnego ze stopniem kontroli choroby.