Pamiętaj, że pewne sytuacje podczas ciąży wymagają koniecznie konsultacji i wizyty w szpitalu – nie możesz z tym zwlekać bez względu na porę dnia czy nocy.
Co znajdziesz w tym artykule:
- Na początku ciąży każde obfite krwawienie z pochwy, pojawienie się skrzepów lub żywo czerwonej krwi, szczególnie wtedy, gdy towarzyszą temu bóle, powinno wiązać się z natychmiastową wizytą u lekarza, ponieważ mogą to być objawy poronienia.
- W późniejszej ciąży obfite krwawienia mogą być spowodowane nieprawidłowym umiejscowieniem łożyska - wtedy łożysko jest przodujące lub nisko usadowione. Podobne objawy mogą powstać przy przedwczesnym odklejeniu łożyska. Obie sytuacje są groźne dla życia matki i płodu.
- Nadciśnienie tętnicze nie wywołuje żadnych odczuwanych zmian, poza pojawiającymi się pulsującymi bólami głowy. Zawsze gdy utrzymuje się wartość wyższa niż 140/90 mmHg, skonsultuj się z lekarzem.
- Przedwczesne odejście wód płodowych to najczęstsza przyczyna porodu przed terminem. Pospiesz się z wizytą gdy zauważysz wydzielinę zabarwioną na zielono, podwyższoną ciepłotę ciała lub inne objawy stanu zapalnego.
Pamiętaj
- Stany przedrzucawkowe i rzucawka. Do tego może prowadzić stałe nadciśnienie tętnicze zwane nadciśnieniem ciążowym. Jego gwałtowne podwyższenie z objawami stanu przedrzucawkowego takimi jak: bóle głowy, widzenie jak „przez mgłę”, wymioty, skąpomocz, niepokój, obrzęki – zmuszają do stałej opieki lekarza w szpitalu. Stan zdrowia ciężarnej może się niepodziewanie pogorszyć prowadząc do rzucawki w której występują drgawki połączone z utratą przytomności.
- Zakrzepica. Prawie 90% przypadków zmian zakrzepowych występujących w ciąży dotyczy lewej nogi: objawy - tkliwość uciskowa, obrzęk kończyny, zasinienie lub zaczerwienienie skóry, podwyższone tętno (powyżej 100 uderzeń/min), stan podgorączkowy - mogą wskazywać na chorobę zakrzepową żył głębokich i wymagają pilnej konsultacji lekarskiej. Leczenie polega na podaniu leków hamujących wykrzepianie a zapobieganie problemom na noszeniu pończoch uciskowych. Przy zakrzepicy żył jest ryzyko powstania zatorów w płucach co jest powikłaniem zagrażającym życiu.
- Krwawienie. Może występować na każdym etapie ciąży i jest sygnałem niepokojącym. W pierwszym okresie ciąży traktuj je jako sygnał zagrożenia poronieniem, w późniejszym czasie może być realnym zagrożeniem dla życia mamy i dziecka. Pamiętaj, że zawsze należy zgłosić do lekarza.
Przeczytaj również
Przedwczesne odejście wód
Stanem, który również wymaga nagłej hospitalizacji jest zbyt wczesne odpłynięcie płynu owodniowego, które zwiastuje rozpoczęcie porodu. Przerwanie ciągłości worka owodniowego wraz z odpływaniem płynu owodniowego dotyczy około 3% ciąż niedonoszonych (czyli młodszych niż około 3 tygodnie przed terminem porodu). Najczęstsze powikłania dla mamy i dziecka to zakażenia oraz poród przedwczesny i wynikające z niego wcześniactwo. Stan ten wymaga szybkiego rozpoznania i natychmiastowego leczenia w celu uniknięcia bądź zminimalizowania ryzyka powikłań – lekarze stosują wówczas antybiotykoterapię, podają leki przeciwskurczowe i leki przyspieszające dojrzałość płuc płodu. Za każdym razem kiedy będziesz miała wątpliwości, ponieważ będziesz miała wrażenie, że odchodzi Ci płyn owodniowy, powinnaś zawsze zgłosić się do lekarza i poddać obserwacji szpitalnej - badanie położnicze, testy paskowe, ocena ilości płynu owodniowego w USG.
Poród przedwczesny
Już na etapie opieki przedporodowej lekarz powinien ocenić czy istnieje w Twoim przypadku ryzyko porodu przedwczesnego, aby odpowiednio wcześnie ustalić, że powinnaś być pod szczególną opieką lekarską. Jako przyszła mama powinnaś znać objawy, które grożą porodem przedwczesnym, a należą do nich: odczuwane regularne skurcze macicy dużo przed terminem porodu, bóle podbrzusza przypominające bóle miesiączkowe, plamienie, zwiększona wydzielina pochwowa, uczucie wzmożonego ciśnienia w podbrzuszu, parcia „w dół” – jeżeli zauważysz którykolwiek z objawów pilnie powinnaś skonsultować się z lekarzem. W opiece szpitalnej postępowanie lecznicze jest dopasowywane do stanu każdej mamy w celu osiągnięcia optymalnych efektów.