Jak rozwija się Twoje dziecko w 11. miesiącu życia?
Co znajdziesz w tym artykule:
- W 11. miesiącu życia Twoje dziecko poszerza swoje terytorium o dotychczas nieznane obszary. Poznaje nowe pomieszczenia, porusza się sprawniej, raczkuje lub chodzi na dwóch nóżkach podtrzymując się np. mebli.
- Prawie roczne dziecko lubi spacerować asekurowane przez Ciebie – to dla niego doskonała zabawa, ale także trening przed rozpoczęciem samodzielnego chodzenia. Wykorzystaj jego zapał i ćwicz z nim jak najczęściej.
- Niemowlę coraz śmielej gaworzy, zaczyna powtarzać słowa, które słyszał i posługuje się nimi w odpowiednim kontekście. Potrafi przekazać – jeszcze w swoim języku – czego potrzebuje.
- W tym okresie dziecko pilnie Ci się przygląda, próbuje naśladować to, co mówisz, Twoje ruchy, gesty. Dzięki temu możesz już teraz, dając dobry przykład, kształtować nawyki i sposób zachowania dziecka.
- Blisko roczne dziecko coraz śmielej podchodzi też do poznawania nowych osób. Jeszcze nie potrafi się bawić z rówieśnikami, ale chętnie spędza czas obok nich pod Twoim czujnym okiem.
Ekspert radzi
- Pomóż dziecku poznawać świat. Z Twoją pomocą może próbować stawiać pierwsze kroki. Niedługo będzie trzymać się jedną ręką Ciebie albo mebli, a drugą badać teren. Pierwsze kroki są przełomem w życiu dziecka. Od tej pory mały człowiek samodzielnie poznaje otaczający go świat.
- Zapewniaj dziecku różne doznania. Maluch zafascynowany samodzielnym przemieszczaniem się pragnie poznać każdy zakamarek domu. Jego szczególne zainteresowanie wzbudzają głośne czy charakterystyczne dźwięki. Każdy przedmiot będzie testowany pod kątem wydawanego dźwięku, który można sprawdzić uderzając nim o podłogę lub o inne przedmioty w zasięgu wzroku.
- Rozmawiaj i słuchaj. Dziecko powtarza rozmaite słowa, jasno komunikuje, że potrzebuje Twojej pomocy lub obecności. Choć pierwsze wypowiadane wyrazy mogą być niezrozumiałe, wiesz doskonale, co maluch ma na myśli i odpowiednio reagujesz na jego zachowanie.
- Poznawaj z maluchem smaki. W 11. miesiącu życia możesz podawać dziecku wiele różnych produktów spożywczych. Zadbaj, aby dieta malucha była zdrowa i odpowiednio urozmaicona. Przyzwyczajaj dziecko do nowych smaków stopniowo i nie zrażaj się, jeśli przy pierwszym podejściu nie posmakują mu np. niektóre warzywa.
Przeczytaj również
Świat oglądany z nowej perspektywy
Twoje dziecko będzie teraz coraz częściej próbowało wstawać samodzielnie. Jako podporę wykorzysta dosłownie wszystko – ściany, regały, stół – dlatego zwróć szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Usuń z zasięgu malucha wszystkie ciężkie przedmioty, które może zrzucić z mebli. Zrezygnuj z długich obrusów, które łatwo jest ściągnąć ze stołu.
Kolorowe posiłki
Wykorzystuj każdą okazję do wspólnej, twórczej zabawy. Nawet podczas jedzenia Twoje dziecko może się uczyć. W 11. miesiącu życia najchętniej je rączkami – pozwól mu na to, przy okazji wprowadzając do jego jadłospisu zupełnie nowe smaki. Posiłki powinny być już bardziej stałe, aby dziecko ćwiczyło żucie. Możesz też przyzwyczajać brzdąca do picia z kubka. Na rynku dostępne są różne modele kubków niekapków, dzięki którym ubranko pozostanie czyste.
Nauka poprzez zabawę
Twoje dziecko chętnie ogląda z Tobą kolorowe książki, wskazuje zdjęcia, samodzielnie przewraca strony. Opowiadaj mu o tym, co widzicie, opisuj obrazki – dzięki temu maluch będzie stale poznawał nowe słowa. Możecie też wspólnie oglądać album rodzinny – Twoja pociecha będzie rozpoznawać na zdjęciach znajome twarze, pozna także członków dalszej rodziny, którzy odwiedzają Was nieco rzadziej. Wybierzcie się na spacer, pozwól dziecku nacieszyć się nowymi widokami i tłumacz, co przed sobą widzi. Każde nowe doświadczenie to dla niego ciekawostka i kolejny drobny kroczek w rozwoju.
Dowiedz się więcej o rozwoju i żywieniu niemowląt po 6. miesiącu życia. Pobierz bezpłatny poradnik