Jak rozwija się Twoje dziecko w 12. miesiącu życia?
Co znajdziesz w tym artykule:
- Pierwszy roczek to wyjątkowy czas. Przypomnij sobie chwile tuż po porodzie, a zobaczysz jak bardzo Twój maluch się rozwinął. Niektóre dzieci w tym wieku już chodzą, inne próbują wstawać i chodzić przy meblach lub przy pomocy rodziców.
- Dziecko coraz lepiej rozumie się z bliskimi. Ma już ulubione słowa, rozumie, co do niego mówisz. Potrafi zakomunikować swoje potrzeby, domaga się także coraz większej uwagi ze strony domowników.
- Stopniowo wprowadzasz dziecko w kontakty z innymi ludźmi – chętnie spotykacie się z najbliższą rodziną, maluch nabiera zaufania do osób, które czasem Was odwiedzają. Wprowadzaj dziecko w życie towarzyskie stopniowo, obserwuj jego reakcje – bliskość mamy sprawi, że znikną obawy, a czas spędzony w większym gronie będzie czystą przyjemnością.
- Dziecko udoskonala ruchy precyzyjne – potrafi wkładać klocki do większego pojemnika, rozkłada zabawki, a następnie próbuje je złożyć. Najczęściej udaje mu to się dopiero z Twoją pomocą.
- Od 12. miesiąca życia rozwój dziecka trochę zwolni w porównaniu do tempa zmian, jakie zachodziły w jego życiu od momentu narodzin.
Ekspert radzi
- Pozwól na samodzielność. Dziecko jest coraz bardziej niezależne – chce samo jeść łyżeczką i pić z kubeczka. Niektóre dzieci, w tym okresie stają się szczególnie uparte i niecierpliwe, śmiało manifestują emocje. Z rozwagą reaguj na zachowanie malucha, najlepiej wiesz, co jest dla niego najlepsze.
- Stymuluj koncentrację. Roczne dziecko doskonale wie, kiedy jest za coś chwalone i lubi to. Potrafi skupić swoją uwagę na około 5-10 minut, to doskonały moment by czytać mu książeczki, najlepiej z dużymi kolorowymi obrazkami pojedynczych przedmiotów. Możesz korzystać też z maty edukacyjnej z wyciętymi kształtami, która będzie ciekawym i kreatywnym urozmaiceniem codziennych zabaw.
- Rozmawiajcie. Trwa rozwój umiejętności językowych Twojego dziecka. Reaguje ono na swoje imię, ze zrozumieniem mówi „mama” i „tata”. Potrafi też rozpoznać przedmiot przedstawiony na rysunku w książeczce. Jeśli maluch po raz pierwszy widzi jakiś obrazek, opowiedz mu o nowych przedmiotach przedstawionych na zdjęciach, dzięki temu pozna nowe wyrazy.
- Ucz przez dobry przykład. Dziecko zaczyna rozumieć pewne zwyczaje, np. związane z witaniem się lub pożegnaniami, rozumie i wykonuje proste polecenia. Uczy się obserwując Ciebie, dlatego świadomie przyzwyczajaj go do zasad panujących w Twoim domu.
Przeczytaj również
Pierwsze kroki
Jeśli Twoje dziecko już chodzi, z pewnością nieraz zdarzyło mu się stracić równowagę i usiąść na pupie. Moment, w którym maluch zaczyna samodzielnie spacerować, to rzecz bardzo indywidualna. Nie martw się, gdy dziecko po 12. miesiącu życia jeszcze potrzebuje Twojego wsparcia przy chodzeniu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z rozwojem Twojego dziecka, skonsultuj się z lekarzem specjalistą.
Rozbudzaj zainteresowania dziecka
Pamiętaj, że masz duży wpływ na to, jak rozwija się Twoje dziecko. Zapoznaj je z nowymi sytuacjami i przedmiotami. Cały czas stymuluj jego wyobraźnię, pokazuj nowe miejsca i osoby. Zapewniaj mu bliskość i bezpieczeństwo – dzięki temu stworzysz optymalne warunki rozwoju.
„Umiem już coraz więcej”
Zachęcaj dziecko do samodzielnego jedzenia. Traktuj porę posiłków jako dobrą zabawę – także dla Ciebie. Przystrojone, kolorowe dania z pewnością zainteresują malucha, który chętniej będzie próbował nowych smaków. Zaangażuj dziecko w przygotowywanie posiłku – nie obawiaj się bałaganu i sprzątania.
Rozmawiaj z pociechą o innych członkach rodziny – w tym wieku dziecko łączy już konkretne imiona z osobami, wskazuje palcem bliskich, o których mówicie, a czasem potrafi nawet powtórzyć imię babci, dziadka lub cioci. Zaczyna samodzielnie bawić się zabawkami, coraz lepiej radzi sobie z oglądaniem książeczek – zaczyna domagać się samodzielności.